روش سرویس پکیج دیواری


روش سرویس پکیج ایران رادیاتور و همچنین روش سرویس پکیج دیواری سوالی هست که اغلب مخاطبین از ما میپرسند ، امروز میخوام آموزش سرویس پکیج دیواری را به صورت تصویری و قدم به قدم و هم ویدئویی ارائه بدم و مطمئنا خیلی ها از این آموزش استفاده خواهند کرد که امیدوارم شما نیز جزو اون افراد باشید که از مقاله ما حتی شده کمترین استفاده را ببرید . مطمئن هستم بازخورد این مقاله را خوب یا بد شما با نظرهای ارزشمند خود نشان میدهید تا ما همیشه امید ارائه مقالات جدید را داشته باشیم .

برای آموزش تصویری تعمیر پکیج دیواری اینجا و جهت تعمیر پکیج ایران رادیاتور اینجا کلیک کنید

روش سرویس پکیج دیواری

سرویس پکیج

کاور پکیج و محفظه احتراق را باز کنید

اولین کاری که جهت سرویس پکیج دیواری باید انجام دهید باز کردن کاور پکیج و بعد از آن درب محفظه احتراق میباشد . برای باز کردن کاور پکیج باید پیچ هایی را که از زیر به بدنه متصل است را با پیچ گوشتی باز کنید . درب محفظه احتراق نیز معمولا دارای چهار پیچ خودکار است که براحتی باز میشود . داخل درب محفظه احتراق یک درب کوچک دیگر نیز هست که روی آن پشم شیشه نسوز قرار گرفته ، آن را نیز میبایست باز کنید تا شعله و برنر پکیج به صورت کامل رویت شود .

روش سرویس پکیج ایران رادیاتور

دما فشار مدار شوفاژ را بررسی نمایید

برای بررسی دما و فشار مدار شوفاژ ابتدا دمای شوفاژ را زیاد کرده و فشار بار را دقت کنید اگر با افزایش دما فشار بار نیز افزایش پیدا کرد و یا اینکه دما را روی کمترین حالت گذاشته و اگر با پایین آمدن دما فشار بار نیز کمتر شد مطمئنا منبع انبساط باد ندارد و یا به طور کامل معیوب میباشد . برای این منظور باید یک چهار پایه گذاشته و بالای دستگاه رفته و دقیقا پشت دودکش والف منبع انبساط را مشاهده خواهید کرد و البته قبل از هر اقدامی آب مدار شوفاژ را کاملا خالی کنید (از شیر هواگیری رادیاتور حمام آب مدار شوفاژ را کامل تخلیه کنید ) و سپس باد انبساط را با یک فازمتر یا شی نوک تیز تست کنید اگر کم باد داشت آن را کامل خالی کنید و با یک تلمبه متوسط 12 بار به منبع باد بزنید . اگر هم باد داشت  احتمالا شیلنگ رابط منبع رسوب گرفته که باید تعویض شود .

سرویس پکیج

عملکرد احتراق را بررسی نمایید

برای تست عملکرد احتراق و شیر برقی دستگاه را چند بار خاموش و روشن کنید و ببینید جرقه زن به درستی شعله را تشکیل میدهد یا خیر وگرنه اقدام به تنظیم کردن فاصله جرقه زن تا برنر و همچنین تمیز کردن اطراف آن نمایید . در ضمن فیش 24 ولت روی شیر کنترل گاز را بکشید و دقت کنید شعله کوتاه تشکیل شده دقیقا یک سوم ارتفاع برنر تا مبدل باشد و سپس شیر آبگرم را باز کنید و فیش 24 ولت را وصل کنید ، شعله بلند که تشکیل میشود دقت کنید حتما باید دو سوم ارتفاع برنر تا مبدل باشد . برای کم یا زیاد کردن شعله کوچک با پیچ پلاستیکی و برای کم و زیاد کردن شعله بلند با پیچ برنجی اقدام به این کار نمایید . البته حتما دقت داشته باشید بیشتر از یک میلیمتر این پیچ ها را تغییر ندهید .

روش سرویس پکیج دیواری

عملکرد سنسورهای حرارتی را با مقیاس دمای تنظیم شده بررسی نمایید

دمای پکیج را روی مثلا 60 درجه قرار دهید و دقت کنید ببینید شعله پکیج تاچی چه دمایی کار میکند و سپس قطع میشود ، اگر اختلاف دمای تنظیم شده با دمای رسیده شده کمترین و زیاد بود سنسور مدار گرمایشی باید عوض شود . این بار دمای آبگرم مصرفی را روی 60 درجه گذاشته و سپس شیر آبگرم را باز کنید اگر پس از دقایقی دمای آبگرم از 60 درجه کمتر و یا بیشتر بود احتمالا سنسور مصرفی نیز معیوب شده است و میبایست تعویض شود .

سرویسکار پکیج

عملکرد پمپ سیرکولاسیون را بررسی نمایید

پمپ سیرکولاسیون را باز کرده و روغنکاری نمایید و ایورنت پمپ را باز کرده تمیزکاری نموده و سر جایش ببندید . دقت کنید اگر پمپ حین حرکت صدا میداد شاید سنگ ریزه داخل پروانه گیر کرده است .

عملکرد شیر سه راهی را بررسی نمایید

شیر موتوری را باز کرده و سپس فنر سوپاپ بایپاس را بیرون آورده و داخل ظرف دیسکلر می‌گذارید سپس وقتی تمیز شد تمام اورینگ های آن را تعویض کرده و سپس روغنکاری و گریسکاری نمایید و سر جاش ببندید

سرویس پکیج

عملکرد الکترود یون را بررسی نمایید

عملکرد الکترود یون را هنگام جرقه زدن بررسی نمایید و دقت کنید فاصله آن تنظیم باشه سپس با یک مسواک اطراف الکترود را و روی میله الکترود را کاملا تمیز نمایید .

روش سرویس پکیج

 در پکیج بدون فن ترموستات دود را چک کنید

اگر پکیج بدون فن است عملکرد ترموستات دود را بررسی نمایید و سپس دودکش دستگاه را از پکیج تا پشت بام بررسی نمایید و در پشت بام دقت کنید کلاهک اچ داشته باشد و همچنین دقت کنید داخل ساختمان جایی از دودکش بیرون زدگی نداشته باشد .

سرویس پکیج

فیلتر آبگرم مصرفی را بررسی نمایید

فیلتر ورودی آب سرد به پکیج را بررسی نمایید و. در صورتی که فیلتر نداره حتما نسبت به خرید یک فیلتر پلی مگنت اقدام کنید . اگر پلی فسفات داشته حتما سالی یکبار کارتریج کریستال های پلی فسفات را تعویض نمایید و در صورتی که رسوب زدای مغناطیسی نداشت پیشنهاد میکنم برای بالا بردن عمر پکیج حتما یک عدد در ورودی آب سرد قرار دهید

سرویس مبدل ثانویه

مبدل ثانویه را جرمگیری نمایید

در صورتی که پکیج دیواری شما دو مبدل میباشد تقریبا سالی یکبار نیاز هست که مبدل ثانویه رسوب زدایی شود . یکی از مهمترین کارهایی که در سرویس پکیج میبایست صورت گیرد شستشوی مبدل ثانویه با پمپ و یا به صورت دستی میباشد . البته قبلا در مقاله ای جداگانه به صورت مفصل نحوه رسوب زدایی از مبدل ثانویه را کامل توضیح داده ایم ولی برای آشنایی شما به صورت مختصر نیز اینجا به بیان موارد مهم در جرمگیری مبدل پکیج دیواری میپردازیم :

 • آب مدار گرمایشی را تخلیه کنید (شیر ورودی آب سرد را بسته و شیر پرکن را باز کنید و یک شیر آبگرم در ساختمان را باز کرده تا فشار بار روی صفر برود)
 • پیچ های مبدل ثانویه را باز کرده (دو پیچ آلن شماره 4 هست )
 • مبدل ثانویه را بیرون کشیده و روی زمین قرار دهید ( در دستشویی بهتره اینکارو انجام دهید) و از یک سمت شروع به ریختن دیسکلر داخل مبدل نموده و منتظر باشید تا از سمت دیگر دیسکلر خارج شود
 • وقتی از سمت مخالف دیسکلر خارج شد میتونید داخل یه ظرف پلاستیکی که مبدل جا شود تا نصف دیسکلر ریخته و مبدل را داخل ظرف قرار دهید و تا زمانی که دیسکلر داخل مبدل می جوشید باید بگذارید مبدل داخل دیسکلر بماند .
 • در نهایت مبدل را با فشار آب تمیز کرده و سر جایش ببندید

 

روش سرویس سالیانه پکیجعملکرد بایپاس را بررسی نمایید

برای تست عملکرد بایپاس شیر آبگرم را باز کرده و دست خود را روی لوله رفت شوفاژ بگذارید ، و دمای لوله رفت شوفاژ را با دمای لوله خروجی آبگرم بررسی نمایید اگر دمای لوله رفت شوفاژ از دمای خروجی آبگرم بیشتر شد به احتمال قوی فنر سوپاپ رسوب گرفته و نیمه باز مانده است و اصطلاحا میگن بایپاس آب دزدی دارد . در واقع عملکرد بایپاس به این صورت است : همانطور که میدانید در پکیج دیواری اولویت مصرف با آبگرم میباشد به این معنا که در حالت زمستان که پکیج مشغول گرم کردن رادیاتورها میباشد به محضی که شما آبگرم را باز کنید مسیر رادیاتورها به طور کامل توسط بایپاس بسته میشود و آبی که در مبدل اصلی گرم میشود به صورت کامل به سمت مبدل ثانویه هدایت میشود که از اون طریق آبی که در سمت دیگر مبدل ثانویه میباشد گرم شود ، حال اگر بایپاس به طور کامل مسیر رادیاتورها را نبندد چه اتفاقی می‌افتد ؟ مقداری از آبی که باید داخل مبدل ثانویه برود تا آب مصرفی را گرم کند کمتر شده و در نتیجه از دمای آبگرم کاسته میشود .

پس حالا شما نحوه تست آب دزدی بایپاس را یاد گرفتید و میدانید در صورت وقوع این مشکل باید فنر سوپاپ را باز کرده داخل دیسکلر انداخته و سپس کلیه اورینگ های آن را تعویض نموده و گریسکاری و روغنکاری نموده و سر جایش می بندید .

روش سرویس پکیج

عملکرد شعله پکیج دیواری را بررسی نمایید

شیر آبگرم مصرفی را کامل باز کنید و دما را روی ماکزیمم قرار دهید و منتظر باشید اگر طی چند دقیقه باز بودن آب مصرفی شعله پکیج قطع شد حتی برای چند. ثانیه به موارد زیر مربوط میشود که باید بررسی کنید :

 1. رسوب داشتن مبدل حرارتی
 2. آب دزدی بایپاس
 3. زیاد بودن شعله کوتاه پکیج
 4. معیوب بودن سنسور حرارتی و تشخیص دمای کاذب
 5. معیوب بودن ترموستات دود در پکیج بدون فن
 6. معیوب بودن پرشر سوئیچ هوا

آموزش سرویس پکیج دیواری

مقدار دبی آب سرد ورودی پکیج را تنظیم کنید

آبگرم را باز کنید اگر فاصله پکیج تا حمام زیاد باشد و ظرفیت پکیج پایین باشد و یا اگر فشار آب سرد ورودی زیاد باشد در این صورت هر کاری کنید دمای آبگرم خروجی مورد پسند مشتری نخواهد شد . در این حالت تنها چاره کار کم کردن دبی آب ورودی میباشد تا زمانی که دمای آبگرم خروجی به حد مورد نظر برسد .

دو شیلنگ کردن پرشر هوا

یکی از موارد اصلی سرویس پکیج دو شیلنگ کردن پرشر سوئیچ هوا میباشد

برای اطمینان خاطر از عملکرد صحیح سیستم فن حتی در صورتی که در حال حاضر نیز مشکلی نداشت برای اینکه خیالتان راحت باشد شیلنگ پرشر سوئیچ هوا را به دو قسمت تقسیم کرده و پرشر سوئیچ هوا را دو شیلنگه کنید .

در نهایت در سرویس پکیج دیواری انجام موارد زیر پیشنهاد میشود :

 • تمیز کردن توری صافی برگشت و در صورت نداشتن نصب یک صافی برنجی برگشت
 • شستشوی مدار شوفاژ و تزریق محلول پروتکتور
 • جرم زدایی و شستشوی مدار پکیج با مخلوط آب و دیسکلر بوسیله پمپ کولر
 • باد زدن منبع انبساط و در صورت نیاز تعویض رابط منبع
 • تنظیم شعله کوتاه و بلند پکیج بوسیله فشارسنج میلی بار
 • تست سنسور ها و در صورت نیاز تعویض آنها
 • نصب یک رسوب زدای مغناطیسی قوی به همراه یک پلی فسفات

دوستان عزیز برای عضویت در شبکه های اجتماعی سایت پکیج کار روی آیکون هایی که در ستون سمت چپ 👈 قرار دارد و به رنگ قرمز هست کلیک کنید

و همچنین برای دانلود کلیه فایل های آموزشی و ویدئوهای منتشر شده به کانال تلگرام ما بپیوندید 👇

تلگرام

نمایندگی خدمات پس از فروش ایران رادیاتور غرب تهران

آموزش

تعمیر پکیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *