خطرات بالا رفتن فشار پکیج

خطرات بالا رفتن فشار پکیج

با سلام و درود
با توجه به سوالات زیادی که برخی از کاربران ما در رابطه با خطرات بالا رفتن فشار پکیج مطرح می‌کنند بنده لازم دونستم در مطلبی اختصاصی به این موضوع بپردازم.

فشار مناسب پکیج :

در حالت عادی فشار بار پکیج دیواری می‌بایست بین ۱ تا ۱/۵ بار باشد. به این معنا که اگر قصد تنظیم فشار پکیج را دارید و پکیج دیواری شما روشن بوده و درجه حرارت آن بالای ۶۰ درجه هست شما می‌بایست فشار بار پکیج را روی عدد ۱/۵ بار تنظیم کنید و اگر پکیج خاموش میباشد و دستگاه نیز سرد است و درجه حرارت کمتر از ۶۰ می‌باشد فشار بار پکیج را روی عدد ۱ بار تنظیم کنید. علت این کار هم این است که وقتی پکیج سرد میباشد در صورت روشن شدن پکیج و گرم شدن دستگاه به علت منبسط شدن آب مقداری افزایش فشار بار را شاهد خواهید بود.
به طور کلی فشار مناسب پکیج و کلیه سیستم های حرارتی مدار بسته ۱/۵ بار در حالت گرم بودن آب سیستم می‌باشد.

دلایل بالا رفتن فشار پکیج چیست؟

اولین دلیل بالا رفتن فشار پکیج معمولا اشتباه مصرف کنندگان پکیج هنگام تنظیم فشار بار می‌باشد که با باز گذاشتن شیر پرکن به مدت زیاد باعث بالا رفتن فشار پکیج می‌شود.
دلیل بعدی بالا رفتن فشار پکیج هنگام افزایش دما و همچنین پایین آمدن فشار بعد از سرد شدن پکیج خرابی منبع انبساط و یا باد نداشتن آن می‌باشد.
دلیل سوم بالا رفتن فشار پکیج میتونه خرابی شیر پرکن پکیج باشه و دلیل چهارم این مشکل در پکیج های تک مبدل سوراخ شدن مبدل حرارتی اصلی از قسمت داخل میباشد.

آیا بالا رفتن فشار پکیج خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال باید خدمتتون عرض کنم که با توجه به اینکه کلیه قطعات پکیج تحمل فشار زیاد را در طولانی مدت ندارند ممکن است بعضا مشکل ساز شوند ولی به همین منظور سازندگان پکیج قطعه ای را جهت اطمینان روی مدار سیستم گذاشته اند که در صورت افزایش فشار بار شروع به تخلیه آب اضافی می‌کند. این قطعه با نام‌های شیر اطمینان و یا شیر سه بار شناخته می‌شود. ولی این قطعه هم مثل تمام لوازم ممکن است معیوب شده و فنر آن گیر کند که در صورت افزایش فشار بار و عدم عملکرد این قطعه ممکن است خطرات جبران ناپذیری را بوجود آورد. پس در مواقعی که مشاهده شد فشار بار از خط ۳ بار گذشته و هنوز آبی از پکیج سرازیر نشده به این معنا است که شیر اطمینان عمل نکرده و سریعا باید تمام شیرهای زیر پکیج را بسته و همچنین شیر هواگیری رادیاتور حمام را باز بگذارید تا فشار اضافی تخلیه شود.

چگونه فشار پکیج را کم کنیم ؟

همان‌طور که گفتم اولین روش و ساده ترین روش جهت کم کردن فشار بار پکیج تخلیه مقداری آب از یکی از رادیاتور های شوفاژ می‌باشد. راه دیگری که اغلب تعمیرکاران جهت کم کردن فشار پکیج از آن استفاده می‌کنند به این صورت است که شیر ورودی آب سرد را بسته و شیر پرکن را باز بگذارید و یک شیر آبگرم در منزل را باز گذاشته، در این حالت مشاهده خواهید کرد عقربه فشار بار پکیج کم کم پایین آمده و به محض آمدن روی ۱/۵ بار شیر پرکن را ببندید و آب ورودی را باز کنید.
امیدوارم این مطلب از سایت پکیجکار براتون مفید بوده باشه. منتظر نظرات مثبت شما هستیم.

 

لینک های مفید در زمینه آموزش نصب و تعمیرات پکیج ایران رادیاتور : 

 

آموزش

آموزش تعمیر پکیج ایران رادیاتورآموزش تعمیر پکیج بوتانخطرات بالا رفتن فشار پکیجعیب یابی پکیجعیب یابی پکیج ایران رادیاتور

۹ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *