ارور های 101 و 103 و 104 و 105 و 106 و 107 آریستون

ارور 101 - 103 - 104 - 105 - 106 - 107 آریستون

ارور 101 - 103 - 104 - 105 - 106 - 107 آریستون


5/5 - (1 امتیاز)

در این آموزش از سایت پکیجکار میخوام روش رفع ارور های 101 و 103 و 104 و 105 و 106 و 107 در پکیج آریستون را آموزش بدم.

پس اگر شما از پکیج آریستون استفاده میکنید و با یکی از ارور‌های فوق مواجه شده‌اید با ما همراه باشید.

ارور 101 پکیج آریستون

در واقع دلیل اصلی بروز کلیه خطاهای فوق فعال شدن ترموستات حد می‌باشد که در اصل به دلیل بالا رفتن دمای بیش از حد می‌باشد.

در صورت بروز خطاهای 101 و 103 و 104 و 105 و 106 و 107 در پکیج آریستون شما در وحله اول باید به دنبال دلیل بالا رفتن دمای دستگاه باشید.

علت بالا رفتن دمای پکیج

البته در گذشته مقاله بسیار مفصلی در همین رابطه با عنوان علت افزایش حرارت پکیج منتشر کرده‌ایم که مطالعه آن را حتما به شما توصیه میکنم ولی به صورت خلاصه دلایل بالا رفتن دمای پکیج به موارد زیر مربوط می‌شود :

 • بسته بودن شیرهای زیر پکیج (در زمستان)
 • بسته بودن شیرهای بالا و پایین رادیاتورها (زمستان)
 • کثیف بودن توری صافی برگشت (زمستان)
 • خرابی شیر موتوری (تابستان و زمستان)
 • معیوب بودن پمپ سیرکولاسیون (تابستان و زمستان)
 • رسوب داشتن مبدل حرارتی (تابستان و زمستان)
 • معیوب بودن ترموستات حد (به ندرت)

 

ارور 101 و 103 و 104 و 105 و 106 و 107 در پکیج آریستون به معنای فعال شدن کلید حرارتی می‌باشد که به دلایل زیر مربوط می‌شود :

 • کار نکردن پمپ سیرکولاسیون
 1. سوختن پمپ
 2. گیرپاژ بودن پمپ

– روش اطمينان از عملکرد پمپ پکيج آریستون

در صورت مشاهده ارور های 101 تا 107 در پکیج آریستون ابتدا از سالم بودن پمپ سیرکولاسیون اطمينان حاصل نمایید، برای این منظور پیچ انتهای پمپ را باز کنید و پس از اینکه دستگاه را ریست کردید دقت کنید آیا محور داخلی به گردش در می‌آید یا نهنحوه تشخیص سالم بودن پمپ پکيج آریستون

پس از انجام راه‌اندازی مجدد دستگاه از نوع عملکرد خود را آغاز می‌کند و در صورتی که ایراد قبلی جزئی بوده باشد مثل وجود هوا در مدار و یا نوسان برق و یا مشکل در تهویه و… ممکن است پس از راه‌اندازی مجدد یا ریست دستگاه به کار خود ادامه دهد

ولی اگر مشکل بوجود آمده ناشی از عدم عملکرد قطعات اصلی بوده باشد و یا اشکالی در عملکرد دستگاه صورت گرفته باشد پس از ریست نیز مجدد چراغ قرمز روی عددی که نشان دهنده ایراد اصلی است روشن می‌شود. در نهایت شما با مطالعه این راهنما قادر به شناسایی و رفع این ارور ها خواهید بود.

در صورت کار نکردن پمپ پکيج آریستون

برای رفع ارور 101 و 103 و 104 و 105 و 106 و 107 در پکیج آریستون پس از باز کردن پیچ انتهایی پمپ و ریست متوجه شدید محور داخلی نمی‌چرخد به این صورت اقدام کنید.

ابتدا بوسیله یک فازمتر سعی کنید محور داخلی را بچرخانید که در این حالت :

 1. محور داخلی نمی‌چرخد و یا به سختی به گردش می‌آید که اگر روتور پمپ یا همان محور داخلی به سختی می‌چرخید با اسپری روان کننده یا wd40 در مرکز محور چند بار اسپری کنید و با فازمتر و چرخاندن در جهت های مختلف سعی در روان کردن روتور نمایید
 2. روتور به هیچ عنوان نمی‌چرخد که در این صورت باید ابتدا آب داخل مدار سیستم را کامل تخلیه کنید و چهار عدد پیچ آلن پمپ را باز کنید و پس از اینکه پمپ را در دست گرفتید با دست روتور را بچرخانید تا روان شود و سپس سر جاش ببندید
 3. محور داخلی یا روتور پمپ به راحتی با فازمتر می‌چرخد ولی همچنان پس از ریست پمپ هیچ عکس العملی یا گردشی ندارد، که در این صورت به طور قطع پمپ سوخته و باید تعویض شود

روش تخلیه آب پکیج آریستون

در برخی از پکیج های دیواری آریستون برخلاف سایر پکیج ها امکان تخلیه آب مدار به روش معکوس پر کردن (بستن ورودی و باز کردن شیر پرکن) وجود ندارد و جهت تخلیه کامل آب مدار سیستم در برخی از مدل ها معمولا یک شیر تخلیه پلاستیکی دقیقا در قسمت وسط و زیر دستگاه تعبیه شده است که سر آن شیلنگ خور می‌باشد و تعمیرکاران میتوانند با اتصال یک تکه شیلنگ و قرار دادن سر دیگر در ظرفشویی و نهایتا چرخاندن آن آب دستگاه را کامل تخلیه کنند.

(البته قبل از این کار با روش معکوس پر کردن آب سعی در تخلیه آب مدار کنید و در صورت عدم تخلیه آب از روش های دیگر این کار را انجام دهید)

روش تخلیه آب مدار سیستم : شیر ورودی آب سرد دستگاه را ببندید و شیر پرکن را باز کنید و یک شیر آبگرم ترجیحا شیر شیلنگ توالت (چون پایین ترین سطح از پکیج قرار گرفته) را باز کنید و شیلنگ آن را روی زمین بگذارید، اگر آب تخلیه شد و فشار بار روی صفر آمد که هیچ وگرنه میتونید شیر هواگیری یکی از رادیاتورها را باز کنید (مثلا رادیاتور حوله ای حمام) تا آب مدار کامل تخلیه شود.

 • بسته بودن شیرهای زیر پکیج یکی از دلایل شایع بالا رفتن دمای پکیج می‌باشد

در هر چهار فصل دقت داشته باشید هیچ کدام از شیرهای زیر پکیج نباید در حالت بسته قرار گرفته باشند و همه می‌بایست باز باشند، لازم به ذکر است در فصل زمستان در صورتی که حتی یکی از شیرهای زیر پکیج بسته باشد باعث بالا رفتن دما در پکیج آریستون می‌شود.

جهت باز بودن شیرهای زیر پکیج

 • بسته بودن شیرهای رادیاتورها و عدم گردش آب در مدار

همانطور که قبلا گفتم هر چیزی که باعث جلوگیری از گردش صحیح آب در مدار گرمایش شود باعث بالا رفتن دمای پکیج و بروز ارور های 101 و 103 و 104 و 105 و 106 و 107 در پکیج آریستون می‌شود، از جمله مواردی که باعث جلوگیری از گردش آب در مدار سیستم می‌شود بسته بودن شیرهای رادیاتورها و یا بسته بودن شیرهای زیر پکیج و یا حتی کثیف بودن توری صافی برگشت می‌باشد.

 • سوختن شیر موتوری و بالا رفتن دمای پکیج در یک حالت تابستان یا زمستان

در صورتی که شیر موتوری پکيج آریستون نیز سوخته باشد باعث بالا رفتن دمای دستگاه در یک حالت می‌باشد، چون شیر موتوری وظیفه تغییر مسیر گردش آب در حالت تابستان و زمستان را دارد در صورتی که سوخته باشد دستگاه روی یک حالت به خوبی کار میکود ولی وقتی حالت دستگاه را تغییر می‌دهید دمای پکیج سریع بالا رفته و ارور

🔆 اگر شما جزو مصرف کنندگان محصولات آریستون ایتالیا هستید و برای رفع ارور های 101 و 103 و 104 و 105 و 106 و 107 در پکیج آریستون قصد درخواست تعمیرکار دارید بهتون توصیه میکنم در انتخاب تعمیرکار پکیج آریستون نهایت حساسیت و دقت را داشته باشید تا تعمیرکاری که به منزل شما مراجعه می‌کند در زمینه تعمیر آریستون آموزش دیده باشد، برخلاف تصور اکثر تعمیرکاران، سیستم پکیج دیواری آریستون با پکیج های ایرانی کاملا متفاوت می‌باشد. 🔆

⬅️ نزارید پکیج شما موش آزمایشگاهی تعمیرکاران مبتدی باشد که قصد دارند در منزل شما تجربه کسب کنند ➡️

اگر ساکن شهر تهران هستید میتونید روی کمک ما حساب کنید

ارور 103 پکیج آریستون

ارور 103 آریستون
ارور 103 آریستون

همانطور که در ابتدای مطلب عرض کردم خطای 103 پکیج آریستون هم مثل ارور 101 می‌باشد و روش رفع عیب یکسانی دارد. پس همچنان برای رفع ارور 103 آریستون باید طبق ٱموزشی که در ابتدای مطلب ارائه دادم پیش برسد

ارور 104 پکیج آریستون

ارور 104 آریستون
ارور 104 آریستون

جهت عیب یابی و رفع کد خطای 104 در پکیج آریستون نیز همانند آموزش فوق ابتدا از سالم بودن پمپ سیرکولاسیون اطمینان حاصل کنید سپس از باز بودن شیرهای زیر پکیج مطمئن شوید و نهایتا عدم گرفتگی در مدار سیستم را بررسی نمایید.

کد خطای 105 در پکیج آریستون

ارور 105 آریستون
ارور 105 آریستون

همچنین جهت رفع ارور 105 در پکیج آریستون نیز همانند آموزش فوق باید از گردش صحیح آب در مدار سیستم مطمئن شوید، به همین منظور در ابتدا باید سراغ قطعه ای که وظیفه گردش آب در مدار سیستم را دارد برید و از سالم بودن آن و یا احیانا گیرپاژ نبودن پروانه آن اطمینان پیدا کرده و در صورت عدم وجود مشکل در پمپ سیرکولاسیون سراغ وجود اشکال در گرفتگی مدار پکیج بروید و یک به یک تمام موارد را چک کنید تا به مشکل اصلی برسید.

ارور 106 آریستون

ارور 106 آریستون

ارور 106 آریستون

ارور 106 آریستون و  یا به عبارتی کد خطای 106 در پکیج دیواری آریستون نیز به دلیل افزایش حرارت پکیج و فعال شدن ترموستات حد 105 درجه بوجود می‌آید، که همچنان مثل سایر ارور‌هایی که در این مطلب توضیح دادم باید نسبت به گردش صحیح پمپ سیرکولاسیون و گرفتگی در مدار گرمایش اطمينان پیدا کنید.

برای رفع کد خطای 106 آریستون ابتدا از ساده ترین موارد شروع کنید یعنی از باز بودن شیرهای زیر پکیج و همچنین شیرهای بالا و پایین رادیاتورها مطمئن شوید. کار بعدی که باید انجام دهید باز کردن پیچ ایرونت هواگیری روی پمپ می‌باشد، سپس پیچ دوسوی روی پمپ سیرکولاسیون را (همانند تصویر فوق) باز کرده و از گردش محور داخلی آن به صورت روان مطمئن شوید، اگر پس از ریست مطمئن شدید محور داخلی به راحتی می‌چرخد آن را بسته و سراغ مشکل در گرفتگی در مدار سیستم بروید

ارور 107 پکیج آریستون

ارور 107 آریستون
ارور 107 آریستون

جهت رفع ارور 107 آریستون نیز همانند سایر ارور هایی که در این مطلب آموزش دادیم انجام دهید و تمام موارد فوق را یک به یک بررسی نمایید تا مشکل عیب یابی و برطرف شود.

کد خطای 107 آریستون نیز به دلیل افزایش حرارت پکیج بوجود می‌آید که افزایش حرارت نیز اول ممکن است به خاطر عدم گردش پمپ سیرکولاسیون که خود به سه دلیل اتفاق می افتد یک سوختن پمپ دو جام شدن پروانه پمپ و سه لق شدن روتور پمپ و دلیل بعدی گرفتگي در مدار سیستم و یا بسته بودن مدار سیستم به خاطر بسته بودن شیرها و رسوب داشتن مبدل حرارتی و کثیف بودن صافی برگشت و همچنین بسته بودن ایرونت هواگیری پمپ بوجود می‌آید.

امیدوارم از این مطلب از سایت پکیجکار که به بررسی ارور 101 آریستون و ارور 103 آریستون و ارور 104 آریستون و ارور 105 آریستون و ارور 106 آریستون و ارور 107 آریستون پرداختیم که همانطور که عرض کردم تمامي این ارور ها به دلیل افزایش حرارت پکیج و فعال شدن ترموستات حد می‌باشد که روش برطرف کردن آنها را خدمتتان ارائه دادیم که امیدوارم رضایت داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *