علت روشن ماندن فن پکیج

علت روشن ماندن فن پکیج

به این مطلب امتیاز بده

[sociallocker][/sociallocker]قبل از اینکه به بررسی علت روشن ماندن فن پکیج بپردازیم و همچنین دلایل روشن ماندن فن پکیج بوتان و یا دلایل یکسره ماندن فن پکیج زا تشریح بدم بهتره ابتدا صورت مسئله را برای خودتان روشن کنید، به عنوان مثال اول باید دید آیا پکیج دیواری در گرم کردن آب مصرفی و یا رادیاتورها نیز به مشکل خورده است و یا دلیل مطرح کردن این پرسش فقط نگرانی از یکسره بودن فن پکیج می‌باشد.

آموزش تعمیر فن پکیج

در واقع بعد از اینکه در مطالب آموزشی اینترنت خلاء آموزش تعمیر فن پکیج را احساس کردم خواستم یه مقاله مفصل در این رابطه برای علاقمندان و مخاطبین عزیز سایت پکیجکار ارائه بدم . لازمه قبل از شروع بدونید معمولا اگزوست فن پکیج دیواری چه مشکلاتی را به همراه دارد و در ادامه روش رفع این مشکلات را شرح خواهم داد .

اگزوست فن تخلیه دود پکیج و یا به عبارتی فن پکیج به غیر از سوختن سیم پیچ که البته کمتر اتفاق می‌افتد به چند مشکل دچار میشود :

 • فن پکیج در حین کار صدا میدهد
 • پروانه فن گیر کرده و نمیچرخد
 • شیپوری فن پکیج ذوب شده است
 • فن لرزش دارد و لاستیک لرزه گیر خراب شده است

یکی از مهمترین دلایل صدا دادن فن پکیج هنگام کارکرد، خاک گرفتن پروانه فن میباشد که البته در برخی از پکیج ها نیز ممکن است با ارور مواجه شود . علت صدا دادن پروانه خاک گرفته فن هم به دلیل از تراز خارج شدن پروانه و گیر کردن بدنه فن میباشد . در هر صورت برای رفع مشکل نیاز هست که فن از روی پکیج باز شود و شسته شود و سر جایش بسته شود .

مشکل بعدی گیر کردن پروانه فن میباشد که معمولا با ارور مواجه میشوید و در صورتی که اطمینان پیدا کردید فن نسوخته است دقت کنید احتمال دارد چوب یا چیز دیگری که معمولا توسط پرندگان آورده میشود داخل پروانه گیر کرده باشد .

مشکل دیگر معیوب بودن شیپوری فن میباشد . شیپوری فن وظیفه دارد بخشی از هوایی که فن به بیرون از محفظه احتراق انتقال میدهد را از طریق شیلنگ به پرشر سوئیچ انتقال داده و از این طریق پرشر متوجه سلامت ف

راهنمای جامع آموزش تعمیر پکیج مقاله ای جامع در زمینه عیب یابی و رفع عیب انواع پکیج دیواری میباشد

مشاهده کلیه مقالات آموزش تعمیر پکیج دیواری منتشر شده توسط سایت پکیجکار

برای مشاهده سایر مقالات آموزشی در رابطه با سایر قطعات یدکی پکیج دیواری بیشتر اطلاعات کسب‌ کنید پیشنهاد میکنم به شناسایی قطعات پکیج مراجعه کنید.

علت روشن ماندن فن پکیج

به طور کلی یکسره بودن فن پکیج در فصل زمستان زیاد نگران کننده نیست. زیرا در فصل زمستان همانطور که می‌دانید پمپ پکیج به صورت یکسره کار می‌کند و در حین کار فن دستگاه روشن شده و چند ثانیه پس از قطع شعله فن نیز از کار می‌ایستد.

در حالت عادی فن پکیج دیواری به این صورت عمل می‌کند :

معمولا قبل از اینکه شعله پکیج روشن شود برد الکترونیک به فن فرمان می‌دهد تا روشن شود و شروع به تخلیه گازهای محفظه احتراق کرده و در ثانیه های بعدی و ضمن اینکه پرشر سوئیچ هوا که در حقیقت سنسوری است که وظيفه اعلام سالم بودن فن را دارد پس از تایید پرشر سوئیچ هوا نسبت به سالم بودن فن پکیج برد کنترل فرمان برقراری شعله را به شیر کنترل گاز می‌دهد.

پس در حقیقت فن پکیج زمانی شروع به کار می‌کند که پرشر سوئیچ هوا تایید کرده باشد و همچنین زمانی که شعله پکیج قطع شود معمولا تا یک دقیقه فن به صورت اتوماتیک روشن بوده تا کلیه گازهای حاصل از احتراق تخلیه شود و سپس فن خاموش می‌شود.

فن پکیج یکسره کار می‌کند

همانطور که عرض کردم ابتدا دلیل حساسیت خود را نسبت به روشن ماندن فن پکیج مشخص کنید، چون اگر پکیج دیواری در عملکرد خود نسبت به گرم کردن آب مصرفی و رادیاتورها مشکلی ندارد دلیلی ندارد نگران کارکرد یکسره فن پکیج باشید، زیرا در فصل زمستان ممکن است در روزهایی که هوا خیلی سرد می‌باشد مدت زمان خاموش بودن فن پکیج بسیار کوتاه باشد و این به هیچ عنوان موضوع نگران کننده ای نیست.

ولی در مواردی فن پکیج بصورت یکسره روشن می‌باشد ولی متاسفانه دستگاه روشن نمی‌شود و کد خطای 40 60 80 ایران رادیاتور مشاهده می‌شود

علت روشن ماندن فن پکیج بوتان

در پکیج دیواری بوتان نیز همانند سایر پکیج های دیواری فن پکیج همین عملکرد را دارد و لازم نیست شما زیاد نگران کار کردن زیاد فن باشید، در واقع مصرف کننده و یا تعمیرکار و حتی خرابی قسمتی از پکیج نمی‌تواند خللی در یکسره کار کردن فن پکیج ايجاد کند. این بدان معنی است که اگر فن پکیج یکسره کار کند و یا در زمانی که باید خاموش باشد کار کند مطمئنا این موضوع سبب بروز مشکل در گرم کردن آب مصرفی و یا رادیاتورها خواهد شد.

پس در نتیجه تا زمانی که مشکلی در گرم کردن پکیج دیواری مشاهده نشده است لازم نيست نگران یکسره کار کردن فن پکیج و یا روشن ماندن بیش از اندازه فن پکیج باشید.

علت روشن ماندن فن پکیج ایران رادیاتور

عملکرد اگزوست فن پکیج دیواری ایران رادیاتور و یا به عبارتی فن تخلیه دود پکیج ایران رادیاتور نیز همانند سایر پکیج های دیواری می‌باشد و معمولا به خاطر ماهیت این قطعه در فصل زمستان ممکن احساس شود که به صورت یکسره کار می‌کند.

زیرا همانطور که در ابتدای صحبتم گفتم فن پکیج دیواری می‌بایست هم قبل از استارت شعله کار کند و هم بعد از خاموش شدن شعله حداقل یک دقیقه کار کند و در فصل سرد زمستان که پکیج دیواری بالاجبار باید هر چند دقیقه یکبار استارت زده و روشن شود تا رادیاتورها را گرم کند این مسئله که فن پکیج یکسره کار می‌کند زیاد قابل تأمل نیست.

نتیجه گیری :

قبل از هر موضوعی بهتره که همیشه حساسیت خود را روی این مسئله که در زمان هایی که نیاز استفاده از آبگرم کم دارید شیر آب گرم را باز نکنید زیرا با هر بار باز کردن شیر آبگرم حتی اگر مدت زمان کوتاهی باشد قطعات زیادی باید شروع به کار کند و این موضوع باعث استهلاک هر چه بیشتر پکیج دیواری خواهد.

نکته بعدی اینکه روی برد الکترونیک قسمتی هست که امکان تنظیم مدت زمان استارت و قطع شعله می‌باشد که اگر احساس می‌کنید فاصله بین روشن شدن و خاموش شدن شعله پکیج خیلی کوتاه است میتونید از یه تعمیرکار بخواهید تا با تنظیم این قسمت مدت زمان استند بای پکیج را طولانی تر کند و پکیج دیواری کمی دیرتر استارت کند و همچنین بالطبع فن پکیج دیواری نیز در فاصله زمانی طولانی تر خاموش باشد.

یکی از نکات مهم در این رابطه این است که تا زمانی که این مسئله برای پکیج دیواری شما مشکلی بوجود نیاورده بهتره که زیاد فکرتان را درگیر این موضوع نکرده و صرفا با احساس یکسره کار کردن فن پکیج نسبت به تغییر پارامترهای برد الکترونیک اقدام نکنید.

در فصل زمستان معمولا فاصله بین روشن شدن شعله پکیج دیواری کوتاه میباشد و فن پکیج نیز به این دلیل که می‌بایست قبل استارت شعله و همچنین بعد از خاموش شدن شعله روشن باشد پس با این تفاسیر این طور به نظر می‌رسد که فن پکیج دیواری یکسره کار می‌کند.

تست فن پکیج

اولا در مورد تست سلامت فن پکیج دیواری باید این نکته را خاطرنشان کنم که در اکثر مواقع کار نکردن فن پکیج دیواری به دلایلی به غیر از سوختن فن مربوط می‌شود که شما در صورت مشاهده عدم کارکرد فن باید یک به یک به بررسی آنها بپردازید و در نهایت نسبت به تست خرابی فن پکیج اقدام نمایید.

دلایل کار نکردن فن پکیج دیواری :

 • سوختن رله فن برد الکترونیک پکیج
 • گیر کردن پروانه فن

در هر صورت به دلیل اینکه فن پکیج با برق 220 ولت کار میکنه روش تجربی و عملی برای تست فن پکیج اینه که سیم های فن را به صورت مستقیم به برق شهر وصل کنید تا از سالم بودن آن اطمينان حاصل کنید.

تست عملکرد فن پکیج دیواری

زمانیکه فن پکیج روشن نشود و بدرستی کار نکند پرشر دود وصل نمیشود و به بورد دستگاه اجازه روشن شدن نمیدهد. این قطعه بکاررفته در پکیج از برق 220 ولتاژ تغذیه می کند، در صورتیکه برق کافی از طریق بورد دستگاه به فن نرسد ممکن است خرابی از رله های دستگاه باشد، اما زمانیکه برق 220 به فن برسد اما کار نکند نشان از خرابی فن دارد. گاهی ممکن است قطعات فن دچار خرابی شده و با دور کمتری کار کند و در این صورت حین عملکرد دارای صدای بیشتری نیز می باشد و قدرت کافی برای مکش هوا و خروج گاز ندارد. برای تست خرابی فن به آوومتر نیاز هست به این ترتیب که آوومتر را روی حالت بیزر قرار داده و دو سر اتصال را به آن متصل میکنیم، اگر فن پکیج سالم باشد بعد از روشن شدن دستگاه اتصال برقرار شده و صدای بیزر شنیده می شود.

دوستان عزیز برای عضویت در شبکه های اجتماعی سایت پکیج کار روی آیکون هایی که در ستون سمت چپ 👈 قرار دارد و به رنگ قرمز هست کلیک کنید

و همچنین برای دانلود کلیه فایل های آموزشی و ویدئوهای منتشر شده به کانال تلگرام ما بپیوندید 👇

تلگرام

46 دیدگاه ها

 • آیا میشود فن رو از مدار خارج کرد و پکیج بصورت عادی به کار خود ادامه دهد؟صداش توی واحد کوچک آزاردهنده است!!

  • سلام
   دوست عزیز به هیچ عنوان این کار را انجام ندهید چون پکیج فندار بدون فن چند ثانیه هم کار نمیکنه و کاملا داغون میشه
   البته لازم به ذکر است که برد کنترل بوسیله پرشر هوا همیشه عملکرد فن را بررسی می‌کند و در صورتی که یک لحظه فن خاموش شود به سرعت عملکرد پکیج را مختل می‌کند.
   صدای زیاد فن احتمالا به خاطر کثیف بودن پروانه فن می‌باشد. باید باز بشه و شستشو داده بشه

 • سلام خسته نباشید فن مستقیم به برق شهر میزنم سالمه ولی وصلش میکنم روی دستگاه به سر سیم های متصل به برد هر دوتاش فاز 220ولت برق داره روی خود برد هم چک کردم دوباره هردوتاش فاز درحالیکه یدونش بایس نول باشه تا فن شروع به کار کنه به نظرتون برد سوخته که هردوتاش فاز

  • سلام
   بله رله فن برد پکیج سوخته است
   اگر خواستید برد پکیج را بفرستید دفتر ما تا بچه ها براتون تعمیر کنند

 • سلام. پکیج بوتان مدل اپتیما داریم در حالت زمستانه حتی اگه دما هم روی خیلی زیاد تنظیم کنم بعضی وقتا پکیج 10 ثانیه 10 ثانیه کار میکنه و دمای پکیج روی 40 ثابت میمونه و رادیاتور ها یه مقدار دماشون افت میکنه
  دلیلش چیه؟

 • سلام استاد و همکار گرامی. یک پکیج مشتری اورده فن یک سره هست.یعنی هم ب برق میزنی فن روشن میشه بدون اینکه اب گرم رو باز کنی یا شوفاژ ها رو روشن کنی.رله فن ها هم سالم هست .آیا امکان نیم سوز شدن فن وجود داره؟

 • باسلام. فاصله بین خاموش شدن فن تا روشن شدن دوباره 1 ثانیه است ، آیا مشکلی وجود دارد؟؟؟
  حتی رسوب گیری مبدل ها انجام شده و حجم شعله هم کم می‌باشد.
  خیلی سریع دما بالا میرود و خیلی سریع دما پایین می‌آید که باعث روشن شدن دوباره میشود

 • رییس جان ضمن احترام عمیق بشما ودانش شما یک نکته اینکه در پاسخ به یک دوست فرمودین هنگام روشن شدن فن دوسر اوومتر رو بزنید اگر بیزرش صدا داد……خوب برادر من اینطوری اهممتر منفجر میشه .نمیشه؟

  • دوست عزیز چرا حرف از خودتون در میارید ما به چه کسی همچین کار ناشیانه ای گفتیم انجام بده. شما مثل اينکه اصلا نمیدونی الان کجا هستی که داری این نظرو درج میکنی

 • سلام.
  شعله پکیج ایران رادیاتور مداوم روشن است.
  این اشکالی نداره؟
  سوال دوم.قسمت بالایی رادیاتور گرم بود و قسمت پایین دمای کمتری داشت.نمایندگی که اومد گفت علتش جابه جا بودن شیرهای پکیج هست.واون ها رو جابه جا کرد.الان درست شده.ولی بازم دمای خونه گرم‌نمیشه.مشکل از کجاست؟

  • دوست عزیز اینکه خونه شما گرم نمی‌شود دلایل زیادی دارد، مثلا کم بودن تعداد پره های رادیاتور و نا مرغوب بودن جنس رادیاتور و همچنین موقعیت جغرافیایی آپارتمان شما مثلا اینکه بالای پارکینگ باشید و یا اطراف ساختمان باز باشد و آفتاب خور نباشد و عایق نبودن دیوارها و پنجره ها و کلی دلیل دیگر که می‌بایست هنگام محاسبه تعداد پره رادیاتور مورد نیاز همه موارد را در نظر گرفت

   • با سلام -من با مشورت كارشناس شركت بوتان براي ساختمانمان پكيج خريدم ولي الان و در زمستان -پكيج يك سره و بدون استارت و خاموش و روشن شدن كار مي كند-ممنون ميشم راهنمايي فرماييد. با تشكر

 • سلام با تشکر از شما
  پکیج ما تازگی خیلی صدا میده یه تعمی کار اومدن وگفتن لرزه گیر فن خراب شده وچون به صورت جدا در بازار پیدا نمیشه باید کل فن عوض بشه باید چیکار کنیم به نظر شما؟؟؟

 • سلام وقت بخیر
  پکیج دیواری خیلی صدا میده به تازگی تعمیر کار اومد گفت لرزه گیر فن خرابه وچون جداگونه در بازار یافت نمیشه باید کلا عوض بشه
  به نظر شما چیکار کنیم؟؟

  • صدا دادن فن معمولا به خاطر کثیف بودن پروانه فن هست که به راحتی میشه باز کنید و شستشو دهید و یا یک اسپری wd40 بخرید و از بالای دودکش خالی کنید تو فن

 • سلام دستگاه من مدل کالدا بوتان هستش و هر روز بعد کار طولانی شعله پکیج به مدت 3 یا 4 ساعت خاموش میشه ولی پمپ و فن یکسره کار میکنه و وقتی رست میکنیم دوباره شعله تشکیل میشه فن امتحان کردیم سالم بود حسگر گرمایش تعویض کردیم کمی بهتر شد ولی دوباره این مشکل پیش میاد دودکش هم هیچ گرفتگی نداره لطفا راهنماییم کنید ممنون از شما

 • باسلام من پکیج ۲۸۰۰۰آماتیس دارم مثلاً حال در فصل سرما روی درجه ۷۰ گذاشتم اما پکیج مرتب کار می کنند و اتوماتیک نمی شود یعنی تا ۶۹ و۷۰ درجه هم می آید باز مرتب کار می کنند و خاموش نمی شود دلیل آن چیست ممنون میشم راهنمایی فرمایید

  • دوست عزیز اگر پکیج مرتب کار کند و قطع نکنه به دمای 80 درجه میرسه و ترموستات حد قطع میکنه و ارور میده. اگر پکیج ارور نمیده مشکلی نیست.. واسه اطمينان دما را روی 50 درجه بگذارید و ببینید آیا قطع میکنه یانه. ممکنه منظور شما از قطع نکردن روشن بودن پمپ باشه که در فصل زمستان عادی هست

 • سلام,پکیج مدل اپتیما هست حین کار کردن چراغ فالت روشن میشه و تا زمانی که چراغ فالت روشنه فن رو هم تو مدار نگه میداره, قبلن کم بود ولی داره تعداد و مدت زمانش بیشتر و بیشر میشه

 • سلام و خسته نباشید
  من پکیج کالداونزیا بوتان دارم از مسافرت برگشتم گازو و آب و وصل کردم کلید برق پکیجو که میزنم روشن میشه دوتا چشمک سبز میزنه قرمز ثابت میشه سمت تابستانه یا زمستانه هر سمت میچرخونم همون حالت میمونه و فن هم همینجوری یک سره داره کار میکنه قطع نمیشه لوله دودکششم چک کردم باز بازه مشکلی نداره 😢 چه ایرادی داره بنظرتون

 • سلام.
  وقتی پکیج را روی حالت تابستانه یا زمستانه قرار می دهیم پکیج شروع به کار میکنه و پمپ و دمای لوله ها خیلی داغ میشه و یک صدایی مثل شرشر اب می اید و این صدا قطع نمیشه
  البته قبلش آمپر فشار بار خودبخود بالا می رفت بعد از باز کردن شیر پر کن و بستن مجدد آن این مشکل به وجود آمد لطفا راهنمایی کنید
  پکیج بوتان ابتیما است.

  • احتمالا شیرهای رادیاتورها را بستید و دستگاه در حالت زمستان می‌باشد. وقتی هوا گرم شد به هیچ عنوان شیرهای رادیاتورها را نبندید بلکه از روی پانل پکیج مود دستگاه را تابستانی کنید

 • سلام فن پکیج ایساتیس ما بعد از اینکه بردیم سرویس کردیم با بازکردن آب سرد هم روشن میشه قبلا اینجوری نبود دلیلش چی میتونه باشه؟

 • سلام جناب استاد پکچ بنده ایران رادیاتور هست طی سه سال نیم من فقط ۲۰بار برای گرم کردن رادیاتورها از پکچ استفاده کردم الان دو سه روز است که ولو پکچ برای گرم کردن رادیاتور روشن میکنم خوب عمل میکنه ولی زمانی که ولو رو برای خاموش کردن میچرخانم سمت چپ ولوم بسته میشه ولی هم اکنون چراغ بالای ولوم روشن ودمای ۲۰و۳۰روشن میماند خاموش نمیشه دلیلش چیست ممنونم از شما

   • سلام خسته نباشید من میخواستم بپرسم بجای رادیاتور یک فن کئل بزارم به پکیج فشار میاد یا خیر

    • خیر از لحاظ فنی مشکلی نیست ولی رادیاتور به همراه فن کوئل بازدهی مناسبی ندارد، ضمنا پکیج با یک فن کوئل هم در صورتی که دور پمپ را روی دو بگذارید ایرادی ندارد

 • سلام سیم فن اشتباه زدم و اتصالی کرد الان برق داخل نمایشگر نمیاد وقتی دوشاخ برعکس میکنم تمام سیم ها فاز میشن

 • سلام وقتی بعضی از شیرهای آب سرد را میبندم، فن پکیج ایران رادیاتور به کار می افتد، علت چیست؟

 • سلام پکیج مرکوری حالت زمستانه روی ۵۰ گذاشتم بعد رسیدن به این مرحله صدای فن خاموش نمیشه و همچنین ادامه داره و نمایشگر رادیاتور چشمک میزند مشکش چیه؟

 • سلام فن پکیج کالدا ونزیا من هنگام بستن آب داغ و خاموش شدن شعله حدودا ۴دیقه یا بیشتر و‌کمتر خاموش میشه آیا موردی داره یا طبیعی و یا مشکلی نداره نگران نباشم دستگاه من رو حالت تابستانه است زیرا رادیاتور ندارم متشکر

 • با عرض سلام
  پکیچ بنده لورچ است و چند روز پیش متوجه صدایی از داخل دیوار شدم که گویا کسی به لوله ها ضربه می زند! پیگیری که کردم متوجه شدم زمانی که پکیچ در حالت زمستانی هست و در زمان روشن بودن پکیج و چشمک زن بودن علامت رادیات به صورت لحظه ای علامت شیر آب چشمک می زند و در این لحظه پکیج صدا می دهد و در اصل عامل صدای داخل دیوار همان هست. همچنین اتومات کردن پکیج هم فرق کرده و چند ثانیه بعد خاموش شدن و چند ثانیه بعد دوباره پکیج سریع روشن می شود و کار می کند!
  از طرف دیگر وقتی پکیج را در حالت تابستان قرار می دهد دائم فن روشن و خاموش می شود و در زمان روشن شدن فن، فشار پکیج هم در حد چند دهم بالا می رود و این روند همینطوری ادامه دارد.
  وقتی که حلقه فلومتر را از جایش باز می کنم پکیج بدون هیچ مشکلی و مثل سابق با اتومات کردن منظم و با فاصله درست کار می کند ولی دیگر با باز کردن شیر آب گرم ندارم.
  البته با وجود مشکلات ذکر شده در حالت زمستانی و تابستانی و در زمان وصل بودن سیم فلومتر هیچ مشکلی از نظر آب گرم و گرم شدن پکیج ندارم و فقط همان صدا و پشت سر هم کار کردن در حالت زمستانی و روشن خاموش شدن دائمی فن در حالت تابستانی!
  لطف می کنید راهنمایی بفرمایید مشکل از کجای دستگاه می تواند باشد؟فلومتر و سیم های آن یا شیر برقی یا از تنظیم خارج شدن برد دستگاه؟
  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *