عملکرد شیر اطمینان پکیج و تعمیر شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان پکیج دیواری

2.2/5 - (4 امتیاز)

در این مطلب از سایت پکیجکار میخوام به بررسی عملکرد شیر اطمینان پکیج دیواری و همچنین به آموزش جزئی تعمیر شیر اطمینان پکیج دیواری بپردازیم .

برای مشاهده سایر مقالات آموزشی در رابطه با سایر قطعات یدکی پکیج دیواری بیشتر اطلاعات کسب‌ کنید پیشنهاد میکنم به آموزش َشناسایی قطعات یدکی پکیج مراجعه کنید.

عملکرد شیر اطمینان پکیج

شیر اطمینان پکیج دیواری قطعه ای هست که همونطور که از نامش پیداست جهت اطمینان از بالا نرفتن فشار بار پکیج به حدی که از تحمل قطعات پکیج خارج باشد و باعث آسیب رساندن به قطعات پکیج شود جلوگیری می‌کند . همونطور که میدانید کلیه قطعات پکیج که در مدار آب سیستم میباشند تحمل فشار بیشتر از 3/5 بار را ندارند و به همین خاطر تولید کنندگان پکیج دیواری قطعه ای را به نام شیر سه بار جهت اطمینان از بالا نرفتن فشار بار پکیج به بیش از حد استاندارد قرار داده اند .

عملکرد شیر اطمینان پکیج به این صورت است که دارای یک فنر و یک دیافراگم لاستیکی میباشد که این فنر تحمل فشار را تا 2/5 بار داراست و در صورت بالا رفتن از این حد کم کم جمع شده و باعث میشود دیافراگم مسیر شیر اطمینان را باز کند و مقداری از آب اضافی به بیرون ریخته شود .

تعمیر شیر اطمینان پکیج

قبل از اینکه آموزش تعمیر شیر اطمینان پکیج را شروع کنم باید بدانید خرابی شیر اطمینان به چه صورت است . در واقع تنها عیبی که این قطعه پیدا میکند نشتی مداوم آب است .

جهت تعمیر شیر اطمینان پکیج باید این قطعه را باز کرده و داخل دیسکلر قرار داده و شستشو دهید . به طور معمول مابین دیافراگم شیر اطمینان رسوب و آشغال گرفته و باعث نشتی از شیر اطمینان خواهد شد .

در مواردی هم ضعیف شدن فنر شیر اطمینان و یا از بین رفتن دیافراگم شیر اطمینان باعث بروز نشتی از شیر اطمینان پکیج میشود که پیشنهاد میکنم در این حالت به هیچ عنوان شیر اطمینان را دستکاری نکنید و اقدام به تعویض شیر اطمینان پکیج نمایید .

تعویض شیر اطمینان پکیج

جهت تعویض شیر اطمینان پکیج باید ابتدا آب دستگاه و سیستم را کاملا خالی کنید .جهت خالی کردن آب سیستم هم میتونید از یکی از رادیاتورها آب تخلیه کنید تا فشار بار روی صفر بیاد و هم به این روش آب دستگاه را تخلیه نمایید : شیر ورودی آب پکیج را ببندید و شیر پرکن پکیج را باز نمایید و سپس یک شیر آبگرم ترجیحا پایین ترین شیر از سطح پکیج را باز نمایید تا عقربه فشار روی صفر برود .

بعد از تخلیه کامل آب پکیج اگر شیر اطمینان اورینگی هست باید خارج آن را بیرون کشیده و سپس شیر اطمینان را خارج کنید و شیر جدید را جایگزین نموده و اگر دنده ای هست باید بچرخانید تا کامل باز شده و سپس شیر اطمینان نو را ببندید .

نکته مهم در مورد شیر اطمینان پکیج ؛

برخی از تعمیرکاران کم تجربه و ناشی در هنگام تعمیرات پکیج جهت خالی کردن آب سیستم اقدام به چرخاندن شیر اطمینان میکنند و فارق از اینکه چرخاندن حتی یک بار شیر اطمینان پکیج باعث از آب بندی خارج شدن این قطعه میشود .

در صورت مشاهده نشتی آب از شیر اطمینان پکیج چه باید کرد ؛

در صورت مشاهده نشتی مداوم از شیر اطمینان پکیج قبل از هر اقدامی باید یک بار ولوم پلاستیکی شیر اطمینان را چرخانده و در این صورت مقداری آب خارج خواهد شد و اگر بین دیافراگم شیر اطمینان آشغال و رسوبی گیر کرده باشد که باعث این نشتی آب شده است باعث میشود که خارج شده و معمولا نشتی قطع خواهد شد .

همه چیز در مورد شیر اطمینان پکیج دیواری و کاربرد شیر اطمینان در پکیج و خرابی های شیر اطمینان پکیج دیواری

شیر اطمینان پکیج دیواری

در اینجا یاد گرفتیم چگونه می توانیم دمای آب داغ گرمایشی را مشخص کنیم و چگونه پکیج عملکرد مناسبی نداشت و دما NTC دمای آب را تشخیص می دهد یا این که اگر برحسب اتفاق بالا رفت،چگونه ترموستات حد وارد عمل می شود از بروز حادثه جلوگیری می نمود.گاهی اوقات امکان دارد که دما خیلی افزایش پیدا نکند ولی فشار سیستم به شدت افزایش یابد که باز ممکن است باعث خسارت گردد که برای رفع مشکل، در مسیر آب داغ گرمایشی (در مسیر مکش پمپ)یک عدد شیر اطمینان نصب می نمایند.این شیر در برابر فشار حساس می باشد و هرگاه فشار داخل سیستم به سه بار برسد،باز می شود و مقداری از آب مدار گرمایش را تخلیه می نماید تا فشار به زیر به سه بار کاهش یابد.

عملکرد شیر اطمینان پکیج

مسیر لوله کشی تخلیه شیر اطمینان باید به گونه ای باشد تا در اثر عمل کردن آن،آب داغ به صورت یا بدن کدبانو یا اعضای خانواده پاشیده نشود و یا باعث خرابی کابینت یا دیگر وسایل منزل نگردد.اجازه بدهید یک بار دیگر بحث را مرور کنیم.وظیفه شیر اطمینان جلوگیری یا خنثی کردن فشار بیش از حد به سیستم است زیرا اگر فشار سیستم بیش از حد بالا رود موجب ترکیدن لوله ها و سیستم می گردد.

افزایش فشار می تواند بر اثر افزایش دمای آب و یا بیش از اندازه پر شدن سیستم از آب باشد.شیر اطمینان در مسیر رفت گرمایش(آب شوفاژ) نصب می گردد و از نوع حساس در برابر فشار می باشد.این شیر در فشار سه اتمسفر عمل می کند و عمل تخلیه آب سیستم را تا وقتی که فشار به زیر ۳ بار برسد،ادامه می دهد.در حالت کلی سه نوع شیر اطمینان در بازار وجود دارد:

شیر اطمینان پکیج دیواری حساس در برابر فشار

شیر اطمینان حساس در برابر فشار و دما(شیر اطمینان حساس در برابر فشار و دما بر روی آب گرم کن ها نصب می شود.)

به طور کلی هر سیستم بسته به حرارتی به شیر اطمینان نیازمند است.

شیر اطمینان پکیج دیواری :

گاهی اوقات امکان دارد که دما خیلی افزایش پیدا نکند ولی فشار سیستم به شدت افزایش یابد که باز ممکن است باعث خسارت گردد ، که برای رفع مشکل در مسیر رفت آب داغ گرمایشی ( پس از گرم شدن آب رادیاتور در مبدل ) ، یک عدد شیر اطمینان نصب می شود . این شیر در برابر فشار حساس می باشد و هر گاه فشار داخل سیستم به سه بار برسد ، باز می شود و مقداری از آب مدار گرمایش را تخلیه می نماید تا فشار به زیر سه بار کاهش یابد . مسیر لوله کشی تخلیه شیر اطمینان باید به گونه ای باشد تا در اثر عمل کردن آن ، آب داغ به صورت یا بدن انسان پاشیده نشود و یا باعث خرابی کابینت و یا دیگر وسایل منزل نگردد . وظیفه شیر اطمینان ، جلوگیری یا خنثی کردن فشار بیش از حد سیستم است، زیرا اگر فشار سیستم بیش از حد بالا برود موجب ترکیدن لوله ها و سیستم می شود ، افزایش فشار می تواند بر اثر افزایش دمای آب و یا بیش از اندازه پرشدن سیستم از آب باشد . شیر اطمینان در مسیر رفت گرمایش ( آب رفت شوفاژ ) نصب می شود که از نوع حساس در برابر فشار است ، شماتیک شیر اطمینان در تصویر ۲-۴۴نشان داده شده است.

انواع شیر اطمینان پکیج

در حالت کلی دو نوع شیر اطمینان پکیج دیواری در بازار وجود دارد :

۱. شیر اطمینان حساس در برابر فشار؛

۲. شیر اطمینان حساس در برابر فشار و دما ( بر روی آبگرمکن ها نصب می شود ) ؛

بطور کلی هر سیستم مدار بسته حرارتی به شیر اطمینان نیازمند است .

دوستان عزیز برای عضویت در شبکه های اجتماعی سایت پکیج کار روی آیکون هایی که در ستون سمت چپ 👈 قرار دارد و به رنگ قرمز هست کلیک کنید

💢💥👈 پیشنهاد میکنم حتما بعد از مطالعه این مقاله برای یادگیری قدم به قدم عیب یابی پکيج دیواری به لینک تعمیرات پکیج ایران رادیاتور مراجعه کنید 👉💥💢

تعمیرگاه پکیج در غرب تهران

برای اینکه در مورد روش های تعمیر و سرویس

 پکیج اطلاعات مفیدی کسب کنید روی لینک فوق کلیک نمایید .

علت پایین آمدن فشار مانومتر پکیج

آیا بالا رفتن فشار پکیج خطرناک است 

دلایل بالا رفتن فشار بار پکیج

12 دیدگاه ها

  • سلام واقعا توضیحات شما از همه مطالبی که خوندم و شنیدم بهتر است خوبیش اینه که کپی کارها اگه یکذره تغییر بدن از حالت فعلیش که بهترینه خارج میشه انشالله خداشمارو به همه آرزوهایی که براتون خیره برسونه و سلامت و موفق و پرروزی باشید

  • با سلام یک بار درجه فشار پکیج به سه بار رسید وآب از شیر اطمینان خارج شد وحالا نشتی دارد در بالا فرمودید ولوم شیر اطمینان بچرخانیم تا مقداری آب خارج شود ولی من مدل پکیج بوتان پرو پلا دارم هرکاری کردم و ولوم قرمز بچرخانم نمیچرخه میشه دقیق تر راهنمایی کنید ممنون

    • برای رفع مشکل باید آب دستگاه را به طور کامل تخلیه کنید و شیر سه بار را باز کرده و چند ثانیه داخل دیسکلر (مخلوط با آب) قرار دهید و سپس با آب کاملا بشورید

      • با سلام وتشکر از پاسخ شما آیا این مدل شیر اطمینان ولوم برای چرخاندن نداره که نخواهیم دربیارمش البته یه قطعه سفید وسط یه چیز قرمز داره اگه اونو بکشیم بیرون ممکنه همون عمل چرخاندن ولوم انجام بده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *