تعمیر پکیج اخگر

تعمیر پکیج اخگر

3.5/5 - (2 امتیاز)

در این مطلب از سایت پکیج کار قصد دارم در مورد تعمیر پکیج اخگر در تهران صحبت کنیم و همچنین به بررسی عیوب اصلی پکیج دیواری و زمینی شرکت اخگر بپردازیم، اگر شما به دنبال مرکزی جهت تعمیرات پکیج دیواری اخگر و یا تعمیرات پکیج زمینی اخگر هستید این مجموعه با بیش از 20 سال سابقه فعالیت در گروه صنعتی اخگر آمادگی ارائه خدمات و تعمیرات پکیج اخگر در سراسر شهر تهران را دارا می باشد.

تعمیر پکیج اخگر در تهران

اگر در حال حاضر به دنبال تعمیرکار حرفه ای پکیج اخگر میباشید لازم به ذکر است که مدیریت شرکت پکیجکار (جناب مهندس اصغر آقایی) جزو اولین پرسنل شرکت تولیدی اخگر در گذشته بوده است که دارای بیش از 30 سال سابقه فعالیت در بدنه اصلی این شرکت در سمت مدیر فنی کارخانه تولیدی اخگر طی سالیان گذشته بوده است و در حال حاضر نیز مسئولیت ارائه خدمات پس از فروش اخگر به مصرف کنندگان محصولات این شرکت را در شهر تهران به عهده دارد.

اگر به دنبال مرکز اصلی ارائه خدمات اخگر در تهران میباشید تنها سایتی که اجازه فعالیت در این عرصه را دارد شرکت پکیجکار می‌باشد

مجموعه پکیجکار با چندین شعبه فعال در تهران آماده ارائه خدمات و تعمیرات انواع پکیج دیواری و زمینی شرکت اخگر می‌باشد.

 • مرکز تعمیر پکیج اخگر شعبه مرکزی      :   02188314410
 • مرکز تعمیر پکیج اخگر شعبه غرب     :       02144570530
 • مرکز تعمیر پکیج اخگر شعبه شمال غرب  : 02188195425
 • مرکز تعمیر پکیج اخگر شعبه شمال تهران : 02122171477
 • مرکز تعمیر پکیج اخگر شعبه شرق تهران :  02177682493

عیب یابی پکیج دیواری اخگر

اگر به دنبال عیب یابی پکیج دیواری اخگر و روش های برطرف نمودن آنها هستید با ما همراه باشید تا به بررسی اصلی ترین مشکلات پکیج دیواری اخگر بپردازیم.

روشن نشدن پکیج دیواری اخگر در حالت تابستان

یکی از مشکلات اصلی پکیج دیواری اخگر سری ACB-24.30 در فصل تابستان روشن نشدن پکیج میباشد، البته منظور از روشن نشدن پکیج این است که شعله شمعک روشن است ولی با باز کردن آب گرم شعله اصلی روشن نمی‌شود که آب را گرم کند. در این حالت باید سراغ قطعه ای برید که وظیفه اعلام باز بودن آب مصرفی به برد کنترل را دارد.

در پکیج های دیواری اخگر به دلیل قدیمی بودن همچون آبگرمکن های دیواری از یک دیافراگم که در مسیر آب ورودی قرار گرفته است استفاده می‌شود و با باز کردن آب مصرفی مثل سیستم آبگرمکن آب به پشت دیافراگم آمده و باعث جلو رفتن میله متصل به آن می‌شود و این میله نیز بوسیله یک کلاهک پلاستیکی میکروسویچی که درست روبروی آن قرار دارد را فعال می‌کند و به این صورت برد کنترل متوجه باز شدن آب مصرفی می‌شود.

حال اگر این دیافراگم پس از مدتها فرسوده شده و پاره شود و یا شکل آن دفرمه شود وقتی آب پشت آن برود توانایی جلو بردن میله را ندارد و باعث میشه دستگاه روشن نشود.

این دقیقا همان سیستم آبگرمکن های دیواری هست البته کمی پیشرفته تر

در آبگرمکن های دیواری دیافراگم داخل قطعه ای برنجی هست که با نام رگولاتور آب شناخته می‌شود ولی در دستگاه پکیج اخگر چون عملکرد دیافراگم علاوه بر اعلام گزارش باز بودن آب مصرفی به خاطر بستن مسیر رادیاتور نیز می‌باشد دیافراگم را در قطعه پیچیده تری با نام بازاری شیر سه راهی شناخته می‌شود که در واقع به غیر از وظیفه اصلی خود به نوعی بایپاس می‌باشد در پکیج دیواری اخگر

دیافراگم داخل قطعه برنجی قرار دارد که دور تا دور آن را چندین پیچ قرار گرفته است و برای تعویض آن می‌بایست علاوه بر تمام پیچ ها مهره بالایی آن را نیز با آچار 24 باز کرد.

علت روشن نشدن پکیج دیواری اخگر در حالت تابستان و زمستان

همانطور که عرض کردم خرابی دیافراگم باعث روشن نشدن مشعل پکیج در حالت تابستان می‌باشد این در حالی است که اگر دستگاه رو روی حالت زمستان بگذارید روشن خواهد شد.

ولی اگر در پکیج دیواری اخگر چه در حالت تابستان و چه زمستان مشعل روشن نمی‌شود اولین قطعه ای که می‌بایست به إن مشکوک شوید برد کنترل است و سپس سوختن بوبین 220 شیر کنترل گاز

البته چون تست برد کنترل کمی سخت است شما ابتدا بوبین 220 را تست کنید و اگر سالم بود سراغ برد کنترل برید.

نحوه تست بوبین 220 شیر کنترل گاز پکیج دیواری اخگر نیز به این صورت است که برق مستقیم به آن بدید اگر شعله روشن شد یعنی سالم است وگرنه سوخته

عیب یابی پکیج زمینی اخگر

پکیج های زمینی شرکت اخگر با توجه به سیستم مکانیکی که دارد جزو بهترین پکیج هایی می‌باشد که در ایران تولید شده است و معمولا اکثر قریب به اتفاق مشترکین این محصول آنچنان از عملکرد آن رضایت دارند که حتی پس از 20 سال از عمر این دستگاه به سختی قبول به تعویض این پکیج با یک شوفاژ دیواری می‌کنند.

همانطور که عرض کردم از مهمترین دلایل رضایت مصرف کنندگان پکیج زمینی اخگر به دلیل سادگی و مکانیکی بودن آن است که باعث میشه به راحتی خراب نشود.

ولی به هر حال حتی بدن انسان هم بعد از چند سال به کهولت می‌رود و ممکنه مریض شود این که یک دستگاه می‌باشد. در ادامه با برخی از معایب پکیج زمینی اخگر آشنا میشوید و روش برطرف کردن عیب را آموزش میدیم.

کمبود فشار آب گرم در پکیج زمینی اخگر

در پکیج زمینی اخگر برای گرمایش آب مصرفی که به صورت غیر مستقیم در دیگ شوفاژ گرم می‌شود از چندین متر کوئل مسی که به صورت مارپیچ داخل دیگ قرار دارد و آب مصرفی از داخل آن عبور کرده و آب داخل دیگ باعث گرم شدن آب کوئل می‌شود. سایز لوله مسی 12 می‌باشد و به همین دليل اگر آب منطقه رسوب زیادی داشته باشد و سختی گیر یا فیلتر نصب نشده باشد داخل این کوئل مسی بعد از مدتی رسوب می‌گیرد و کم کم فشار آب گرم افت پیدا می‌کند.

برای حل مشکل فشار آبگرم در پکیج زمینی اخگر می‌بایست مسیر کوئل مسی با اسید و توسط پمپ قوی شستشو داده شود.

لازم به ذکر است که اسید شویی پکیج زمینی اخگر فرآیند بسیار پیچیده ای است و در صورتی که تعمیرکار تجربه کافی برای این کار نداشته باشد به طور قطع کوئل مسی کیپ شده و به جز تعویض آن چاره دیگری ندارد، پس توجه داشته باشید به هیچ عنوان از تعمیرکاران متفرقه برای اسید شویی پکیج زمینی اخگر کمک نگیرید.

نکته فوق العاده مهم در اسید شویی پکیج زمینی اخگر این است که مشتری حتما باید قبل از اینکه فشار آبگرم به طور کامل قطع شود نسبت به اسید شویی اقدام نماید وگرنه در صورتی که آب اصلا نیاد به هیچ وجه امکان شستشو نیز وجود ندارد.

عدم کارکرد پمپ پکیج زمینی اخگر

معمولا مشتری تا ابتدای فصل زمستان حتی برای یک بار هم کلید پمپ را نمی‌زند و به همین خاطر اول زمستان که اقدام به روشن کردن کلید پمپ می‌کند متوجه عدم فعالیت پمپ پکیج زمینی اخگر و به عبارتی گرم نشدن رادیاتورها می‌شود، البته این در حالی است که آب مصرفی به خوبی گرم می‌شود.

با گرم نشدن رادیاتورها در پکیج زمینی اخگر دو حالت ممکنه اتفاق افتاده باشد، اول به خاطر همون دلیلی که عرض کردم يعني روشن نکردن کلید پمپ در تابستان و جلوگیری از گیرپاژ شدن پمپ می‌باشد که برای برطرف کردن این مشکل باید پمپ باز شود و پروانه آن را با دست بچرخانید و سپس روغنکاری کرده و مجدد نصب کنید. پمپ پکیج زمینی اخگر توسط 4 پیچ آلن شماره چهار به بدنه متصل است.

دومین دلیل کار نکردن پمپ سوختن و از کار افتادن آن است که برای اطمینان از آن باید ابتدا از گیرپاژ نبودن پروانه پمپ اطمینان حاصل کنید و نهایتا در صورت سوخته بودن پمپ آن را تعویض نمایید.

در پکیج های زمینی خیلی قدیمی اخگر از پمپ های میسون استفاده می‌شده است اگر خواستید پمپ میسون را در پکیج زمینی اخگر تعویض نمایید و برای راحتی کار و اینکه نیاز نباشه حوضینگ پمپ را نیز عوض کنید میتونید یک پمپ گراندفوس مدل 15/60 تهیه کنید و سپس اورینگ پمپ میسون را نیز مابین حوضینگ قرار دهید و همچنین جهت اطمينان از عدم وجود مشکل بهتره اون قسمت دو اورینگ قرار بدید. توجه داشته باشید اگر این کار را انجام ندهید در 70 درصد مواقع پمپ گراندفوس به دلیل فاصله ای که بین حوضینگ میوفته به زودی خواهد سوخت.

ولی بهترین و معقولانه ترین کار برای کسانی که تجربه نصب پمپ گراندفوس روی حوضینگ میسون را ندارند تهیه پمپ گراندفوس با همون مشخصات پمپ میسون و تعویض آن به صورت کامل میباشد.

پمپ گراندفوس مورد نیاز 13 سانتی با دنده 1.1/2 می‌باشد و مدل پمپ نیز همان که گفتم یعنی 15/60

دانلود فایل pdf تعمیرات پکیج

پکیج زمینی اخگر
AGBE 40

 

آموزش رفع ایرادات پکیج اخگر

 

نکات مهم در نگهداری و تعمیر پکیج اخگر

 • چه در تابستان و چه در زمستان فشار بار كنترل شود كه کمتر از 1 بار نباشد و پكيج بدون آب نماند. درصورت پايين آمدن، با بازكردن شير پركن آنرا به 1 بار برسانید .
 • كنترل حرارت بدنه پكيج (مخصوصا در تابستان). درصورت مشاهده حرارت غيرعادي، مراتب را به متخصصين شركت اطلاع دهيد.
 • در تابستان پمپ پکیج زمینی را حداکثر ماهی یکی دو بار به مدت 30 ثانيه روشن نماييد تا از گريپاژ شدن آن جلوگيري به عمل آيد.
 • پکیج های اخگر به دلیل بدون فن بودن حتما می‌بایست چند وقت یکبار کلاهک H دودكش در پشت بام كنترل شود.
 • در رابطه با هر نشتی در سیستم لوله کشی و رادیاتورها و همچنین زیر پکیج حساس باشید و نسبت به رفع آن سریعا اقدام کنید
 • در صورتی که در پکیج زمینی احساس کردید دبی آبگرم از آب سرد خیلی کمتر شده به نمایندگی اعلام کنید جهت شستشوی مدار کوئل مسی مراجعه کنند وگرنه در صورتی که فشار آب به طور کامل قطع شود دیگه کاری نمیشه کرد
 • از گذاشتن اجاق گاز و سایر لوازم برقی یا گازی در زیر پکیج دیواری خودداری کنید
 • از نصب هواکش و فن های قوی در مجاورت پکیج خودداری کنید زیرا باعث جلوگیری از خرج صحیح محصولات احتراق از دودکش می‌شود
 • در صورتی که هر مشکلی در عملکرد پکیج مشاهده شد قبل از هر اقدامی با نمایندگی مجاز به صورت تلفنی مشورت کنید .

آموزش تعمیر پکیج اخگر

عیب یابی پکیج اخگر

شمعک پکیج اخگر ثابت نمیمونه :

عیب یابی

1- خرابی بوبین ترموکوپل

رفع عیب

بوبین ترموکوپل تست شود و در صورت معیوب بودن تعویض گردد

تصویر بوبین ترموکوپل در شیرهای کنترل گاز پکیج های اخگر

شیر کنترل گاز در تعمیر پکیج اخگر
برای خرید بوبین ترموکوپل یدکی با ما تماس بگیرید

 

2- خرابی ترموکوپل و یا یکسره نبودن لیمیت حد 105 درجه ترموکوپل

رفع عیب

ابتدا باید مطمئن شوید سیم های ترموستات حد ترموکوپل یکسره شده است، برای این منظور اگر به سیم ترموکوپل دقت کنید ممکنه دو سیم مسی از آن خارج شده باشد و در انتها به ترموستات حد متصل شده باشد، با اطمینان و بدون ترس این سیم ها را بریده و روکش آن را جدا کرده و یکسره کنید.

در تصویر زیر دقیقا متوجه این موضوع می‌شوید

علت روشن نشدن در تعمیر پکیج اخگر

 

اگر از موضوع یکسره بودن ترموکوپل اطمينان دارید و یا اینکه ترموکوپل پکیج شما بدون ترمینال هست با دست زدن به سر ترموکوپل که دقیقا روبروی شعله شمعک هست اگر احساس برجستگی کردید ممکنه ترموکوپل نیاز به تعویض داشته باشد

3- کثیف شدن شعله پیلوت (شمعک) و بسته شدن شعله رو بروی ترموکوپل

رفع عیب 

همانطور که می‌دانید شمعک سه شاخه دارد و ممکنه شعله سمت ترموکوپل روشن نشده باشد و شما می‌توانید هم با تمیز کردن پیلوت و هم اینکه با کبریت سمت ترموکوپل را خودتان روشن کنید

در تصویر زیر متوجه منظورم می‌شوید

سه شاخه پیلوت در تعمیر پکیج اخگر

علت گرم نشدن آب مصرفی در پکیج اخگر :

عیب یابی

1- دیافراگم پکیج دیواری اخگر سوراخ شده است

رفع عیب

روی شیر سه راهی پکیج دیواری اخگر یک قاب میکروسوئیچ مشکی رنگ قرار گرفته است که دقیقا زیر آن میله شیر سه راهی هست و بوسیله یک کلاهک از جنس تفلون باعث وصل شدن میکروسوئیچ می‌شود، عقب و جلو آمدن میله توسط دیافراگم لاستیکی که درون شیر سه راهی قرار گرفته است صورت می گیرد، در صورتی که شیر آبگرم را باز و بسته کنید و اون میله که سرش کلاهک مشکی پلاستیکی هست جلو و عقب نرفت یعنی دیافراگم پاره شده است و باید تعویض شود

در تصویر زیر با این موضوع به خوبی آشنا می‌شوید

دیافراگم و شیر سه راهی پکیج اخگر

2- سوختن بوبین 220 شیر کنترل گاز پکیج اخگر

رفع عیب

در پکیج های دیواری و زمینی اخگر به خاطر استفاده از شیر کنترل گاز ایرانی ایمن جی امکان سوختن بوبین 220 و روشن نشدن شعله اصلی پکیج بسیار اتفاق می‌افتد. در صورت مشاهده این مشکل بوسیله یک بوبین سالم و اتصال فیش های بوبین دستگاه به آن اگر پلاتین آن وصل می‌کرد ولی برای پکیج وصل نمیکرد قطعا بوبین 220 سوخته است

در تصویر زیر بوبین 220 شیر کنترل گاز را مشاهده خواهید کرد

بوبین 220 شیر کنترل گاز پکیج اخگر

 

3- معیوب شدن برد الکترونیک پکیج دیواری اخگر

رفع عیب 

قاب پلاستیکی روی برد الکترونیک پکیج اخگر را باز کنید و کنار بگذارید و سپس از طریق ولوم تابستان زمستان چند بار وضعیت کلید سه حالته را تغییر دهید و دقت کنید اگر رله های روی برد نمی چسبوند یعنی برد معیوب است

برای خرید برد الکترونیک با ما تماس بگیرید

4- معیوب بودن سنسور حرارتی پکیج دیواری اخگر 

رفع عیب 

بوسیله نصب یک سنسور جدید یدکی روی برد کنترل تست کنید اگر مشکل روشن نشدن شعله به خاطر سنسور باشد با نصب سنسور جدید پکیج روشن خواهد شد

5- رسوب داشتن مبدل ثانویه پکیج دیواری اخگر

رفع عیب 

رسوب زدایی و شستشوی مبدل ثانویه با دیسکلر و توسط پمپ مخصوص

بالا رفتن فشار پکیج اخگر با افزایش دما :

عیب یابی

1- باد نداشتن منبع انبساط پکیج 

رفع عیب

با فشار دادن والف منبع انبساط پکیج اگر متوجه شدید باد منبع کم هست و آب خارج نمی‌شود یعنی باد منبع کم شده، ابتدا فشار بار دستگاه را کم کنید و سپس با یک تلمبه اقدام به باد زدن منبع انبساط کنید، حداکثر 15 بار تلمبه بزنید

2- معیوب بودن منبع انبساط پکیج (سوراخ شدن دیافراگم داخل منبع انبساط)

رفع عیب

اگر با فشار دادن والف منبع انبساط آب خارج شد منبع انبساط باید تعویض گردد

3- رسوب گرفتن لوله رابط منبع انبساط پکیج

رفع عیب

اگر تمام علائم معیوب بودن منبع انبساط را داشتید ولی تست منبع نشان از سلامت آن میداد به طور قطع لوله رابط منبع رسوب گرفته و کیپ شده است و باید باز شود و تعویض گردد

علت گرم نشدن رادیاتور پکیج اخگر : {آب مصرفی گرم است}

عیب یابی

1- بسته بودن شیرهای رفت و برگشت زیر دستگاه و یا شیرهای رادیاتورها 

رفع عیب

اقدام به باز کردن شیر های زیر پکیج و همچنین کلیه شیرهای رادیاتورها نمایید

2- معیوب بودن و یا گیرپاژ بودن پمپ سیرکولاسیون

رفع عیب

ابتدا پیچ وسط پمپ باز شود و چک کنید آیا محور داخلی پمپ به صورت روان با یک فازمتر می‌چرخد یا خیر و سپس کلید پمپ را وصل کنید و یا کلید تغییر فصل را روی حالت زمستان بگذارید اگر با توجه به روان بودن محور داخلی پمپ ولی نمیچرخید یعنی پمپ سوخته است

3- رسوب داشتن محور شیر سه راهی پکیج دیواری اخگر

رفع عیب

شستشوی مدار سیستم پکیج دیواری بوسیله پمپ و با دیسکلر 33 درصد از قسمت رفت و برگشت زیر دستگاه

4- معیوب بودن سنسور حرارتی در پکیج دیواری اخگر

رفع عیب

ابتدا از معیوب بودن سنسور حرارتی اطمینان پیدا کنید و نهایتا یک سنسور جدید تهیه کرده و تعویض نمایید

5- معیوب بودن برد الکترونیک پکیج دیواری اخگر

فشار آبگرم در پکیج اخگر کم شده است : {با وجود زیاد بودن فشار آب سرد}

عیب یابی

رسوب گرفتن مبدل آب به آب در پکیج دیواری و همچنین رسوب گرفتن کوئل مسی آب مصرفی در پکیج زمینی اخگر

رفع عیب

باید مسیر مبدل و کوئل پکیج اخگر بوسیله یک پمپ قوی مناسب اسید شویی شستشو داده شود . استفاده از اسید ضد خوردگی و همچنین رقیق کردن نصف به نصف با آب جهت دستیابی به نتیجه مطلوب الزامی میباشد

 

 

کد خطای پکیج دیواری اخگر مدل ARAپکیج دیواری اخگر

کد خطا F3 در پکیج اخگر

شرح خطا

معیوب بودن سنسور آب مصرفی

رفع عیب

سنسور حرارتی آب مصرفی را تعویض نمایید

کد خطا F4 در پکیج اخگر

شرح خطا

معیوب بودن سنسور مدار گرمایشی

رفع عیب

سنسور حرارتی مدار شوفاژ را تعویض نمایید

کد خطا F5 در پکیج اخگر

شرح خطا

عدم تشکیل و یا تشخیص شعله

رفع عیب

ابتدا از باز بودن شیر گاز ورودی مطمئن شوید . اگر شعله تشکیل شده و سپس خاموش میشود مشکل میتونه از خرابی یون و یا عدم وجود اکسیژن کافی برای احتراق باشه . در مواردی نیز تنظیم نبودن فشار گاز باعث این خطا میشود

کد خطا F6 در پکیج اخگر

شرح خطا

فعال شدن لیمیت سوئیچ 78 درجه

رفع عیب

 • رسوب داشتن مبدل ثانویه
 • معیوب شدن لیمیت سوئیچ
 • معیوب شدن سنسور حرارتی
 • هوا داشتن پکیج به دلیل کار نکردن ایرونت هواگیر اتوماتیک

کد خطا F7 در پکیج اخگر

شرح خطا

وجود اشکال در ترموستات دود

رفع عیب

مسیر خروجی دودکش را چک کنید که بسته نباشد و با روشن کردن یک روزنامه داخل دودکش از داشتن مکش مناسب اطمینان حاصل کنید . اگر پکیج در بالکن و فضای بیرون از خانه و در فضای باز نصب شده است میتونید ترموستات دود را یکسره کنید . در غیر اینصورت و در پکیج های بدون فن داخل ساختمان به هیچ عنوان نباید ترموستات دود را یکسره کرد و باید مشکل اصلی را پیدا و رفع نمود

کد خطا F8 در پکیج اخگر

شرح خطا

فعال شدن ترموستات حد 105 درجه

رفع عیب

 • شیرهای رفت و برگشت رادیاتورها بسته است
 • پمپ سیرکولاسیون گیرپاژ شده و یا سوخته است
 • شیر موتوری سوخته است
 • مبدل حرارتی به شدت رسوب دارد
 • صافی برگشت کثیف شده است
 • لیمیت سوئیچ معیوب شده است

6 دیدگاه ها

 • سلام وقت بخیر. عذر خواهی می کنم خونمون پکیج اخگر داریم ولی کسی نیست که بتونه توی قزوین درستش کنه. چند روز پیش که گذاشتیمش روی حالت تابستانه یکم کار کرد ولی بعدش دیگه کار نکرد یعنی شمعک روشن میشه ولی وقتی دستمون رو برمیداریم روشن نمی مونه که بخاد با بازکردن آب شغله بگیره میخاستم بدونم باید چکار کنیم؟

  • احتمالا بوبین شیر برقی خراب شده ولی اول ترموکوپل آن را تعویض کنید و ترموکوپل ساده 60 سانتی نصب کنید، اگر درست نشد بوبین را عوض کنید

 • باسلام و خسته نباشید پکیج اخگر قدیمی Acb24دارم ولوم متغیر تنظیم دما خراب شده ( پتانسیومتر) چه مدلی را بخرم چون یکبار از شرکت برایم ارسال کرد متأسفانه متفرقه بود وجواب نداد با تشکر

 • سلام .طبق فرمایش تکنسین محترم .سیم هایی که از ترموکوبل به ترموستات حد وصل میشه .قطع و به هم وصل کنیم .پس نیازی به ترموستات حد پیدا نمی کنیم.البته در پکیج زمینی اخگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *