علت سرد شدن آب گرم مصرفی پکیج


در این مقاله از سایت پکیجکار میخوام به بررسی علت سرد شدن آب گرم مصرفی پکیج بپردازیم و به طور اختصاصی سرد شدن آبگرم مصرفی پکیج ایران رادیاتور و همچنین سرد شدن آبگرم مصرفی پکیج بوتان و یا سرد شدن آبگرم مصرفی پکیج ایساتیس و همچنین به صورت کلی سرد شدن آبگرم مصرفی در انواع پکیج دیواری را با هم بررسی کنیم.

البته لازم به ذکر است که قبلا مقاله بسیار مفصلی در رابطه با علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج منتشر کردیم که پیشنهاد میکنم حتما بعد از مطالعه این مطلب سری به اون مقاله نیز بزنید (لطفا ابتدا این مطلب را مطالعه کنید و بعد روی لینک فوق کلیک کنید)

سرد شدن آب گرم مصرفی پکیج

قبل از اینکه به بررسی دلایل سرد شدن آب گرم مصرفی پکیج بپردازیم بهتره ابتدا بدانید آب سرد چطور در دستگاه پکیج گرم می‌شود و یا به عبارتی نحوه عملکرد پکیج در مدار مصرفی را یاد بگیرید.

برای درک بهتره موضوع من مسیر ورود آب سرد به پکیج را تا زمانی که آبگرم خارج می‌شود را شرح میدم و همچنین قطعاتی که در این مسیر درگیر می‌شوند را برای درک بهتر موضوع برای شما تصویر سازی میکنم. در واقع وقتی بدانید کدام قطعات در دستگاه پکیج دیواری نقش اساسی در فرآیند گرم کردن آب سرد را ایفا می‌کنند براحتی قادر به پیدا کردن دلیل سرد بودن آب خواهید شد.

نحوه عملکرد پکیج در مدار مصرفی (پکیج تک مبدل)

سرد شدن آب گرم مصرفی پکیج

در پکیج تک مبدل آب سرد پس از ورود به دستگاه در اولین مرحله به فلوسویچ و یا فلومتر برخورد می‌کند و این قطعه در واقع نقش اصلی در مدار مصرفی را به عهده دارد. وظیفه این قطعه این است که به برد کنترل گزارش می‌دهد که آب باز است و یا آب در جریان است. سپس برد کنترل به شیر کنترل گاز دستور می‌دهد شعله را روشن کند و در نهایت آب در مبدل حرارتی اصلی گرم شده و خارج می‌شود.

پس با این توضیحات در پکیج تک مبدل اگر آب کاملا سرد بود اولین قطعه ای که باید مشکوک شوید فلوسویچ و یا فلورگلاتور و در برخی مدل ها فلومتر می‌باشد.

نحوه عملکرد دستگاه پکیج در مدار مصرفی (پکیج دو مبدل)

در این نوع پکيج هم وظیفه گزارش باز شدن آب مصرفی به برد کنترل را همان فلوسویچ و یا فلومتر انجام می‌دهد. منتها برد کنترل همزمان با فرمان برقراري شعله اگر در فصل زمستان باشید به شیر موتوری نیز فرمان می‌دهد که مسیر رادیاتورها را کاملا ببندد و آب مصرفی در مبدل ثانویه به گردش می‌آید و سپس پمپ پکیج آب سیستم را که در مبدل اولیه گرم شده است به سمت مبدل ثانویه میچرخاند و بدین طریق آب مصرفی گرم می‌شود.

قبل از هر موضوعی شما باید صورت مسئله را برای خودتون روشن کنید. مصرف کنندگان انواع پکیج معمولا سرد بودن آب مصرفی را به سه صورت تشریح می‌کنند :

 1. عده ای سرد و گرم شدن آب مصرفی در حمام و به عبارتی نوسان دمای آبگرم را سرد شدن آب گرم مصرفی می‌نامند
 2. عده ای بالا نرفتن دمای آب گرم مصرفی مثلا دمای آب از 50 درجه بالاتر نمی‌رود را سرد شدن آب گرم مصرفی می‌نامند
 3. عده ای نیز زمانی که آب گرم مصرفی به طور کامل سرد شده است و اصلا گرم نمی‌شود را سرد شدن آب گرم مصرفی می‌نامند

سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج دیواری

سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج معمولا یکی از مشکلات شایع در انواع شوفاژ دیواری به حساب می‌آید، اگر بخواهیم این مشکل را شرح دهیم یعنی اگر آب مصرفی در حمام گرم شده و پس از دقایقی مجدد سرد می‌شود و این سرد و گرم شدن مدام تکرار می‌شود به طوری که دوش گرفتن بسیار سخت و آزار دهنده خواهد شد.

به طور کلی دلایل سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج به شرح زیر است :

 • تنظیم نبودن پمپ فشار آب ساختمان و کم و زیاد شدن فشار آب به صورت مکرر (به دلیل باد نداشتن منبع انبساط پمپ می‌باشد)
 • رسوب داشتن مبدل ثانویه
 • جرم گرفتن سوپاپ بایپاس
 • تنظیم نبودن شعله
 • معیوب بودن پرشر سوئیچ هوا
 • رسوب داشتن مبدل حرارتی اصلی (اولیه)
 • معیوب بودن سنسور حرارتی مصرفی
 • معیوب بودن پمپ سیرکولاسیون

نوسان فشار آب ساختمان و سرد و گرم شدن آب مصرفی

همانطور که عرض کردم اگر فشار آب سرد ساختمان به صورت مکرر کم و زیاد می‌شود، که این مشکل به خاطر تنظیم نبودن پمپ فشار آب ساختمان و همچنین باد نداشتن منبع آن می‌باشد. شما با مشکل سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج روبرو خواهید شد.

در برخی از پکیج های دیواری برای اعلام کردن اینکه آب باز شده است به جای فلوسویچ و فلورگلاتور از فلومتر استفاده می‌کنند، مزیت فلومتر نسبت به فلوسویچ و یا فلورگلاتور این است که فلومتر علاوه بر اعلام باز شدن آب مصرفی مقدار دبی آب خارج شده را نیز محاسبه می‌کند و به برد اعلام می‌کند و برد کنترل با توجه به مقدار آب خارج شده شعله را کم و زیاد می‌کند، این مزیت زمانی که پمپ فشار آب ساختمان تنظیم نبوده و یا منبع آن باد ندارد و فشار آب مرتب کم و زیاد می‌شود و به عبارتی دبی آب خروجی مرتب کم و زیاد می‌شود باعث خواهد شد که برد کنترل تا شعله را برای فشار آب زیاد بیشتر می‌کند آب فشارش کم می‌شود و همین موضوع باعث سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج خواهد شد

رسوب داشتن مبدل ثانویه و سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج

رسوب زدایی مبدل پکیج

همانطور که میدانید مبدل ثانویه به صورت دو جدار هست که در یک سمت آب مصرفی هست و در سمت دیگر آب مدار گرمایش که در واقع در پکیج دو مبدل آب مصرفی به صورت مستقیم گرم نمی‌شود بلکه ابتدا آب مدار گرمایش در مبدل اولیه گرم شده و آب داغ شده به سمت مبدل ثانویه رفته و اونجا باعث گرم شدن آب مصرفی می‌شود. با توجه به اینکه آب مدار گرمایش مرتب باید در حال گردش باشد و اگر در مدار سیستم چیزی باعث کند شدن گردش آب شود (مثل رسوب داشتن مبدل ثانویه و یا رسوب داشتن مبدل اولیه و یا حتی معیوب بودن پمپ و عدم توانایی برای گردش آب) به سرعت دمای آب مدار گرمایش بالا رفته و ترموستات حد که وظیفه جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد دما را دارد سریعا شعله پکیج را برای لحظاتی قطع می‌کند تا دمای آب کمی پایین بیاد. و همین موضوع یعنی قطع شدن چند لحظه ای شعله باعث سرد شدن آب مصرفی و یا سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج می‌شود.

به طور معمول هر دو سال یکبار باید مبدل ثانویه رسوب زدایی شود. رسوب داشتن مبدل ثانویه که معمولا از جدار مدار گرمایشی مبدل ثانویه می‌باشد.

این مشکل نوسان دمای آب مصرفی دلایل دیگری دارد که ما قبلا در رابطه با اون به صورت مفصل صحبت کرده ایم.

برای این منظور به مقاله علت سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج مراجعه کنید.

تنظیم نبودن شعله و سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج

تنظیم نبودن شعله کوتاه پکیج دلیل سرد شدن آب مصرفی

نکته : قبل از هر موضوعی بهتره به این نکته دقت کنید که دستگاه پکیج دیواری زمانی که آب باز است به هیچ عنوان نباید شعله قطع شود، حتی برای یک لحظه

در دستگاه پکیج دیواری زمانی که آب مصرفی باز است و شعله بلند شروع به کار می‌کند زمانی که آب به دمای مورد نظر رسید برای اینکه نیاز نباشه شعله را قطع کند برد الکترونیک به شیر کنترل گاز دستور می‌دهد شعله را کوتاه کند و زمانی که مجدد دمای آب مقداری کمتر شد شعله را مجدد بلند می‌کند و این روند باعث یکنواخت بودن آب گرم مصرفی می‌شود.

حال اگر شعله کوتاه هم چیزی کوتاه تر از شعله بلند نبود پس قاعدتا وقتی با شعله بلند دمای دستگاه به حدی رسید و اگر شعله کوتاه نیز شود دما به جای کمتر شدن و یا متعادل شدن بیشتر می‌شود و باعث میشه ترموستات حد برای لحظاتی شعله را قطع کند.

برای رفع این مشکل باید شعله کوتاه پکیج را کمتر کنید، برای این منظور پیچ پلاستیکی شیر کنترل گاز را به اندازه یکی دو میلی‌متر( نه بیشتر) به سمت چپ بچرخانید. البته برای تنظیم صحیح شعله پکیج پیشنهاد میکنم به مطلبی که قبلا منتشر کردیم تحت عنوان تنظیم شعله پکیج مراجعه کنید.

جرم داشتن سوپاپ بایپاس دلیل سرد شدن آب مصرفی

جرم داشتن فنر سوپاپ بایپاس دلیل سرد شدن آب مصرفی در مواردی جرم داشتن فنر سوپاپ باعث میشه بایپاس که وظیفه دارد در مواقع باز بودن آب مصرفی مسیر رادیاتورها را کامل ببندد تا آب داغ فقط در مبدل ثانویه بچرخد و آب مصرفی را گرم کند به درستی عمل نکرده و مقداري از آب سیستم به سمت رادیاتورها برود و به همین خاطر معمولا آب مصرفی به خوبی گرم نمی‌شود. برای اطمینان از این مشکل هنگام باز بودن آبگرم دستتان را روی لوله رفت شوفاژ بزارید اگر احساس کردید از خروجی آبگرم داغ تر هست یعنی بایپاس آب دزدی دارد.

برای رفع این مشکل همانند تصویر فنر سوپاپ را باز کرده و بعد از رسوب زدایی و تعویض اورینگ آن را روغن کاری کنید و ببندید.

رسوب داشتن مبدل حرارتی اصلی و سرد شدن آب مصرفی

در مواردی نیز رسوب داشتن مبدل اولیه باعث سرد شدن آب مصرفی می‌شود. البته این مشکل بیشتر در پکیج تک مبدل مشاهده می‌شود ولی در پکیج های دو مبدل نیز امکان بروز وجود دارد.

ما برای رفع این مشکل با اسید شویی پکیج بوسیله پمپ کولر و از زیر پکیج اقدام میکنیم. البته نکته خیلی مهم اینه که از دیسکلر بسیار کمی مخلوط با آب استفاده کنید تا اورینگ ها و پمپ آسیب نبیند

برای آموزش رسوب زدایی پکیج این مطلب را مطالعه کنید

ولی اگر آب مصرفی به طور کامل سرد می‌باشد موارد زیر را بررسی نمایید :

دلایل سرد شدن آب گرم مصرفی پکیج

 • کم بودن فشار بار پکیج
 • عمل نکردن فلوسویچ و یا فلورگلاتور و یا فلومتر
 • سوختن شیر موتوری در پکیج دو مبدل
 • سوختن و یا گیرپاژ بودن پمپ
 • مشکل در پرشر سوئیچ هوا و فن تخلیه دود
 • خراب بودن پرشر سوئیچ آب پکیج
 • معیوب بودن NTC

نکته : همانطور که همیشه عرض کردم در عیب یابی پکيج اولویت با بررسی کد خطا می‌باشد، پس در صورتی که مشاهده کردید همراه با سرد بودن آب مصرفی پکیج کد خطا می‌دهد قبل از هر کاری با مشاهده به لیست کدهای خطای پکیج عیب شرح داده شده را بررسی کنید و موارد فوق را فقط در زمانی که پکيج هیچ خطایی نمیداد بررسی کنید

ویدئویی که در همین رابطه تهیه کردیم را مشاهده نمایید .

مقالات آموزشی

آموزش پکیجعیب یابی پکیج دیواریمشکل آبگرم پکیج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *