آموزش رسوب زدایی پکیج

رسوب زدایی پکیج تک مبدل

4.7/5 - (3 امتیاز)

امروز در یکی دیگر از مقالات سایت پکیجکار قصد آموزش رسوب زدایی پکیج را به طورکامل و مفصل ارائه بدم در این آموزش رسوب زدایی تصویری پکیج بوتان و همچنین آموزش رسوب زدایی پکیج ایساتیس و یا رسوب زدایی پکیج لورچ را ارائه خواهیم داد و به طور کلی آموزش رسوب زدایی مبدل ثانویه و مبدل اصلی را به روش اصولی ارائه خواهیم داد.

قبلا مقاله ای تحت عنوان رسوبگیری مبدل ثانویه منتشر کردیم که به طور مفصل به جرم زدایی مبدل ثانویه پرداخته ایم که پیشنهاد میکنم بعد از این مقاله سری هم به اون لینک بزنید.

آموزش رسوب زدایی پکیج

رسوب زدایی پکیج در واقع مبحث طولانی هست که ما امروز قصد داریم بهش بپردازیم. متعاقبا رسوب زدایی پکیج تک مبدل با رسوب زدایی پکیج دو مبدل تفاوت زیادی دارد. روش رسوب زدایی در انواع پکیج دیواری تقریبا یکسان است ولی در جرمگیری هر دستگاه نکاتی را باید رعایت کنید که شاید مختص همان پکیج باشد.

البته همانطور که گفتم رسوب زدایی پکیج با رسوب زدایی مبدل فرق دارد و معمولا در سایت های اینترنتی روش رسوب زدایی مبدل ثانویه شرح داده شده است. ولی امروز ما قصد داریم روش رسوب زدایی پکیج را به طور مفصل شرح دهیم.

قبل مقاله ای تحت عنوان رسوب زدایی مبدل ثانویه پکیج ارائه دادیم و دیگه لازم نمیدونم در مورد رسوب زدایی مبدل ثانویه بحث کنم.

امروز به طور کامل به بررسی آموزش رسوب زدایی انواع پکیج دیواری میپردازیم.

آموزش رسوب زدایی پکیج بوتان

پکیج دیواری بوتان یکی از پکیج های پرفروش در کشور می‌باشد. پکیج بوتان دارای مدل های زیادی می‌باشد ولی وقتی قصد رسوب زدایی از این پکیج را داریم کلیه مدل ها به دو قسمت پکیج تک مبدل و پکیج دو مبدل تقسیم می‌شوند.

پکیج های دو مبدل بوتان مثل اپتیما. پارما. بنسره. پرلا و… دارای مبدل ثانویه می‌باشند که جهت انجام رسوب زدایی در این پکیج ها حتما می‌بایست مبدل ثانویه از روی پکیج باز شده و عمل رسوب زدایی خارج از دستگاه روی زمین صورت بگیرد.

باز کردن مبدل ثانویه نیز در انواع پکیج دیواری به این صورته که دو پیچ متصل مبدل را که در برخی مدل ها پیچ چهارسو می‌باشد و در برخی مدلها پیچ آلن را باز کرده و مبدل ثانویه را براحتی از دستگاه جدا میکنیم.

بعد از اینکه مبدل ثانویه را جدا کردیم رسوب زدایی مبدل ثانویه را به دو صورت می‌توان انجام داد.

1_ بوسیله پمپ

2_ به صورت دستی

شستشوی مبدل ثانویه پکیجاگر پمپ مخصوص اسید شویی نیز ندارید براحتی با یک پمپ کولر برای خودتان پمپ اسید بسازید. برای شستشوی مبدل ثانویه با پمپ نیازمند قطعه ای هستید به نام کیت شستشوی مبدل ثانویه که این قطعه را باید از فروشندگان قطعات یدکی پکیج تهیه کنید. چهار عدد سر شیلنگ 1/2 و دو عدد شیلنگ 1 متری نیز لازم دارید.

اگر در حال حاضر با مشکل سرد و گرم شدن آب مصرفی مواجه هستید به احتمال قطع به یقین نیاز به جرم زدایی مبدل دارید

آموزش رسوب زدایی پکیج بوتان به صورت دستی

رسوب زدایی تصویری مبدل ثانویه پکیج بوتان را در ادامه به صورت گام به گام مطرح میکنیم :

 • ابتدا آب پکیج را خالی کنید {روش تخلیه آب : شیر ورودی آب سرد پکیج را ببندید – یک شیر آبگرم را در پایین ترین نقطه ساختمان باز کنید – شیر پرکن پکیج را نیز کامل باز بگذارید}
 • پیچ های مبدل ثانویه را با پیچ گوشتی چهارسو و یا آچار آلن باز کنید و مبدل را بیرون بکشید و مبدل را روی زمین بگذارید

آموزش رسوب زدایی پکیج

 • از دیسکلر 33 درصد برای شستشوی مبدل ثانویه استفاده کنید و از یک سمت شروع به ریختن دیسکلر داخل مبدل ثانویه کنید

شستشوی مبدل ثانویه

 • بعد از اینکه دیگه دیسکلر داخل مبدل نجوشید و کف نمیکرد به معنی اینه که رسوب دیگه تمام شده
 • در صورت لزوم با ضربه چکش به بدنه مبدل و فشار آب اقدام به تمیز کردن بهتر مبدل ثانویه نمایید {دقت کنید که ضربه به قسمت هایی که پیچ بسته میشه نخورد}
 • در نهایت اگر بعد از همه این کارها هنوز داخل مبدل رسوب داشت میتونید مبدل ثانویه را روی شعله مستقیم گذاشته و سپس با ضربه اگر رسوبی به سطح مبدل مانده باشد کنده شده و با فشار آب نهایتا خارج میشود
 • پس از شستشوی مبدل ثانویه دقت کنید اگر اورینگ های مبدل دفرمه شده بود آنها را تعویض کنید و مبدل ثانویه را سر جایش ببندید

آموزش رسوب زدایی پکیج بوتان با پمپ

برای شستشوی مبدل ثانویه با پمپ کولر ابتدا وسایلی که قبلا گفتم را محیا کنید . بعد از جدا کردن مبدل ثانویه از روی پکیج کیت های شستشوی مبدل ثانویه را روی مبدل بسته و از طریق سر شیلنگی و شیلنگ به پمپ کولر متصل کنید و سر دیگر شیلنگ را به سوراخ مجاور مبدل ثانویه متصل کرده و داخل سطل قرار میدهیم و سطل را تا نصف دیسکلر ریخته و پمپ کولر را روشن کنید و اجازه دهید 15 دقیقه گردش دیسکلر داخل مبدل صورت بگیرد

رسوب زدایی تصویری پکیج بوتان

دلایل اهمیت رسوب زدایی مبدل اصلی پکیج

همانطور که میدانید در پکیج های تک مبدل مهمترین و حساسترین قطعه مبدل پکیج میباشد . این حساسیت اولا به خاطر قیمت فوق العاده گران مبدل میباشد که قیمت آن تقریبا نصف قیمت کل پکیج دیواری میباشد و ثانیا به خاطر عملکرد این نوع مبدل ها که دو منظوره میباشند و آب مصرفی که دارای رسوبات فراوانی است به همراه آب شوفاژ به صورت مستقیم داخل این مبدل گرم میشود باعث شده که این قطعه آسیب پذیری بیشتری داشته باشد . ولی دلیل اینکه در کشور ایران مصرف کنندگان پکیج های تک مبدل به شدت از این مدل پکیج زخم خورده اند و بد میگویند فقط و فقط دو دلیل اصلی دارد که بخش عمده عامل آن تعمیرکاران ناشی هست که برای تعمیر این مدل پکیج مراجعه میکنند .

قبل از هر موضوعی میخوام به کسانی که از پکیج های تک مبدل فراری هستند عرض کنم که اتفاقا این مدل پکیج با توجه به قیمت نسبتا مناسب و ساختار ساده ای که دارد گزینه خوبی برای خرید پکیج میباشد . البته در صورتیکه شرایطش را محیا کنید و توصیه هایی که در ادامه میدم را حتما به کار ببرید میتونید سالها بدون کوچکترین هزینه ای از این پکیج استفاده کنید .

چه موقع پکیج تک مبدل به رسوب زدایی احتیاج دارد :

با توجه به این که رسوب زدایی پکیج تک مبدل به دلیل حساس بودن مبدل دومنظوره حتی با رعایت کامل موارد زیر باز هم باعث کم شدن عمر مبدل میشود سعی کنید فقط در مواردی که چاره دیگه نداشتید اقدام به رسوب زدایی نمایید . مواردی که شما در صورت بروز ناچار به انجام جرمگیری از پکیج تک مبدل میباشید را ذکر کرده ام :

 1. زمانی که فشار خروجی آب گرم مصرفی خیلی کم شده باشد {البته دقت کنید همه شیرهای ساختمان با هم باید کم باشد}
 2. زمانی که پس از استفاده آب مصرفی سر و صداهای عجیب و زیاد از پکیج شنیده میشود
 3. زمانی که آب مصرفی به شدت در حمام سرد و گرم شده و حتی با کم کردن فشار گاز شعله کوتاه هم مشکل برطرف نشود
 4. زمانی که مرتب ارور 70 در پکیج ایران رادیاتور مشاهده میشود

رسوب زدایی پکیج تک مبدل

رسوب زدایی پکیج تک مبدل کاری هست که از عهده هر کسی حتی با کمترین دانش برمیاد و فقط باید یک سری نکات مهم را رعایت کنید . در ادامه بنده به صورت قدم به قدم جرمگیری مبدل دومنظوره را شرح میدهم .

{قبل از شروع بازم از کپی کارهای محترم میخوام که از مطالب بنده با ذکر منبع استفاده کنند وگرنه شرعا و قانونا حرام میباشد}

آموزش رسوب زدایی پکيج

لوازم مورد نیاز جهت رسوب زدایی پکیج تک مبدل

  1. پمپ کولر
 1. شیلنگ به مقدار لازم دو تکه حدودا هر تکه 1/5 متر
 2. سر شیلنگی 1/2 دو عدد و 3/4 نیز دو عدد {سرشیلنگی تو رزوه باید باشد}
 3. یک سطل که پمپ کولر داخل آن جا شود {البته زیا پهن نباشد}
 4. مقداری دیسکلر

روش انجام کار :

ابتدا آب پکیج را کامل تخلیه کنید و کلیه شیلنگ های متصل شده به زیر پکیج را باز کنید . چهار عدد شیلنگ زیر پکیج قرار گرفته . دو عدد کوچکتر است که سرشیلنگی های 1/2 را روی آنها میبندیم {با واشر لاستیکی} و دو خروجی بزرگتر را سرشیلنگی های 3/4 را ببندید . پمپ کولر و شیلنگ ها را آماده کنید و داخل سطل تا نصف آب بریزید و سر شیلنگ ها را یکی را اول به پمپ وصل کرده و سر دیگر آن را به یکی از خروجی های 1/2 متصل میکنیم و از سمت خروجی 1/2 دیگر شیلنگ بعدی را متصل کرده و سر آن را داخل سطل قرار میدهیم . سپس پمپ کولر را به برق بزنید و اجازه بدید پمپ آب را داخل مدار بچرخاند . بعد از حدود 5 دقیقه از روشن کردن پمپ شروع میکنیم به ریختن دیسکلر

نکته خیلی مهم اینجاست که ما در کل فرایند جرمگیری فقط و فقط از نصف استکان دیسکلر {شاید چند سی سی بیشتر} استفاده خواهیم کرد و اجازه میدیم همین مقدار دیسکلر که داخل آب سطل مخلوط شده است کم کم مدار را تمیز کند و به هیچ عنوان به خاطر اینکه کمی سرعت جرمگیری بالا برود از دیسکلر بیشتر استفاده نکنید چون اگر همون موقع هم مبدل سوراخ نشود مطمئنا به زودی این اتفاق خواهد افتاد

بعد از حدود نیم ساعت تا 40 دقیقه پس از شروع جرمگیری و قبل از اتمام کار و خاموش کردن پمپ کولر حتما سطل را خالی کرده و چند بار آب آن را عوض کنید و مطمئن شوید حتی یک سی سی دیسکلر هم داخل مدار و مبدل نمانده باشد .

رسوب زدایی پکیج تک مبدل {مدار شوفاژ}

بعد از انجام موارد فوق سر شیلنگ ها را به سر شیلنگی های 3/4 یا به عبارتی مدار شوفاژ متصل کرده و طبق روش بالا شروع کنید و اینبار هم به اندازه نصف استکان دیسکلر داخل سطل بریزید {البته همانطور که گفتم بعد از اینکه حداقل 5 دقیقه آب خالی داخل مدار چرخید} و مراحل بالا را دقیقا اجرا کنید . و همانطور که عرض کردم با شستشوی مدار با آب خالی از نماندن دیسکلر در مسیر اطمینان حاصل کنید .

نکات مهم بعد از جرمگیری پکیج تک مبدل

 • قبل از آب انداختن پکیج حتما مدار رادیاتورها و مدار لوله کشی را شستشو دهید که البته قبلا مقاله مفصلی تحت عنوان رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ منتشر کردم که پیشنهاد میکنم آن را مطالعه کنید .
 • در مسیر شیلنگ برگشت {شیلنگی که زیر پمپ بسته شده است} یک قطعه با نام صافی برنجی برگشت نصب کنید {از فروشگاههای تاسیساتی بخرید}
 • در مسیر ورودی آب سرد به پکیج حتما از قطعه ای با نام فیلتر پلی مگنت استفاده کنید و یا بهتر اینه که دو تا قطعه بخرید یکی رسوب زدای مغناطیسی و دیگری فیلتر پلی فسفات {مارک ایمرگاز بهترینه} و در ورودی آب سرد نصب کنید <= این کار مهمترین کار است
 • پیشنهاد میکنم در مدار شوفاژ هم یک محلول ضد رسوب بریزید

اگر تمام موارد فوق را مو به مو انجام دهید من بهتون قول میدم که سالیان سال از پکیج تک مبدل استفاده خواهید کرد و بدون کوچکترین مشکلی خواهد بود { البته به شرط اینکه دست هیچ تعمیرکاری بهش نخوره . چون تعمیرکاران دیگه هیچ وقت تمام این نکات را رعایت نمیکنند و همین باعث آسیب رساندن بیشتر خواهد شد}

دوستان عزیز برای عضویت در شبکه های اجتماعی سایت پکیج کار روی آیکون هایی که در ستون سمت چپ 👈 قرار دارد و به رنگ قرمز هست کلیک کنید

💢💥👈 پیشنهاد میکنم حتما بعد از مطالعه این مقاله برای یادگیری قدم به قدم عیب یابی پکيج دیواری به لینک آموزش عیب یابی پکيج دیواری مراجعه کنید 👉💥💢

تعمیر پکیج ایران رادیاتور

تعمیر پکیج

ارور E2 پکیج ایران رادیاتور

عیب یابی پکيج ایران رادیاتور

تعمیر پکیج در غرب تهران

تعمیر پکیج بوتان

ارور E1 پکیج ایران رادیاتور

هزینه تعمیر برد پکیج

قطعات پکیج

تعمیر پکیج پونک

تعمیر پکیج ایران رادیاتور در تهرانسر

علت‌ گرم نشدن رادیاتور پکیج

❌🎤 پادکست جامع در مورد رسوب زدایی پکيج

توی این پادکست به صورت جامع در مورد آموزش صحیح اسید شویی پکیج و روش های رسوب زدایی که در حال حاضر خود ما استفاده می‌کنیم و با آموزش های قبلی کمی تفاوت دارد می‌پردازیم.

(((اگر تعمیرکار هستید این پادکست را گوش بده)))

4 دیدگاه ها

 • سلام
  اول خوش‌حال شدیم که خودمون می‌تونیم این کارو انجام بدیم. اما متأسفانه مطلبتون گمراه‌کننده به نظر می‌آد. پمپ آب کولر اصلاً زورش نرسید آب رو وارد مدار پکیج کنه.

  • دوست عزیز مطلب گمراه کننده نیست شما مطلب را درست مطالعه نکردید. برای شستشوی مدار به این صورت باید شیر موتوری در وضعیت زمستانی قرار داشته باشد و یا با باز کردن شیر موتوری با سر یک پیچ گوشتی میله زیر شیر موتوری را کامل فشار دهید. (ضمنا این روش شستشو را بسیار تاکید کردیم که حتماً با مقدار خیلی خیلی کم دیسکلر باید انجام شود وگرنه آسیب زیادی به سیستم می‌زنید)

   • اولاً در هیچ کجای بخش «رسوب زدایی پکیج تک مبدل» هیچ اشاره‌ای به «شیر موتوری» نشده که ما بخوایم درست مطالعه‌ش کنیم! ثانیاً ما اصلاً کاری به مدار شوفاژ نداشتیم که وضعیت زمستانی یا تابستانی بودنش اهمیت داشته باشه. ما در گام اول، فقط می‌خواستیم مدار آب گرم رو شست‌وشو بدیم (شیرهای 1/2) که همون‌طور که گفتم زور پمپ آب کولر اصلاً نمی‌رسه. ثانیاً ما حتی آب رو موفق نشدیم بگردونیم، طبعاً کار به اسید نرسید که حالا مقدارش بخواد مهم باشه!

    • برادر گل من پکیج تک مبدل که شیر موتوری نداره، این برای پکیج دو مبدله عرض کردم. ثانیا برید ببینید کجای کارتون اشتباه بوده چون بنده به شخصه بدترین پکیج ها را براحتی با پمپ کولر اسید شویی کردم. ولی برای شما تاکید می‌کنم مبدل را از پکیج جدا کنید و پمپ کولر را بهش متصل کنید و به راحتی رسوب زدایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *