تعمیر مبدل اولیه یا اصلی و دومنظوره پکیج | طریقه نصب مبدل ثانویه

طریقه نصب مبدل ثانویه پکیج

3.7/5 - (3 امتیاز)

امروز میخوام در مورد مبدل پکیج دیواری اطلاعات خوبی را بهتون بدم که مطمئنا براتون جالب خواهد بود . فرقی نمیکنه مصرف کننده پکیج دیواری باشید و یا تعمیرکار فقط اگر شما هم جزو افرادی هستید که به نحوی با خرابی مبدل حرارتی سروکار داشتید مطمئنا اطلاعاتی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد میتونه روزی به دردتان بخورد .

پس اگر میخواهید در مورد مبدل اولیه پکیج دیواری اطلاعات کسب کنید و از همه جالب تر نحوه تعمیر مبدل اولیه و اصلی پکیج را یاد بگیرید و یا اینکه آموزش صحیح رسوب زدایی مبدل اولیه پکیج را یاد بگیرید ما رو تا انتهای این مطلب همراهی کنید و در انتها یکی از مشکلاتی که معمولا افراد مبتدی پس از رسوب زدایی مبدل ثانویه باهاش برخورد میکنند یعنی طریقه نصب مبدل ثانویه پکیج دیواری را بهتون آموزش بدم .

البته قبلا مقاله ای تحت عنوان آموزش جرم زدایی پکیج منتشر کردیم که اگر شما از پکیج های تک مبدل استفاده می‌کنید پیشنهاد میکنم این مطلب را مطالعه نمایید.

(یه تشابه عجیبی بین اکثر مطالبی که تو اینترنت وجود داره به چشم میخوره ، انگار همه از یک منبع مشترک برداشت کردند و با ویرایش های مختلف منتشر کرده اند . جالب اینجاست که در مورد مطلبی که در ادامه میخوانید تا به حال یک کلمه هم یافت نمیشد ولی بعد از انتشار این مطلب مطمئنا افراد کپی کار زحمت می کشند و با سبک های مختلف این مطلب را ویرایش و در سایت خود منتشر میکنند) واقعا دیگه نمیدونم چی بگم . 

برای مشاهده بزرگترین مرجع آموزش تعمیر انواع پکیج به صورت گام به گام در زمینه عیب یابی و رفع عیب انواع پکیج دیواری به مقاله فوق مراجعه کنید .

💢💥👈 دوستان عزیزم پیشنهاد میکنم بعد از مطالعه این مقاله حتما و حتما به مقاله اگر در عیب یابی پکيج مشکل دارید حتما به لینک نحوه تشخیص عیب در انواع پکیج شوفاژ دیواری مراجعه کنید و تا به صورت گام به گام روش عیب یابی و رفع عیب انواع شوفاژ دیواری را که در این مقاله توضیح دادیم را یاد بگیرید 👉💥💢

برای مشاهده سایر مقالات آموزشی در رابطه با سایر قطعات یدکی پکیج دیواری بیشتر اطلاعات کسب‌ کنید پیشنهاد میکنم به شناسایی قطعات پکیج مراجعه کنید.

مبدل ثانویه پکیج ایران رادیاتور

به طور کلی مبدل ثانویه پکیج ایران رادیاتور مختص پکیج های دو مبدل ایران رادیاتور میباشد و در پکیج های تک مبدل به هیچ عنوان از مبدل ثانویه استفاده نمیشود . مبدل ثانویه پکیج معمولا از جنس استیلنس استیل میباشد و به همین خاطر از نظر استقامت در مقابل رسوب آب و اسیدی که برای شستشو استفاده میشود از مبدل اولیه که از جنس مس میباشد بیشتر است . به این معنا که یک مبدل ثانویه پس از صد بار رسوب زدایی صحیح با دیسکلر هم هنوز کارآیی خود را داشته باشد ولی یک مبدل اولیه حرارتی پکیج تک مبدل پس از ده بار رسوب زدایی با اسید دیگر قابل استفاده نباشد و سوراخ شود . البته این سوراخ شدن از داخل میباشد و شاید ظاهرا چیزی مشخص نباشه ولی به محض بستن مبدل و آب انداختن پکیج خود به خود شروع به افزایش بار میکند و فشار مرتب بالا می‌رود که در اکثر مواقع میبایست مبدل تعویض گردد .

تعمیر مبدل پکیج دیواری

البته هستند جاهایی که مبدل اولیه پکیج تک مبدل را تعمیر میکنند که در ادامه روش اونها رو هم بیان میکنم ولی معمولا این تعمیر چون اولا نیازمند دستگاه هوا و برش و همچنین نیازمند دارا بودن مهارت و تجربه در جوشکاری هوا برش میباشد و حداقل باید چند مبدل را خراب کنید تا به خوبی در این کار حرفه ای شوید معمولا صرفه اقتصادی ندارد و ما پیشنهاد انجام این کارو به شما نمی کنیم . ولی به خاطر اینکه فکر نکنید این کار خیلی پیچیده هست ما آموزش تعمیر مبدل اولیه و یا به عبارتی مبدل دومنظوره پکیج دیواری به روش جوشکاری هم کامل بهتون یاد میدیم .

خوب حالا روشی که این افراد باهاش اقدام به تعمیر مبدل اولیه و اصلی پکیج دیواری تک مبدل و یا به عبارتی مبدل دومنظوره میکنند به اینصورت است : قبل از آموزش نحوه تعمیر مبدل حرارتی پکیج تک مبدل بهتره بدونید شایعترین مشکل مبدل حرارتی پکیج تک مبدل چیست و در مرحله بعدی یاد بگیرید که در واقع علت اصلی خراب شدن مبدل حرارتی پکیج تک مبدل چیست که اگر شما هم جزو مصرف کنندگان پکیج های تک مبدل هستید مراقب باشید تا گرفتار خرابی مبدل حرارتی نشوید .

شایعترین مشکل مبدل حرارتی دو منظوره (تک مبدل) :

در واقع بیشترین خرابی که در مورد مبدل های حرارتی پکیج های تک مبدل که با نام مبدل حرارتی دو منظوره شناخته میشوند مشکل سوراخ شدن جدار داخلی مبدل میباشد که با افزایش خودبخود فشار بار پکیج می انجامد . در واقع شما مشاهده خواهید کرد فشار پکیج مرتب افزایش پیدا میکند . و همچنین آب کثیفی مخلوط با آبگرم مشاهده خواهید کرد که همون آب سیاه مدار گرمایشی هست که به قسمت آب مصرفی راه پیدا کرده است .

علت سوراخ شدن مبدل دو منظوره پکیج :

علت اصلی سوراخ شدن مبدل حرارتی دو منمنظوره از قسمت داخل معمولا اسید شویی مبدل حرارتی با روش اشتباه میباشد . چیزی که ما عینا مشاهده کردیم اینه که معمولا یا در حین اسید شویی مبدل سوراخ میشود و یا به دلیل نازک شدن سطح داخلی بعد گذشت مدتی از اسید شویی این اتفاق خواهد افتاد . پس الان دقیقا متوجه شدید علت اصلی معیوب شدن مبدل حرارتی اولیه و از همه مهمتر مبدل حرارتی دو منظوره در واقع رسوب گرفتن مبدل و در نهایت اسید شویی غلط میباشد که باعث خوردگی مس و در نهایت سوراخ شدن مبدل خواهد شد ، متاسفانه اغلب تعمیرکاران پکیج تصور می‌کنند شستشوی این نوع مبدل به سادگی شستشوی مبدل آبگرمکن میباشد و همین اشتباه سبب سوراخ شدن مبدل میشود . غافل از اینکه شستشوی مبدل دو منظوره پکیج دیواری کاریست بسیار دشوار و نیازمند داشتن تجربه و دقت زیادی میباشد .

پس پیشنهاد ما اینه که اگر از پکیج دیواری تک مبدل استفاده میکنید تا جایی که ممکنه از تعمیرکار بخواهید اقدام به اسید شویی مبدل نکند ولی در نهایت اگر مجبور به این کار شدید برای اینکه یک وقت مجبور نشید نزدیک دو میلیون تومان برای خرید مبدل دومنظوره هزینه کنید حتما و حتما در انتخاب تعمیرکاری که میخواد شستشو مبدل را انجام بده حساسیت زیادی خرج کنید .

راهکار پیشگیری از خرابی مبدل حرارتی :

راهکار ما برای پیشگیری از سوراخ شدن مبدل حرارتی دومنظوره شامل دو قسمت میشود ، اول جلوگیری از تشکیل رسوب در مبدل حرارتی میباشد که برای جلوگیری از رسوب گرفتن میبایست اقدامات زیر را انجام دهید :

 •  نصب یک رسوب زدای مغناطیسی به همراه یک فیلتر پلی فسفات مارک خوب (ایمر گاز)
 • نصب صافی برگشت
 • استفاده از پکیج دیواری در دمای کمتر از 60 درجه میباشد (هیچ وقت دما را روی ماکزیمم قرار ندهید)
 • تزریق محلول ضد رسوب به مدار گرمایشی
 • عدم کارکرد پکیج در مواقع کمبود فشار بار
 • در مواقعی که قصد استفاده کم از آب مصرفی را دارید از آب سرد استفاده کنید

و قسمت بعدی برای پیشگیری از سوراخ شدن مبدل در واقع به زمانی برمیگردد که مبدل حرارتی رسوب گرفته و قصد جرمگیری بوسیله اسید را داشته که پیشهاد میکنم انجام این کارو به فردی بسپارید که کارش را صد در صد تضمین میکنه نه تعمیرکارانی که از همون ابتدا به شما میگن که ممکنه بعد از شستشو مبدل سوراخ بشه .

اما اگر علاقمند هستید شستشوی این نوع مبدل هم خودتان یاد بگیرید با ما همراه باشید .

آموزش اسید شویی صحیح مبدل دومنظوره :

برای اسید شویی مبدل دومنظوره حتما باید از دیسکلر رقیق شده با آب استفاده کنید و به عبارتی باید 30 درصد دیسکلر و 70 درصد آب مخلوط کنید و البته میتونید این 30 درصد دیسکلر را هم کم کم به 40 درصد هم اضافه کنید و در نهایت حتما از پمپ برای شستشو استفاده کنید ، تاکید میکنم حتما از پمپ استفاده کنید و به روش شستشوی مبدل ثانویه که روی زمین قرار داده و اسید داخلش می‌ریزیم نباشه . بنده به شخصه اصلا مبدل را از روی پکیج باز نمیکنم و محلول گفته شده را با پمپ کولر یکبار به قسمت شوفاژ در زیر پکیج متصل میکنم و یکبار به قسمت آب مصرفی و اینطوری هم مبدل تمیز میشه و هم مسیر لوله کشی داخل پکیج
خوب همانطور که قول داده بودم میخوام روش تعمیر مبدل دومنظوره را ابتدا به روش بازار و جوشکاری یاد بدم و سپس به ارائه روش تخصصی و راحت اختصاصی سایت پکیجکار بپردازیم .

تعمیر مبدل دو منظوره پکیج دیواری به روش جوشکاری :

همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید تنها جایی که بیشترین امکان را برای سوراخ شدن و مخلوط شدن آب مصرفی با آب مدار گرمایشی را دارد قسمت هایی از لوله داخلی مبدل هست که به کلکتور جوش خورده است و در واقع اون قسمت جوش داخلی هست که توسط اسید خورده شده و سوراخ میشود و برای تعمیر مبدل ابتدا میبایست قسمت مورد نظر را بوسیله سنگ فرز چاک داده و جوش لوله داخلی را ترمیم کرده و سپس لایه برش خورده را نیز جوشکاری نمایید .

تعمیر مبدل پکیج دیواری

تعمیر مبدل پکیج دیواری با توجه به روش فوق به سختی صورت میگیرد و به همین دلیل معمولا افرادی که این کارو انجام میدهند قیمت بالایی برای تعمیر مبدل دریافت میکنند که اگر به جای تعمیر مبدل به دنبال تعویض مبدل باشید فکر کنم با کمی قیمت بیشتر بتونید یه مبدل حرارتی نو خریداری کنید و با خیال راحت مبدل را تعویض کنید . دلیل دیگری که توصیه میکنم مبدل پکیج خود را به این روش تعمیر نکنید اینه که معمولا افرادی که اقدام به تعمیر مبدل حرارتی میکنند به هیچ عنوان حتی یک ساعت هم مبدل تعمیر شده را ضمانت نمیکنند . و هیچ تضمینی نیست که پس از تحویل مبدل و نصب آن متوجه شوید مشکل هنوز برطرف نشده است و فشار بار پکیج مرتب بالا می‌رود و دیگه دستتان هیچ جا بند نیست .

تعمیر مبدل پکیج به روش پکیجکار

اگر مبدل حرارتی پکیج شما از داخل سوراخ شده است و فشار بار پکیج مرتب بالا می‌رود و در حال حاضر دست و بال شما از لحاظ مالی خالی است پیشنهاد میکنم این روش را امتحان کنید ؛

یک محلول درزگیر رادیاتور ماشین از لوازم یدکی تهیه کنید . بگید برای گرفتگی سوراخ رادیاتور ماشین محلول میخوام .

شیر ورودی آب پکیج را ببندید و آب پکیج را تخلیه کنید .

ابتدا شیلنگ های رفت و برگشت را یکسره کنید  به طوری که آب داخل رادیاتورها نرود و رفت و برگشت به هم متصل باشد . اینکار را میتونید با باز کردن شیلنگ های رفت و برگشت و یک بوشن 3/4 انجام دهید و شیلنگ ها را با بوشن متصل کنید و یک سر آن را به رفت بزنید و سر دیگه را به برگشت پکیج وصل کنید . ما میخوایم لوله رفت پکیج به برگشت متصل بشه و آب به جایی که بره تو رادیاتورها و برگرده همونجا داخل پکیج آب در گردش باشد .

به اندازه دو تا درب قوطی محلول درزگیر رادیاتور بریزید داخل استکان و باقیش را آب جوش بریزید و محلول را کاملا در آب حل کنید .

سپس ایرونت هواگیری روی پمپ را باز کرده و استکان را خالی کنید داخل پمپ و ایرونت هواگیری را ببندید سر جاش و آب ورودی را باز کنید و فشار بار پکیج را تا یک بار تنظیم کرده و سپس مجدد شیر آب ورودی را ببندید .

پکیج را بگذارید روی حالت زمستانه ولی. دقت کنید که شعله روشن نشود چون دستگاه جوش میاره . برای اطمینان بهتره پیچ کابل بوبین 220 ولت شیر برقی کنترل گاز را باز کنید و. کابل را کنار بگذارید تا مطمئن شوید شعله پکیج روشن نمیشه که جوش بیاره .

بگذارید 40 دقیقه پمپ آب را داخل سیستم بچرخاند و در آخر آب دستگاه را از شیر سه بار تخلیه کنید .

برای اینکه اطمینان پیدا کنید تمام محلول خارج شده است میتونید شیلنگ ورودی آب سرد را توسط یک مغزی تبدیل 2/5 به 2 به یکی از شیلنگ های رفت و برگشت متصل کنید و آب را باز کنید و از شیلنگ دیگر بزارید کمی آب خارج بشه تا مسیر کامل شستشو داده شود .

توجه

توجه

اگر تازه کار هستید به هیچ عنوان خودتون این کارو انجام ندید و از فردا دیگری بخواهید کمکتون کنه .

لطفا هر سوالی در رابطه با این مسئله دارید فقط از طریق دیدگاه و نظرات بپرسید و برای دریافت مشاوره در این رابطه تماس نگیرید .

{از کپی کارهای محترم مجددا خواهش میکنم برای احترام به شخصیت خودشون هر جا از مطالب ما استفاده میکنند منبع را ذکر کنند}

مشاهده ویدئو زیر نیز میتونه برای تعمیر مبدل حرارتی پکیج بهتون کمک کند :

 

طریقه نصب مبدل ثانویه پکیج

جهت نصب مبدل ثانویه پکیج ایران رادیاتور و یا جهت بستن مبدل ثانویه در انواع پکیج دیواری باید طوری قرار گیرد که فلش آن وقتی مبدل روی پکیج قرار گرفته به سمت چپ قرار بگیرد .

طریقه نصب مبدل ثانویه پکیج دیواری

لازم به ذکر است که این روش برای مبدل ثانویه پکیج ایران رادیاتور و یا سایر پکیج هایی که مبدل آنها شیار دار میباشد صدق می‌کند .

برای بستن مبدل هایی که بدون شیار هستند تنها روشی که معمولا تعمیرکاران انجام میدهند روش امتحان کردن است ، به این معنا که ابتدا مبدل ثانویه را با دست گرفته و اقدام به بستن پیچ های مبدل میکنند در پکیج ایران رادیاتور اگر مبدل ثانویه برعکس باشد و شما قصد داشته باشید اشتباه مبدل را نصب کنید یا به این صورت نصب نمیشود و یا به سختی پیچ های مبدل بسته میشود . در صورتی که اگر به سمت صحیح مبدل را بخواهید نصب کنید به راحتی بسته میشود .

روش نصب و یا جهت بستن مبدل ثانویه

در نهایت برای اینکه ترس بیهوده از اشتباه نصب کردن مبدل ثانویه نداشته باشید لازمه بدونید اگر هم مبدل را اشتباه ببندید هیچ اتفاقی نمیافته و نهایتا بعد از آب انداختن دستگاه از کنار مبدل شروع به آب دادن میکند .

نکته خیلی مهم اینجاست که اگر مبدل ثانویه را نصب کردید و متوجه شدید از کنار مبدل به شدت آب میدهد با این تصور که شاید پیچ های مبدل سفت نشده اقدام به بستن پیچ های با قدرت زیاد نکنید چون اگر مبدل ثانویه درست نصب شده باشد حتی با چند دور بستن پیچ ها هیچ وقت به شدت آب نخواهد داد و نهایت چند قطره بریزد . پس اگر دیدید آب به شدت میریزد و مطمئن هستید که اورینگ های مبدل سر جایشان هست صد در صد مطمئن شوید مبدل را برعکس بسته اید و به همین خاطر آبریزش زیاد دارد .

آموزش رسوب زدایی مبدل اولیه یا اصلی پکیج

همانطور که می‌دانید یکی از مهمترین آموزش هایی که باید در تعمیرات پکیج یاد بگیرید آموزش صحیح رسوب زدایی مبدل اولیه یا اصلی پکیج دیواری میباشد . انجام صحیح شستشوی مبدل اولیه و یا دو منظوره برای پکیج های تک مبدل به شدت مهم میباشد ، زیرا همانطور که در ابتدای این مقاله عرض کردم دلیل اصلی سوراخ شدن مبدل دومنظوره پکیج دیواری که باعث افزایش فشار بار خودبخود میشود همین اسید شویی غیر اصولی مبدل میباشد . پس لطفا در انجام این کار خیلی دقت کنید وگرنه همانطور که می‌دانید کمترین قیمت یک مبدل دومنظوره بیشتر 1/5 میلیون تومان میباشد .

مهمترین نکته در اسید شویی مبدل اولیه استفاده از پمپ

مخاطب محترم حتما برای اسید شویی مبدل اولیه و یا اصلی پکیج دیواری از پمپ استفاده کنید تاکید میکنم به هیچ عنوان برای رسوب زدایی مبدل اولیه به صورت دستی این کارو نکنید و حتما بوسیله پمپ اقدام به رسوب زدایی مبدل اولیه نمایید . نکته مهم دیگر در رسوب زدایی مبدل اصلی پکیج و علی الخصوص مبدل دومنظوره اینه که به هیچ عنوان و به هیچ عنوان از دیسکلر خالص استفاده نکنید و حداقل 60 درصد آب مخلوط کنید . مطمئن باشید دیسکلر خالص باعث از بین رفتن مبدل اولیه خواهد شد زیرا جنس مبدل اولیه علرغم مبدل ثانویه که از جنس استینلس استیل سخت میباشد از جنس مس میباشد که به شدت در مقابل دیسکلر خورده میشود .

روش رسوب زدایی مبدل اولیه توسط بنده به این صورت است :

یک پمپ آب کولر آبی تهیه کنید و چند متر شیلنگ و دو عدد سر شیلنگی 3/4 . مهره شیلنگ های رفت و برگشت زیر پکیج را بعد از اینکه آب مدار گرمایشی را تخلیه کردید باز کرده و سپس دو عدد سر شیلنگی 3/4 را به جای مهره شیلنگ هایی که باز کردید بسته و در نهایت یک شیلنگ را به یکی از این سرشیلنگی ها متصل کرده و سر دیگر شیلنگ را به خروجی پمپ کولر متصل کنید و پمپ را داخل یک لگن گذاشته و تا نصف داخل سطل آب ریخته و پمپ را روشن کنید . اجازه بدید ابتدا برای مدتی آب داخل مدار بچرخد . البته دقت کنید که اگر پکیج دو مبدل میباشد حتما دستگاه زمان خاموش شدن حتما روی حالت زمستانی بوده باشد و یا اینکه خار شیر موتوری را باز کرده و آن را کنار بگذارید و سپس با پیچ گوشتی و یا وسیله دیگری میله بایپاس را به سمت داخل فشار داده تا آب به سمت مبدل اصلی رفته . برای اینکه جرم های مبدل اولیه و همچنین بایپاس کاملا از بین برود بعد از اینکه مدتی آب چرخید کم کم و در واقع قطره قطره شروع کنید و داخل سطل دیسکلر بریزید ولی حتما دقت کنید مقدار دیسکلر از 30 درصد بیشتر نشود . به این صورت هم مبدل اولیه تمیز شده و هم مبدل ثانویه و هم سوپاپ بایپاس

نکته مهم در این شستشو استفاده کم از دیسکلر میباشد .

 

آموزش تعمیر برد پکیج ایران رادیاتور

با توجه به افزایش قیمت قطعات پکیج دیواری که بخش عمده آن به دلیل تحریم های ایران میباشد در حال حاضر در صورت خرابی قطه ای از پکیج میبایست تا جای ممکن سعی کرد که قطعه مورد نظر را تعمیر کرد تا در هزینه نهایی صرفه جویی شود . برد الکترونیک نیز یکی از قطعات اصلی پکیج میباشد که با توجه به وارداتی بودن آن در حال حاضر تعویض آن در صورت معوب شدن هزینه بالایی دارد . اگر برد کنترل پکیج ایران رادیاتور شما به مشکل خورده و شما فقط کمی استعداد و علاقه دارید با مطالعه مقاله آموزش تعمیر برد انواع پکیج  براحتی قادر خواهید بود مشکل را برطرف نمایید .

تعمیر شیر اطمینان پکیج دیواری

یکی از دلایل اصلی نشتی از پکیج دیواری چکه کردن و نشتی از شیر اطمینان میباشد جهت برطرف نمودن مشکل نشتی از این قطعه قبلا مقاله ای تحت عنوان تعمیر شیر اطمینان پکیج شوفاژ دیواری منتشر کردیم .

آموزش تعمیر پمپ پکیج

لازم به ذکر است که مقاله تعمیر پمپ پکیج یک مقاله کاملا تخصصی میباشد که تا به حال کسی تا این اندازه بهش نپرداخته است برای مشاهده این مقاله به تعمیر پمپ پکیج مراجعه کنید .

تعمیر پکیج بوتان در غرب تهران

تعمیر پکیج ایران رادیاتور در تهران

101 دیدگاه ها

 • سلام
  خسته نباشید
  درصورتیکه آدرس تلگرام دارین حتما اعلام کنین
  لحظه به لحظه در ارتباط باشیم

 • با سلام و تشکر از مطالب مفیدتان، من پکیج بوتان مدل اپتیما دارم. درحالت زمستانی وقتی آب مصرفی را باز می کنیم پکیج صدای قیژ قیژ نسبتا بلندی می دهد در صورتیکه در حالت تابستانی این صدا را نمی دهد. هر چقدر هم آب گرمایشی را تخلیه و پر کردم و فشار آن را روی ۱.۵ بار تنظیم کردم نتیجه ای نگرفتم. لطفا بفرمایید ایراد از کدام قطعات ممکن است باشد و چکار باید انجام دهم.

  • سلام
   احتمالا قسمت بایپاس رسوب گرفته
   دوست گرامی احتمالا پکیج شما نیازمند سرویس میباشد و بهتره بدونید با خالی و پر کردن آب دستگاه هیچ مشکلی رفع نخواهد شد و فقط باعث میشید پکیج بیشتر رسوب بگیرد . بهترین آب برای کارکرد پکیج آب به ظاهر سیاهی است که پس از چند وقت گردش تو سیستم رسوب خود را کاملا از دست داده و بدترین آب همون آب تازه ای هست که از طریق شیر پرکن به سیستم تزریق میکنید ، این آب مملو از رسوب آزاد نشده است که با کمی گرم شدن دستگاه این رسوبات به بدنه دستگاه چسبیده و باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی خواهد شد

   • با سلام پکیج ایران رادیاتور دارم دو ماه پیش نصب شده و هنوز استفاده نکردم با باز کردن فلکه آب نشتی از اتصال مبدل ثانویه به کمپ رفت مشاهده کردم البته نشتی شدید سوال اینکه ممکن به دلیل وجود آب در لوله ها و سرما این اتفاق افتاده باشه و آیا با باز کردن اتصال و تعویض اورینگ میشه رفع نشتی کرد با تشکر

    • سلام
     به طور قطع همانطور که فرمودید به خاطر سرما این اتفاق افتاده است ولی احتمالا با باز کردن مبدل ثانویه و قرار دادن یک واشر تخت در قسمت هایی که نشتی داشته مشکل برطرف شود. در غیر این صورت باید مبدل تعویض شود

 • سلام..تشکرفراوان بابت مطالب بسیار اموزنده تان.و ارزوی سلامتی و کامیابی در تمامی مراحل زندگی…ارادتنمد شما

  • مطالب دیگه جز مبدل اصلی پکیج تک مبدل رو نخوندم
   ۱)به نظر بنده تعمیر این نوع مبدل اصلا کار عقلانی نیست
   ۲) شستن این نوع مبدل با اسید بدون پمپ برای سرویس سالیانه به شرطی که اسید به طور مکرر خالی و مبدل با آب شسته شود هیچ ایرادی ندارد
   ۳) این نوع مبدل در صورت کیپ شدن حتی پمپ هم قادر به بازگشایی کامل آن نیست و به صورت معیوب کار میکند
   ۴)مبدل فقط در اثر اسید شویی غلط سوراخ میشود؟؟؟
   ۵)حساسیت بالای مشتری برای اسید شویی نکردن ؟؟؟
   داداچ داری اشتبا میزنی

   • سلام
    دوست عزیز من اصلا متوجه منظور شما نشدم. لطفا واضح تر بیان کنید. اگر تعمیرکار هستی واسه اینکه ضرر به مشتری نگون بخت نزنی همیشه به خاطر داشته باش برای اسید شویی مبدل دو منظوره فقط از اسید رقیق شده استفاده کن و ضمنا فقط با پمپ انجام بده، در جواب سوال شما در رابطه با اینکه آیا مبدل فقط با اسید شویی سوراخ میشه؟ بله با توجه به تحقیق بنده روی بیش از 500 دستگاه تک مبدل که تاکنون تعمیر کردم به این نتیجه رسیدم که 80 درصد به خاطر رسوب زدایی غیر اصولی این مشکل بوجود خواهد آمد، البته ناگفته نماند که ممکنه حتی بعد از رسوب زدایی یکسال هم دستگاه کار کنه ولی چون جدار داخلی مبدل ضعیف شده بعد از یک سال با کمی نوسان و افزایش فشار آب ساختمان در نهایت منجر به سوراخ شدن مبدل شود، در مورد سوال دیگر شما در رابطه با اینکه مبدل دو منظوره در صورت کیپ شدن دیگه امکان نداره درست بشه، الان یه روش بهتون آموزش میدم که حاصل بیش از 30 سال تجربه می‌باشد، در این مواقع باید از سمتی که بیشترین رسوب را دارد ابتدا یه شیر نصب کنید و مقداری دیسکلر 33 درصد داخل مبدل بریزید و سریع شیر را ببندید، در این موقع گازی که با ریختن دیسکلر تولید میشه چون هیچ جایی برای آزاد شدن نداره مجبور به باز کردن مسیر خود در جهتی که به دلیل رسوب کیپ شده است می‌شود و مسیر باز خواهد شد، بنده با این روش کیپ ترین مبدل ها را باز کردم، البته گاهی هم به دلیل ضعیف بودن جدار مبدل باعث سوراخ شدن آن می‌شود که در هر صورت شما چیزی از دست ندادید. در نهایت باید شما را به شوخی بی مزه خودتون حواله کنم و بگم ” داداچ مثل اینکه شما اشتب میزنی” دوستان عزیز در صورتی که مبدل حرارتی خود را تعویض کردید داغی آن را به هیچ عنوان به تعمیرکار ندید و میتونید به ما بفروشید :09123046539 آقایی

  • با سلام و خسته نباشید در مورد توضیحات خوبتان
   بنده پکیچ بوتان پرو بنسر دارم.دو مبدل متاسفانه امسال بار زدن رمستان بار پکیچ بالا میره.مطالب شما رو دقیق خواندم چون خودم ریاد وارد نیستم.از سرویسکار خواستم این کارو برام انجام بدنن ولی قبول نکردن و گفتن باید مبدل ثانویه عوض بشن به نظرتون چیکار کنم خودم اقدام کنم.مبدل ثانویه این پکیچ حدود ۷۵۰ هست.خواهشتن اگه امکانش بود راهنمایی کنید با تشکر از اطف شما

   • دوست عزیز مشکل خود را واضح تر بیان کنید، مبدل ثانویه به راحتی خراب نمی‌شود و به طور قطع ایراد چیز دیگری هست

 • باسلام وعرض ادب
  سال نو مبارک،پکیج بوتان اپتیما دارم زمانی که در حالت زمستان می باشد شیر اب گرم را باز میکنم بعد مجدد میبندم رادیاتورها دیگر گرم نمیشوند،می بایست برق دستگاه را قطع کنم تادوباره رادیاتورها گرم شوند،در ضمن زمانی که میخواهد رادیاتورها گرم شوند صدای غریژ غریژ هم از داخل پکیج به گوش میرسد،ومدتی خوب هستند ولی بعد متوجه میشوم که دوباره سرد شده اند وباز دوباره همان کارهای قبلی را انجام میدهم،ممکن است شیر برقی خراب شده وایا قابل تعنیر میباشد..؟
  تشکر از شما دوست گرامی

  • سلام
   با توجه به توضیحات شما بنده احتمال رسوب داشتن مسیر رادیاتورها و یا شیر صافی زیر پکیج را می‌دهم و احتمال بعدی سنسور شوفاژ هست.
   خیر شیر برقی پکیج شما خراب نمیباشد

  • سلام ، من امروز سایت شما را دیدم واقعا از این همه فهم و شعور شما در وقت گذاشتن برای آگاهی دادن به هم وطنان لذت بردم. امیدوارم همواره سلامت و تندرست بمانید.
   من پکیج E24FF ایران دارم که بدون کد خطا وقتی شیر آب گرم را باز می کنیم متناوبا در حدود ۱۰ ثانیه شعله خاموش و گاهی ۲۰ و گاهی ۳۰ ثانیه روشن و بعد ۱۰ ثانیه خاموش و این تناوب ادامه دارد و آب گرم سرد میشود .
   البته حدود یکسال پیش ثانویه آن رسوبزدایی شد .
   آیا دوباره باید رسوب زدایی شود و برای باز کردن ثانویه که دسترسی به دو پیچ آلنی آن ، کلا پنل را همراه با برد باید پایین بیاد یا نیاز نیست باید با سختی دسترسی باز کرد. قبلا سپاسگزارم

   • سلام
    خواهش میکنم لطف دارید
    در رابطه با سوالی که کردید باید عرض کنم بله همانطور که حدس زدید به احتمال قوی مبدل ثانویه رسوب گرفته است، البته سرد و گرم شدن آب پکیج دلایل دیگری هم میتونه داشته باشه که پیشنهاد میکنم مقاله علت سرد و گرم شدن آب پکیج را مطالعه کنید.
    در صورتی هم که قصد رسوب زدایی پکیج را دارید پیشنهاد میکنم مقاله آموزش رسوب زدایی پکیج ایران رادیاتور را مطالعه کنید

    • سللم خسته نباشید با این سایت خوبتون که تجربه های ادمایی امثال شما واقعا با ارزشه چه برای همکارا چه برای باقی مردم واقعا دستون درد نکنه خدا خیرتون بده…دوست عزیز یه سوال این شیوه اسید شویی به پمپ صدمه نمیزنه؟

     • سلام
      عزیزم همانطور که در متن شدیداً توصیه کردم چه اندازه اسید در سطل بریزید، خیر اگه کم اسید بریزید هیچ ایرادی ندارد

 • با عرض سلام
  مدت سه ساله در منزل ییلاقی یک دستگاه ایران رادیاتور مدل L28ff نصب کردم در این مدت به دلیل سرد و گرم شدن آب مصرفی دو بار مبدل آب مصرفی رو جرم گیری کردم مشکل فعلی دستگاه پایین آمدن فشار دستگاه در تایم کم است به صورتی که فشار رو روی ۲ میذارم بلا فاصله بعد از اینکه آب گرم مصرفی رو باز میکنم فشار میاد روی صفر دفعه بعد که فشار رو میبرم بالا دیرتر میاد پایین ولی آب مصرفی سرد و گرم میشه که البته بیشترسرده ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام
   با توجه به صحبت های شما چند تا مشکل برداشت میکنم اولا اینکه فشار را روی دو بار بزارید و با باز کردن آبگرم پایین بیاد فقط میتونه ناشی از درست بسته نشدن شیر پرکن باشد و به همین خاطر دفعه بعد که تنظیم کردید و مجدد بستید فشار بار دیگه پایین نیامده. مشکل سرد و گرم شدن آب پکیج نیز به خاطر رسوب داشتن مبدل ثانویه میباشد ممکنه درست رسوب زدائی نشده باشد. و دومین دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج رسوب داشتن بای پاس و فنر سوپاپ می‌باشد. پیشنهاد می کنم مطلب علت سرد و گرم شدن آب پکیج را مطالعه کنید.

 • سلام و سپاس از ارائه اطلاعات و راهکارهاتون
  بنده تعمیرکار پکیج هستم خواستم بگم هیچگاه هنگام اسیدشوئی مبدل دومنظوره مهره ۱/۲ رفت پمپ اسید را به زیر دستگاهی که فلوسوئیچ داره وصل نکنید به تجربه میگم دستکم در نیمی از موارد فلوسوئیچ خراب میشه و احتمالا هزینه یک فلوسوییچ به تعمیرکار تحمیل میشه و یا به مشتری تحمیل میشه. برای اینکار بهتره مهره ۱/۲ رفت مبدل رو باز کنیم و مهره شلنگ اسید رو به اون ببندیم و حتی برای خروجی هم بهتره همینکارو انجام بدیم. برای خود بنده پیش اومده که در دستگاهی مثل کالدا ونزیا که چندراهه پلاستیکی داره هم حوزینگ پمپ و هم چندراهه بر اثر اسید خراب شده

  • سلام
   از اینکه تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید سپاسگزارم. ولی پیشنهاد میکنم مطلب را با دقت بیشتری مطالعه کنید چون بنده در چند جای متن تاکید شدید داشتم برای اینکه حداکثر یک استکان دیسکلر را در سطل آب مخلوط کرده و بوسیله این محلول شستشو را انجام دهید. موضوعی که شما می‌فرمائید اگر از دیسکلر خالص استفاده کنید درسته ولی بهتره اینو هم به تجربیات خود اضافه کنید که به هیچ عنوان حتی اگر مبدل اصلی را از روی پکیج باز کرده بودید و روی زمین قرار داده بودید از دیسکلر خالص جهت رسوب زدایی استفاده نکنید زیرا مطمئن باشید اگر بعد از جرمگیری هم مبدل سوراخ نشده بود (که در 50 درصد مواقع سوراخ می‌شود و چون سوراخ ریز هست همونموقع شاید متوجه نشوید) بعد از مدت کوتاهی مبدل سوراخ خواهد شد، چه از جدار داخلی و چه از جوار بیرونی.
   برای اینکه شدت تخریب دیسکلر را با چشم ببینید پیشنهاد میکنم داخل سطل دیسکلر یه تیکه لوله مسی بندازید و عینا ببینید به چه سرعتی لوله مسی کاملا ذوب می‌شود.
   ولی استفاده از دیسکلر به مقدار توصیه شده در این مطلب نه تنها برای مبدل و هیچ کدام از قطعات ضرری نداره بلکه باعث بهتر کار کردن قطعه مورد نظر (مثلا همون توربین فلوسویچ) خواهد شد.
   برای توجیه بهتر اینو بدونید مقدار اسیدیته باید چند درصد بیشتر از اسیدیته سرکه انگور باشد.
   اگر فکر می‌کنید این مقدار اسید برای جرم زدایی مبدل کافی نیست باید بگم خدمتتون شما اگر حتی دیسکلر در دسترس نبود از همون سرکه انگر خالص جهت شستشو استفاده کنید، منتها نه اینکه بخواهید به صورت دستی شستشو دهید بلکه سرکه انگور خالص را داخل سطل ریخته و با پمپ اقدام به رسوبگیری نمایید و فقط زمان شستشو را از نیم ساعت به 45 دقیقه بیشتر کنید و هر 15 دقیقه هم پمپ را خاموش کرده و اجازه دهید 5 دقیقه سرکه داخل مبدل به صورت ساکن بماند مطمئنم بعد از پایان کار از نتیجه به عمل آمده شگفت زده میشوید

 • سلام
  آب گرم مصرفی (در حالت زمستانی) متناسب با دمای گرمایش (رادیاتورها) تنظیم می‌شود. در واقع تنظیم دمای آب گرم مصرفی کار نکرده و تاثیری در دمای آب مصرفی ندارد. هر چه دمای گرمایش بالاتر باشد، دمای آب مصرفی هم بالاتر است. آیا علت آن سوراخ شدن داخلی مبدل است؟ (مدل پکیج، مگاترم 28 و تک مبدل است و هم‌چنین تغییر حالت از زمستانی به تابستانی هم کار نمی‌کند و زمانیکه دکمه تابستانی را می‌زنم، هم‌چنان رادیاتورها گرم می‌شوند)
  متاسفانه تعمیرکاران شهر ما می‌گویند که اطلاعاتی در مورد پکیج مگاترم ندارد و بنده بعد از چند ساعت جستجو در اینترنت، سایت شما را پیدا کردم.
  با سپاس

  • سلام
   دوست عزیز این مشکل پیچیده ای نیست که تعمیرکار نتونه انجام دهد. در واقع فلومتر و یا فلوسویچ مشکل دارد و نمیتونه به برد اعلام کنه که آب مصرفی باز است و به همین دلیل پکیج فقط در حالت زمستان و اونم به تناسب گرمای رادیاتورها کمی گرم می‌شود

   • ممنون از پاسختون، راستش وقتی میگم مگاترم هست، اصلا نمیان نگاه کنن، میگن فقط بوتان و ایران رادیاتور رو میایم. با عرض پوزش، یه سوال دیگه برام به وجود اومد، چطور بفهمم که پکیج از فلوسوئیچ استفاده میکنه یا فلومتر؟ (مدل پکیج مگاترم 28 است). فلومتر یا فلوسوئیچی که رو دستگاه نصبه، سه سیمه هست ولی گویا ممکنه فلوسوئیچ هم سه سیمه باشه. پس چطور تشخیص بدم، تا بتونم قطعه مناسب رو تهیه کنم؟
    سپاس

    • سلام
     دوست عزیز شما به فروشگاه فروش قطعات پکیج بفرمایید فلومتر پکیج مگاترم 28 میدونن چیه.

 • با سلام و تشکر از مطالب مفید تون..سوال مبدل پکیج فرولی سوراخ شده ایا میشه مبدل مارک های دیگه مثل ایران رادیاتور یا بوتان رو به این مدل خوروند…اگه جوابمنفی قیمت مبدل اون حدودا چنده ممنون میشم راهنمایی کنید

 • سلام
  سپاس گزارم از اموزش های صادقانه و کاریردی شما.ان شاء الله خداوند به کارتان خیر و برکت بدهد.

 • سلام
  لطفا بفرماید جهت “روش رسوب زدایی مبدل اولیه توسط بنده”تکلیف دو وردی اصلی اب(زیر پکیج)و خروجی گرم چی میشه ؟تونها را به حالت متصل به شبکه بگذاریم ؟لازم نیست فلکه اب ورودی را ببندیم؟

  • دوست عزیز این نصیحت دوستانه را از من داشته باشید، با این سطح اطلاعات شما از دستگاه پکیج دیواری مطمئن باشید انجام این کار توسط خودتان در پایان هزینه فوق العاده بیشتری نسبت به هزینه یک سرویس که تعمیرکار ازتون میگیره خواهد شد.
   اگر باز هم اسرار دارید خودتون انجام دهید لطفا سوال خود را واضح تر بیان کنید

  • دوست عزیز پیشنهاد میکنم اگر به این اندازه از قطعات پکیج اطلاعات ندارید اقدام به رسوب زدایی یا تعمیر دیگری نکنید، چون مطمئنا انجام صحیح رسوب زدایی مبدل ثانویه و یا سایر تعمیرات فقط به دانستن جایگاه مبدل ختم نخواهد شد. ولی در هر حال وقتی درب پکیج باز باشد و شما روبرو پکیج باشید درست مقابل صورت شما و در پشت پکیج قرار دارد

 • سلام پکیج ایران رادیاتور ۲۴ ff دو مبدل با باز کردن شیر آب گرم از بلوک چپ یا بای پس ریزش قطره ای آب دا ریم علت و حدود هزینه لطفا

 • با سلام و خسته نباشيد
  ببخشيد، ميشه بعد از آب گيري رادياتورها آب سرد ورودي را قطع كرد يا كلا آب مصرفي را تخليه كنيم
  چون ما آبگرم كن خورشيدي داريم از پكيج فقط براي گرمايش مي خواهيم استفاده كنيم
  ممنون

   • منظورم این هست که بعد از آبگیری رادیات ها توسط شیر پرکن،،آب سرد ورودی را قطع کنیم و آبی وارد پکیج توسط لوله ورودی آب سرد نشه.
    یعنی از پکیج فقط برای گرمایش محیط استفاده بشه
    چون اگر آب داخل مبدل حرارتی در سمت گرمایش نباشه باعث خرابی مبدل میشه،حالا اگر در سمت آب مصرفی،آب نداشته باشیم مشکلی پیش میاد

    • بله. به طور قطع دیگه از اون پکیج نمی‌تونید برای آب مصرفی استفاده کنید. بهره از پکیج هایی که به همین منظور ساخته شده است استفاده کنید

     • ممنون از شما
      نمایندگی بوتان این پکیج را نصب کرد و گفتند مدلی که فقط برای گرمایش باشه وجود ندارد.این مدل هم بیتا ۲۲ هزار هست
      من چون آبگرم کن خورشیدی دارم احتیاجی به آب گرم مصرفی این پکیج ندارم،فکر کردم کلا آب سرد ورودی را قطع کنم.اینطوری استهلاک پکیج هم کم میشه.ولی نمی دونستم که اگه آب سرد ورودی را قطع کنم مشکلی پیش میاد یا نه

     • شما نمی‌تونید از پکيج بوتان فقط برای آب مصرفی استفاده کنید. اگر شیر ورودی را ببندید مشکل پیش میاد. واسه پکيج. شما باید از برندهای دیگری که پکيج بدون آب مصرفی دارند تهیه می‌کردید

 • سلام خسته نباشید.من پکیج ایان رادیاتور اکو22دارم تازه دادم روسوب زدایی الان بعدیک هفته ازمبدل ثانویه زیرش اب چکه میکنه.ایرادش چیه.درضمن مبدل ثانویه بعدازنصب شیارهابه طرف چپ بایدباشه روبروی اصلی پکیج بایستیم به طرف چپ باید باشه؟ممنون میشم پاسخ بدین.راستی اگه سوراخ باشه جوش میشه زد؟؟

  • خیر سوراخ نیست یا مبدل را برعکس بستی و یا اورینگ ها باید عوض بشه. برای شستشوی مبدل ثانویه حتما اورینگ ها باید عوض بشه

 • سلام وقت به خیر متشکر از سایت خوبتان
  بنده همین امروز مبدل ثانویه پکیج گلدیران gi-32kp را عوض کردم. پیچ ها به راحتی بسته شد و از کنار مبدل آب هم نمیده و دستگاه عملکرد عادی داره این یعنی سمت مبدل رو درست بستم دیگه ؟
  سوراخ های کوچک مبدل ثانویه رو پایین بستم ،
  فقط نمیدونم چرا یک ساعت بعد اتمام کار چند قطره ای از شیر اطمینان آب اومد بعد تعداد قطرات در واحد زمان کم شد .
  خواهشمندم اگه پیام به دستتون رسید لطف کنین نظرتون رو بفرمایید

  • دوست عزیز بهتره از یک تعمیرکار بخواهید برای بازدید مراجعه کند. به خاطر پرداخت نکردن مبلغ ناچیزی بابت تعمیر خودتان را تو دردسر نیندازید

 • با سلام و درود و خسته نباشید
  استاد عزیز من چند سوال داشتم لطفا اگر تونستید پاسخ بدهید.
  1- من 3 تا 4 پکیج بوتان از 24 تا 32 هزار بوتان مدل پرلا پرو دارم
  در شهر من دیسکلر 30 درصد یا 100 درصد پیدا نمیشه و اکثر تعمیر کاران از جوهر نمک استفاده میکنن یا اسید معمولی با آب
  خیلی از آموزش شما خوشم آمد ولی ای کاش تصویری نحوه اتصال شلینگ پمپ کولر بدون باز کردن مبدل را میگزاشتید با خار و بای پس ببخشید مبتدیانه میپرسم
  من بیام بعد از تخلیه آب مدار گرمایش دستگاه را خاموش کرده و روی حالت تابستانه قرار بدم
  2. بعد سر شلنگی را متصل کنم به برگشت مدار گرمایش از زیرپکیج و خروجی مدار گرمایش سر شلنگی دوم را وصل کنم به شیلنگ و داخل لگن بگزارم
  3. ورودی آب پکیج را کلا ببندم با تمامی شیر ها آب
  اگر تا اینجا درست بود برم سراغ بعدی
  4. حال من موندم خار بای پس کجاست که اونو جدا کنم و سوپاپش را فشار بدم؟ البته هنوز پکیج رو باز نکردم
  5- اگر با جوهر نمک اشکال داره من با سرکه انگور انجام بدم
  6. حال من خار و سوپاپ را پیدا کردم بعد از اتمام کار این سوپاپ خودش برمیگرده سرجاش یا من ترفندی بزنم
  ببخشید اینو میگم من اسمای قطعات رو زیاد نمیدونم همش یادم میره ولی فوق العاده آدم فنی هستم حتی دوبار برد دستگاه رو تعمیر تخصصی کردم و همیشه مدل های دیگه پکیج خونه هام که اذیت میکرد مبدلشون رو باز میکردم با جوهر نمک 5 تا 7 دقه میگزاشتم و اساسی شستشو میدادم و مشکل سوراخ شدن نداشتم تا حالا و این 4 تا پکیج 3 سال نصبن و همگی فیلتر مغناطیسی و رسوب گیر نصب بودن
  البته یکم زوزه میکشه وقتی دما میرسه به 70 چند ثانیه وگرنه مشکل دیگه ای به غیر از نوسان آب در حمام نداشتم فشار آب هم عال عالیه
  ببخشید من داستان نوشتم خیلی از توضیحات شما ممنونم
  البته یکی رو دیده بودم شیلینگ پمپ کولر رو به ورودی آب پکیج زده بود وشلنگ لگن رو به خروجی برداشت آب گرم به قسمت رادیاتورها کاری نداشت نمیدونم اینم توضیح بدید عالیه

  • دوست عزیز به جای وقت گذاشتن و یاد گرفتن تعمیر پکیج از صفر بهتره برید یه تعمیرکار بیارید تا مشکل دستگاه را برطرف کند. مثل این میمونه که بنده ماشینم خراب بشه و بشینم تو اینترنت و بخوام خودم درستش کنم. به نظر شما این درسته؟ به جای اینکه وقتتون را سر مسائل این چنینی بزارید وقت بزارید تا یه تعمیرکار با انصاف و با تجربه پیدا کنید

 • پیکج کالدا ونیزیا دارم تا چند وقت پیش که بردش خراب نشده بود هیچ مشکلی نداشتم فن دستگاه یه سره شده بود و چراغ چشمک زن قزمز بود تعمیرکار اومد با دوتا تقه زدن روی دوتاه قطعه برد درست شد وگفت فعلا کار میکنه تا دوباره همین مشکل پیش بیاد که بعد یک سال دوباره همون مشکل پیش اومد برد رفت تعمیر والان داره کار میکنه ولی فشار پکیج زیاد میشه مخصوصا وقتی اب مصرفی زیاد استفاده میکنیم وقتی فقط برا گرمایش پکیج کار میکنه فشار بالا نمیرود لطفا راهنمایی بفرمایید
  در ضمن تشکر میکنم از مطالب مفیدتون

  • مشکل برد هیچ ربطی به ایراد پیش آمده ندارد. احتمال باز بودن شیر پرکن یا سوراخ شدن مبدل اصلی از قسمت داخل و نهایتا معیوب بودن یا باد نداشتن منبع انبساط هست که برای تست هر کدام از این موارد باید از یک متخصص کمک بخواهید

  • استفاده از سرکه به تنهایی برای رسوب زدایی تاثیر چندانی ندارد، بهتره به همراه سرکه درصد خیلی کمی دیسکلر به کار بگیرید. مثلا یک استکان کوچک در 4لیتر سرکه

 • سلام. آیا ممکنه موتور محرک شیر سه راهی ضعیف شده باشه و مسیر آب به سمت گرمایش رو خوب نبنده؟ چطور میشه تستش کرد؟ آیا موتور شیر سه راهی قابل تعمیر هست یا نه؟

  • خیر، تا جایی که من میدونم شیر موتوری یا کار میکنه و یا نمیکنه و مابین این دو نداریم، مشکل را در قسمت دیگر جستجو کنید

 • اول خواستم ازتون تشکر کنم که اطلاعاتتون رو در اختیار افراد قرار میدید و میدونم اگر پولی بابتش دریافت نمی کنید ولی بدون شک بصورت معنوی حتما توسط پروردگار برای شما ذخیره میشه .ولی امیدوارم به گفته خودتون عزیزانی که سررشته ای در فن ندارن دست به کارهای عجولانه نزنن. بعضی هنرها ذاتی هستن مثل نقاشی نوازندگی و کلا خلق کردن یک اثر. و به نظرم انجام کارهای فنی و پیدا کردن دقیق عیب یک وسیله و تعمیر فقط به قدرت بدنی برای باز کردن پیچ و مهره نیاز نداره .اول هوش همراه با علم میخواد که یه درکی از چیزی که میخواین تعمیرش کنید داشته باشید دوم نگاه کردن سوم فکر کردن و تحلیل و چهارم احتیاج به اچار و یا…..(شخصی رو میشناسم که به فنی شدن خودش و پسرش علاقه داره ولی تو سن 45 سالگی هنوز نمیدونست برای روشن شدن یک دستگاه به یک جریان مثبت و منفی نیاز هست و بعد از باز کردن دوشاخه دستگاهشون متوجه شدم به فقط به بستن یکی از سیمها اکتفا کرده و وقتی دوستانه گفتم فن یک هنره و باید تو ذاتتون وجود داشته باشه در کنار دنبال کردن علم ولی در جوابم گفت من از تعمیرکارها میترسم .واقعا ناراحت شدم براش و این حرفش بخاطر افراد به اصطلاح تعمیرکاری که تو ایران هستند که به کلاهبرداران زمان بیشتر شبیه هستند تا تعمیرکار و منتظر این هستن که از سادگی بقیه سواستفاده کنن برای چاپیدن و طی کردن ره صد ساله در یک شب.پس هم بهشون حق میدم و هم نگرانشون هستم.به قول کوروش پروردگار ایران رو از خشکسالی و دروغ محفوظ بدار.امیدوارم شما هم بخاطر کمک و راهنمایی هاتون به افراد همیشه در سلامت و شادی باشید

  • درود برشما
   ضمن تشکر از سایت پکیج کار و اشتراک گزاری تجربیات بسیار مفید و علمی و عملی
   در راستای توضیح شما همکار محترم در مورد تجربه شخصی خودم عرض کنم، بنده در منطقه ای مشغول ب کار هستم که فقط سیستم پکیج هست و در برخوردهایی که با مشتری داریم بعضا افراد زیادی هستند که میفرمایند فنی هستند ویا با یک سرچ ساده در گوگل تصور میکنند که ایراد دستگاه خود را متوجه شدند و طی تماس که میگیرند اعلام میکنند ایراد دستگاه ما اب مصرفی گرم نمیشود و مثال ایراد دستگاه ما خرابی فلوسوئیچ هست!!!!!!!
   بنده پشت تلفن عرض میکنم خب شما که تشخیص دادید و فنی هستید نسبت به تعمیر دستگاه خودتون تصمیم بگیرید چرا با بنده تماس گرفتید!!!!!
   حتی نمیگم اقدام به تعمیر کنید میگم خودتون تصمیم بگیرید چون افرادی هستند که اقدام به تعویض قطعه میکنن درصورتی که اطلاع ندارند برای تعویض قطعه باید چه کارهایی انجام بشه و بعد هزینه های مالی و جانی در پی خواهد داشت،
   در صورتی که مشتری بخواد از دستگاه بازدید بشه به محل مراجعه میکنم و این مورد رو بارها بچشم دیدم که مشتری فلومتر و فلوسوئیچ رو اصلا از هم تشخیص نداده بوده و پشت تلفن گفته فلوسوئیچ درصورتی که دستگاه فلومتر داشته و ضمنا اصلا ایراد دستگاه ربطی به این قطعه نداشته و مورد های مشابه که شما خودتون در جریان فنی بودن بعضی افراد هستید که در مورد مشتری عرض کردید خواستم اشاره کرده باشم که کاملا درست میفرمایید،
   اما در مورد اینکه مشتری به شما گفتن از تعمیرکارها میترسن این مورد رو باید عرض کنم اولا مشتری پیش میاد طرز حرف زدنش رو بلد نیست ویا بخاطر هزینه نکردن ازین حرف ها میزنه که اون نشون دهنده درصد شخصیتش هست، همکار عزیز توی کار ما که مستقیم با مشتری در ارتباط هستیم این موارد هست و بارها برای بنده پیش اومده اما اینطور افراد بعد به اشتباهشون پی میبرن و بعداز اطمینان حاصل کردن از کار شما نظرشون عوض میشه و مشتری ثابت شما میشن،
   و ی مورد رو هم عرض کنم این ترس یا عدم اعتماد مشتری ی دلیل دیگه هم داره، همونطور که عرض کردم در منطقه ای که بنده فعالیت دارم فقط سیستم‌پکیج هست و در این منطقه کافیه شما بگید پکیجتون مشکل داره اون افراد که خودشون رو فنی میدونن یا چندعدد اچار و پیچ گوشتی دارن سریع اعلام میکنن تعمریکار هستن و خودشون رو بالای سر دستگاه میرسونن و بقول خودمون دستگاه مشتری رو جراحی میکنن و اخرکار هم یا تعمیر نشده یا اومده ابرو رو درست کنه زده چشمش رو هم کور کرده نهایت دستمزد نمیگیره و میگه مثلا بُرد دستگاهه یا شستشو میخواد و ازینحرفا و دستگاه مشکل دار رو کاملا خراب میکنه و به بهونه ای از در بیرون میره و دیگه جواب تلفنش رو هم نمیده و یا اگر بطر شانسی دستگاه شروع به کار کنه که درصدش ۱در میلیون هست حاله یکی رو میخواد ایشون رو از بالای ابر ها بیاره پایین، درصورتی که اصلا اطلاعاتی از پکیج ندارن ویا دوره تعمیر و تجربه ندارن و رو دستگاه مردم میخوان کسب تجربه کنن،
   خدمت شما همکار عزیز باید عرض کنم متاسفانه در هرشغلی افرادی سودجو هستند که باعث از بین رفتن اعتماد بین مشتری و سرویس دهنده واقعی را زیر سوال برده اند،
   مشتری های بزرگوار لطفا همینطور که در سایت پکیج کار بارها اعلام شده یک شخص تعمیرکار که استانداردهای لازم رو داشته باشه و با انصاف باشه رو همیشه داشته باشید و با کار کردن با افراد غیرحرفه ای که فقط مدعی فنی بودن دارن پرهیز کنید به این دلیل که یک تعمیرکار حرفه ای برخلاف تصور شما در وقت و هزینه شما صرفه جویی میشه و ضمن اینکه اسیب بخودتون و خانوادتون و در اخر به دستگاهتون وارد نکردید،
   مشتری های محترم افراد تعمیرکار پکیج که به درخواست شما مراجعه میکنند شاید درصدی باشند سودجو اما همه اینطور نیستند و ما تعمیرکارها هم جزو شما مردم هستیم فقط شغلمون با شما متفاوت هست و ماهم میخوایم که نون حلال ببریم سر سفره هامون.
   امیدوارم پکیج هاتون هیچوقت به مشکل نخوره که نیاز به تعمیر داشته باشه اما اگر به مشکل خورد لطفا حداقل با تعمیرکار رفتار مناسب و در شان خودتون داشته باشید که هر دو طرف با رضایت مندی کامل همکاری درازمدت داشته باشید.
   لحظاتتون سرشار از سلامتی و عشق و آرامش..

   • از اینکه تجربیات خود را با ما به اشتراک گذاشتید واقعا ممنونم، خوشحالم که همکاران حرفه‌ای و فهمیده‌ای همچون شماها داریم

   • سلام، من برای رفع مشکل رسوب پکیج بوتان مدل پرلا مبدل اصلی و ثانویه رو بصورت جداگانه از دستگاه جدا کردم و با پمپ شستشو دادم، شلنگ اتصال منبع انبساط به کلی مسدود شده بود که اونم رفع کردم، قسمت اتوونت رو هم باز کردم و داخلش رو جرم گیری کردم، ولی بعد از بستن و راه انداختن پکیج بعداز روشن شدن بلافاصله بار از یک بار شروع به بالا رفتن حتی تا بعد از 2 بار هم میره و از قسمت اتوونت اول بخار اب بعد اب جوش خارج میشه و شلنگ برگشت اب رادیاتو اا ام شدیدا داغ میشه.

 • سلام.ممن‌ن از مطالب خوبتون.یه سوال داشتم دوست عزیز.
  شما فرمودید که سوراخ بودن مبدل باعث افزایش فشار میشه.ا٣ت فشار دایم درسیستم چه دلایلی میتونه داشته باشه؟
  در پکیج من که ایساتیس(تک مبدل) هست و به قدری فشار می افته که تنها راهی که پکیج روشن بشه این بود که من شیر پرکن پکیج رو دایم در حالت باز قرار دادم تا با وارد شدن همیشگی آب به داخل مدار،افت فشار مانع روشن شدن پکیج نشه.از اون بدتر اینکه یه وقتایی توی تابستون مجبور میشدم حالت زمستانه پکیج رو فعال کنم تا بتونم داخل حمام اب گرم داشته باشم.

 • سلام پکیچ ایساتیس تک مبدل داریم که متاسفانه بد از چند ساعت فشار آب بالا میره واب تمیز هم خارج میشه منبع انبساط رو تعویض کردم درست نشد شیر پر کن رو هم عوض کردم نشد احتمال داره مبدل سوراخ باشه

  • بله، چرا قبل از تعویض این قطعات از سوراخ بودن مبدل اطمینان پیدا نکردید؟ این همون دلیلی هست که میگیم خودتون تعمیر نکنید

 • واقعا نابغه این کار هستید من خودم فنی ام و …

  یه سوال دارم
  افزایش فشار در حالت خاموش هم میتونه از شیر پرکن باشه هم سوراخ شدن مبدل هم پر کن اتوماتیک. چطور میشه بدون تعویض مطمین شد از کدومه ؟ مثلا سرعت بالا رفتن فشار ؟ اگر در سه روز نیم بار بالا بره میتونه از مبدل ثانویه باشه؟ غیر از تعویض راهی برا تست هست؟

   • ممنون از پاسخ شما.
    آیا بنده ایراد گرفتم؟ فقط یه سوال کردم که چطور میشه تشخیص داد نشتی آب شهر به آب گرمایش از کدام قسمته؟ چندین نفر هم در کامنت ها همین مشکل را داشتند و مشکل رایجی هست. بد نیست اگر یک آموزشی در این خصوص بگذارید.
    ببینید در پکیج های دو مبدله دیجیتال ، وقتی فشار به تدریج و خیلی آهسته ظرف چند روز بالا میره ، چطور میشه تست کرد که نشتی به این کوچکی در حد یک لیوان آب در 24 ساعت اضافه شدن از کجاست. یا باید چشم بسته شیر پرکن عوض کنیم چند روز بعد بیایم شیر پرکن اتوماتیک رو عوض کنیم دوباره چند روز بعد بیایم بگیم ببخشید مبدل اب مصرفی سوراخه و هزینه هم میلیونیه.
    شما راهی دارید سریعتر بشه سوراخ به این ریزی رو پیدا کرد؟ چون حتی مبدل اب مصرفی هم عوض بشه باز آدم شک میکنه که آیا واقعا از مبدل بود یا یک رسوب کوچیک در داخل شیر پر کن بود که واشر خوب بسته نمیشد.
    افزایش فشار تدریجی چند میلیون خرج میگذاره رو دست مشتری از زحمت سرویسکار گرفته تا عوض شدن قطعات سالم.
    شما تجربه ای دارید که کمک بکنه؟

     • مثلا بوتان بنسر پرو.
      کلیات یکسانه. فقط نظر شما رو به عنوان کارکشته این کار میخواستم بدونم . در افزایش تدریجی فشار ، وقتی تشخیص دادیم مبدل ثانویه سوراخه چطور مطمین بشیم سوراخه ؟ ممکنه شیرپرکن اتوماتیک از اب بندی افتاده باشه. ممکنه شیر پرکن دستی رسوب گرفته. سرویسکار که نمیتونه هی باز کنه ببنده 2 روز صبر کنه ببینه درست شد یا نشد. یا باید تمام قطعات یکجا عوض شه. یا مثلا تجربی حدس بزنه

     • توی این مسئله هیچ دستورالعمل خاصی وجود ندارد البته شما برای بررسی این موضوع، اولین احتمال را براي شیر پرکن در نظر بگیرید و سپس مبدل ثانویه

 • سلام چگونه میتونید از نشست مبدل پکیج تک‌مبدله اطمینان حاصل کنیم روش تستش به‌چه شکل هست مبدل ثانویه روش مشخصی داره منتهی برای تک مبدله چیزی به ذهنم نمیرسه ممنون میشم روشش تستش رو بگید

  • روش تجربی به این صورت است که دستتان را روی یک طرف مبدل گذاشته و با دهان از سمت. دیگر داخل مبدل مکش یا دهش میکنیم اگر هوا رد کرد یعنی سوراخ است

 • سلام شیر ورودی آب سرد به پکیج رو ببند شیر آب گرم منزل رو باز کن تا تخلیه شه بعد ببندش چند ساعت صبر کن اگر فشار پکیج افت کرد وبا باز کردن شیر آب گرم آب خارج شد یعنی مبدل سوارخ شده وآب در گرمایش وارد آب بهداشتی شده

  • دوست عزیز در این حالت هم ممکنه وقتی در این چند ساعت از شیر مخلوط های دیگر در منزل استفاده می‌کنند آب برگشت خورده و یا اینکه خرابی شیر پرکن و آب رد کردن آن باعث راه یابی مدار گرمایش به مصرفی باشد، به نظر شخص بنده تنها روش تست سوراخ بودن مبدل حرارتی (از داخل در پکیج تک مبدل) اینه که اولا از سالم بودن شیر پرکن اطمينان حاصل کنید و ثانیا کلیه شیلنگ های زیر پکیج را باز کنید و با بستن دو عدد اتصال تمیز و با دهان از یک جهت داخل مدار فوت کنید و با دست سمت دیگر را نگهدارید اگر احساس کردید هوای دهان خود خالی می‌شود مبدل از داخل سوراخ است و مسیر مصرفی به گرمایش راه پیدا کرده است

 • سلام
  دوست عزیز روش تست مبدل پکیج تک مبدل بصورتی که اطمینان کامل حاصل بفرمایید
  مبدل رو بعد طبق مراحل شیر ورودی رو ببندید و فشار پکیج رو به صفر برسونید
  مبدل رو کاملا باز بفرمایید بگزارید روی یک چهارپایه
  شیلنگ اب سرد ورودی رو به قسمت ورودی مصرفی که سری ۱/۲ داره نصب کنید
  و شیلنگ ابگرم مصرفی رو هم که سری ۱/۲ داره وصل کنید
  سپس شیر آب گرم رو مقداری باز کنید که مبدل از آب پر بشه و بعد شیر آب را ببندید و بگزارید تحت فشار باشه و چک کنید ببینید از جایی نشتی داره یانه،
  برای سرعت بخشیدن به کار میتوانید دو سر ۳/۴ مدار گرمایش که آزاد هست با دست مقداری آب بریزید بطوری که پُر بشه
  اگر مبدل حتی نشتی ریز هم داشته باشه سریع شروع میکنه آبریزی از طرف گرمایش و از طرف ۳/۴ گرمایش آب به بیرون میریزه و همینطور ادامه پیدا میکنه،
  این مورد که خدمتتون عرض کردم روش صحیح و دقیق پیدا کردن نشتی مبدل هست
  و خدمتتون عرض کنم اگر همکار هستید یا تجربه تعمیر پکیج دارید دقت بفرمایید که این کار رو قبل از شستشو مبدل انجام دهید اگر نشتی داشت که هیچ و بفکر مبدل باشید
  درصورتی که نشتی نداشت و شستشو دادید قبل از نصب هم مجدد این تست رو انجام بدید اگر مجدد نشتی نداشت باخیال راحت نصب بفرمایید
  چون بعضی از مبدل ها بدلیل شستشوهای قبل با اسیدهای غیره باعث ضعف در مبدل میشه و بعضی از مبدل ها بعداز شستشو نشتی خودشون رو نشون میدن
  قبل و بعداز اسیدشویی حتما مبدل تست گردد بعداز اطمینان حاصل کردن اقدام به نصب مبدل فرمایید.

  • با تشکر از اینکه تجربه خود را با ما به اشتراک گذاشتید ولی دوست عزیز روشی که بنده عرض کردم برای تست سوراخ بودن مبدل روی دستگاه و قبل از اینکه مجبور بشین مبدل را از روی پکیج باز کنید هست و اگر مجبور بشیم مبدل را باز کنیم که دیگه نیاز به این دردسرهایی که شما فرمودید نیست، براحتی یک سر را درپوش کنید و سر دیگر هم والف قرار بدید و مثل تیوپ داخل سطل آب بگذارید، اینجوری ریز ترین سوراخ ها کاملا مشخص است ولی با روش شما اگر زیاد دقت نکنید ممکنه متوجه سوراخ ریز نشوید

 • متاسفانه شما هم روش صحیح و استاندارد شستشو و رسوبزدایی مبدل صفحه ای بنحوی که بطور قطع یقین اسیبی به مبدل وارد نشود را نمیدانید با روش توضیحی شما یا در اثنا شستشو مبدل اسیب میبیند و یا اگر خوش شانس باشند مدتی بعد از شستشو دچار نشتی و تداخل ۲ جدار میشوند

 • سلام خسته نباشید ببخشید پکیج ما وقتی رادیات روشنه یکی از رادیاتور ها و حوله خشک کن های حموم کار می‌کنه و دوتا رادیات دیگه اصلا گرم نیمشه مشکل از چی میتونه باشه

 • درود بر شما من پکیج ایران رادیاتور دارم ولی وقتی آب گرم میگیرم زوزه میکشد مبدل ثانویه را باز کردم تمیزه تمیز بود در ضمن بتازگی مبدل مسی را هم عوض کروم

 • سلام و سپاس از فهم ستودنی شما
  لطفا بفرمایید روش شما برای پکیج دو مبدل ناوین با جنس استیل که مبدل اصلی سوراخه کارساز هست ؟

 • سلام ممنون از مطالب عالی و آموزنده شما پکیج بوتان مدل اپتیما ۲۴۰۰۰ سوئیچ حرارتی روی مبدل( NTC) زود خراب می‌شود لطف کنید در مورد علت خرابی و طریقه رفع آن راهنمایی کنید ضمنا. مبدل مقدار کمی نشتبه بیرون دارد و معمولاً درحالت زمستانه ماهی یکبار نیم درجه افت فشار پیدا میکند

 • سلام. من خودم تازه کار هستم و نمیتونم سوراخ مبدل دو منظوره پکیج بوتان را با درزگیر درست کنم. لطفا تعمیرکار معرفی می نمایید؟ منطقه ۱۸ تهران هستم. ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *