هواگیری پکیج یا تنظیم فشار بار پکیج

آموزش هواگیری پکیج

3/5 - (2 امتیاز)

امروز میخوایم یکی از چالش های مصرف کنندگان پکیج یعنی هواگیری پکیج و یا به عبارتی تنظیم فشار بار پکیج را با هم بررسی کنیم و به سوالاتی که در این رابطه برای شما پیش میاد پاسخ بدیم .

هواگیری پکیج و تعمیر پکيج ایران رادیاتور
هواگیری پکیج یا تنظیم فشار بار پکیج

هواگیری پکیج یا تنظیم فشار بار پکیج :

متاسفانه اکثر مصرف کنندگان پکیج به غلط تنظیم نمودن فشار پکیج را هواگیری می‌نامند، در صورتی که هواگیری یعنی عملی که باعث تخلیه هوا از سیستم شود و جالبه بدونید در دستگاه پکيج دیواری هواگیری توسط قطعه ای به نام ایرونت صورت می گیرد که کاملا اتوماتیک است و شما هیچ نقشی در انجام آن ندارید.

 

ما به طور خلاصه در مورد علت بالا رفتن فشار پکیج و آموزش بالا آوردن فشار پکیج صحبت خواهیم کرد و همچنین جواب این سوال را خواهیم داد که اگر فشار پکیج افزایش پیدا کرد چه باید کرد . پس با ما همراه باشید تا هر آنچه در مورد فشار بار پکیج دیواری نمی دانید را یاد بگیرید .

چرا هواگیری پکیج مهمترین نکته در نگهداری پکیج می‌باشد؟ 

یکی از مشکلاتی که معمولا مصرف کنندگان پکیج ایران رادیاتور بعد از مدتی با آن مواجهه هستند پایین رفتن فشار پکیج و بالطبع خاموش شدن دستگاه میباشد .

دستگاه پکیج شوفاژ دیواری به صورت همزمان هم وظیفه گرم کردن آب مصرفی را دارد و هم وظیفه گرمایش آب داخل رادیاتورها را ولی برای اینکه عمر قطعات پکیج بیشتر شود سیستم را طوری طراحی کرده اند که آب مصرفی به صورت مستقیم گرم نشود، بدین ترتیب دستگاه به مقدار قابل توجهی رسوب کمتری می‌گیرد.

علت کم شدن فشار بار پکیج

یعنی ابتدا آب رادیاتورها (که همان آبی هست که داخل سیستم می‌باشد) بوسیله شعله مستقیم در مبدل حرارتی اصلی گرم می‌شود و این آب با حرکت در مبدل ثانویه باعث گرم نمودن آب مصرفی می‌شود.

این سیکل هر بار که آبگرم را باز کنید اتفاق می افتد و به همین خاطر است که همیشه عرض کردم تا جایی که امکان دارد سعی کنید آبگرم را باز نکنید، چون همین امر باعث استهلاک زیاد پکیج می‌شود.

همانطور که میدانید در صورت کم شدن فشار بار پکیج برد الکترونیک عملکرد دستگاه را به طور کامل مختل می‌کند و دلیل این کار هم جلوگیری از آسیب دیدن قطعات پکیج به خاطر بی آب بودن پکیج میباشد .

برای درک این مسئله تصور کنید اگر موتور اتوموبیل را بدون داشتن روغن روشن کنید چه اتفاقی بر سر اجزای موتور خواهد افتاد .

آب در پکیج هم همان عملکرد روغن در اتوموبیل را دارد یعنی خنک کردن قطعاتی که با حرارت مستقیم در ارتباط هستند .

فشار مناسب در هواگیری پکیج دیواری
فشار مناسب در هواگیری پکیج دیواری

روش هواگیری پکیج و یا تنظیم فشار بار پکیج دیواری :

در صورت پایین آمدن درجه بار پکیج، زیر عدد 1 معمولا پرشر سوئیچ آب فعالیت سیستم را تا زمانی که فشار بار روی 1/5 بار نیاد مختل میکند .
پس اولین کاری که در صورت خاموش شدن و کار نکردن پکیج دیواری باید انجام دهید چک کردن فشار بار میباشد، فشار بار بوسیله یک گیج مشخص می‌شود و جایگاه استاندارد عقربه آن همیشه باید بین 1تا 1/5 بار باشد.

در صورت کم شدن فشار بار باید از طریق باز کردن شیر پرکن به خلاف جهت عقربه های ساعت اقدام به بالا بردن فشار بار پکیج نمایید و پس از اینکه عقربه به 1/5 بار رسید باید سریعا شیر پرکن را در جهت عقربه های ساعت چرخانده تا بسته شود.

برای دیدن شیر پرکن پکیج حتما باید خم شوید و زیر دستگاه را ملاحظه کنید در این صورت یک شیر با سر گرد پلاستیکی را خواهید دید که به رنگ آبی یا مشکی می‌باشد.

خطرات بالا رفتن فشار پکیج

 

روش هواگیری پکیج ایران رادیاتور :

البته شرکت های تولید کننده طوری پکیج ها را طراحی کردند که هواگیری پکیج یا به اصطلاح بالا آوردن فشار بار پکیج برای همه اشخاص حتی خانم های خانه دار هم به راحتی صورت گیرد . پس به همین خاطر اصلا نگران سخت بودن این کار نباشید و مطمئنا بعد از یادگیری انجام این کار براحتی آب خوردن خواهد بود .
آموزش بالا آوردن فشار بار پکیج :
در صورتیکه متوجه شدید پکیج از کار افتاده است و همینطور مشاهده کردید عقربه گیج فشار پکیج زیر یک رفته است همین دلیل خاموش شدن پکیج میباشد . برای بالا آوردن فشار پکیج و روشن کردن پکیج به روش زیر عمل کنید

شیر پرکن پکیج
قبل از هر چیزی این را بدانید که عمل بالا آوردن فشار بار پکیج توسط قطعه ای با نام شیر پرکن صورت می‌گیرد .
اولین کاری که باید انجام بدید شناسایی شیر پرکن و جای قرار گیری آن میباشد .

 

شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور کجا قرار دارد؟

شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور کجا قرار دارد؟لازم است بدانید شیر پرکن با شیرهایی که در زیر پکیج قرار گرفته است و بوسیله شیلنگ به زیر پکیج متصل شده است کاملا فرق می‌کند .
به طوری که برای مشاهده شیر پرکن حتما باید خم شوید و زیر پکیج را مشاهده کنید .
در این صورت شیر کوچک با ولوم گردی را خواهید دید که ولوم پلاستیکی آن به رنگ آبی یا مشکی میباشد .
برای بالا بردن فشار بار پکیج این شیر را باید به سمت چپ یا خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و زمانی که مشاهده کردید عقربه فشار بار روی خط 1/5 رسید کامل ببندید .
توجه : حتما قبل از اینکه محل را ترک کنید از بسته بودن کامل شیر پرکن اطمینان حاصل نمایید .
نکته : ممکن است به خاطر کم بودن فشار آب ورودی ساختمان بالا آمدن عقربه فشار بار به کندی صورت گیرد در این صورت میتوانید پکیج را روی حالت زمستان گذاشته تا پمپ پکیج شروع به کار کند ، گردش پمپ به پر کردن فشار بار کمک می‌کند .
در برخی مواقع نیز باید تا ساعات پایانی شب صبر کنید که فشار ورودی آب ساختمان بیشتر شود .

اگر متوجه نشدید و فشار پکیج بالاتر رفت چه باید کرد؟

توجه : در صورتیکه عقربه بالاتر از ۱٫۵ رفت و از 2 گذشت برای پایین آوردن آن از دو راه میشه استفاده کرد اول اینکه از یکی از رادیاتورها ترجیحا رادیاتور حوله خشک کن حمام آب تخلیه کنید ،به این صورت که شیر هواگیری رادیاتور را باز کرده و تا زمانی که درجه روی ۱٫۵ رسید سپس میبندیم
نکته : در فصل تابستان اگر شیرهای رفت و برگشت رادیاتور که در زیر دستگاه قرار دارد بسته باشد با تخلیه آب رادیاتور عقربه اصلا تکان نمیخورد پس قبل از هواگیری یکی از شیرهای رفت و برگشت رادیاتور را باز کنید .

علت بالا رفتن فشار پکیج

راه دوم جهت تخلیه آب دستگاه و یا به عبارتی پایین آوردن فشار پکیج به این طریق است که ورودی آب سرد به دستگاه را بسته و شیر پرکن پکیج را باز میکنیم و یک شیر آبگرم در ساختمان را باز کرده با این کار آب دستگاه تخلیه خواهد شد و فشار بار کم کم پایین خواهد آمد و به محضی که روی 1/5 آمد شیر پرکن را ببندید و آب ورودی را باز کنید .

(قبل از مطالعه این مقاله مهم روی لینک دیگه ای کلیک نکنید) 

البته لازم به ذکر است که در مقاله ای جداگانه علت افت فشار پکیج را بررسی کردیم و همینطور علت بالا رفتن فشار پکیج و همچنین خطرات بالا رفتن فشار پکیج را نیز توضیح داده ایم

هواگیری پکیج
آموزش هواگیری پکیج

در ویدئو زیر آموزش هواگیری پکیج را ارائه داده ایم :

دوستان عزیز برای عضویت در شبکه های اجتماعی سایت پکیج کار روی آیکون هایی که در ستون سمت چپ 👈 قرار دارد و به رنگ قرمز هست کلیک کنید

Cause of rising pressure of the combi boilers

24 دیدگاه ها

 • فیلمی که گذاشتین عالی بود دمتون گرم
  من با دیدنش تونستم فشار بار پکیج رو تنظیم کنم با تشکر فراوان

 • خدابیامرزدپدرتان را با سایت خوبتان من پکچ بوتان دارم از مدلی است که یک کلید گنده گرد وسط و۲کلید گرد چپ وراست ویک شیر مشکی زیر پکچ است من که ده بار هواگیری کردم هیچ تاًیری حاصل نشد میدانم که هوا دارد چون در شاهرود متخص درست نداریم اگر امکان دارد وبه خون امام حسین قسمت میدم روش هواگیری را برایم ازصفر تا صد مدل خودم را بیان کنید ممنون

  • سلام
   دوست عزیز هواگیری پکیج و یا به بیان صحیح تنظیم فشار بار پکیج مسئله پیچیده ای نیست که لازم به توضیح بیشتر باشه. کمی دقت و مطالعه خط به خط همین مطلب میتونه بهترین کمک برای شما باشد

 • سلام.باشروع فصل پاییز و زمستان جهت راه اندازی پکیج لازم است که آب رادیاتورها ازطریق شیر خروجی پکیج تخلیه شود…یا خیر….تشکر

  • در صورتیکه قصد تزریق محلول ندارید اصلا لازم نیست آب رادیاتورها تخلیه شود . علت اینست که آب داخل رادیاتور یکبار رسوب خود را از دست داده و به نوعی برای پکیج آب بی خطر محسوب میشود

 • با سلام مجدد و تشکر از راهنمایی جنابعالی لطفا درچه زمانی بایدمحلول استفاده کرد وچه نوعی وچگونه اضافه نماییم .ضمن تشکر فراوان منوچهر

  • معمولا قبل از شروع فصل زمستان پیشنهاد می‌شود ولی در کل هر وقت احساس کردید پکیج راندمان حقیقی خود را ندارد تزریق محلول پیشنهاد می‌شود، پاسخ باقی سوالتان در مطلبی جداگانه تحت عنوان ساخت محلول معجزه آسای مدار شوفاژ… ارائه داده ایم

 • باعرض‌سلام‌وخسته‌نباشید.سوالی‌داشتم‌که‌ممنون‌میشم‌جوابشوبهم‌بدید.پکیج‌بوتان‌من‌زمان‌بازکردن‌اب‌گرم‌روشن‌میشو‌وبعدیک‌دقیقه‌خاموش‌شده‌وبازمجددروشن‌میشودواین‌عمل‌رومدام‌تکرارمیکنه‌وباعث‌میشه‌اب‌مدام‌سردوگرم‌بشه‌‌ممنون‌میشم‌بگیدمشکل‌ازکجاشه؟

  • دلایل سرد و گرم شدن آب مصرفی :
   -رسوب داشتن مبدل ثانویه
   – تنظیم نبودن شعله پکیج
   – خرابی پرشر سوئیچ هوا
   – عدم وجود اکسیژن کافی جهت احتراق
   – و….
   باید از بالا یک به یک بررسی کنید
   در صورت تمایل مطلبی تحت همین عنوان در سایت منتشر کردیم

 • سلام و روز خوش
  دستگاه در حالت تابستانی بعد از شعله ور شدن شروع به تخلیه هوا از سیر هواگیر اتومات میکند و برای مدتی پس از اتمام کار کرد شعله همچنان در حال تخلیه هوا و صدای فیسسسسس میباشد مشکل چیست ؟

 • سلام ممنون از مطلب خوب و کابردی که به اشتراک گذاشتید، در منزل ما ۳رادیاتور هست که یکیش به خوبی گرم میشه ولی دوتای دیگر علی رغم باز بودن رادیاتور کاملا سردن! باید ظرف ببرم تو بالکن زیر پکیج برای جمع آوری رسوبات و آب کثیف به روشی که گفتید؟؟؟ حجم آب زیاده؟ بالکن ما راه آب نداره

 • سیستم گرمایش از کف دارم. می خواهم پکیج دیواری را جایگزین موتور خانه که اخیرا خراب شده کنم. منطقه سردسیری است و من همیشه در منزل نیستم. کارکرد مطمئن سیستم گرمایش خیلی اهمیت دارد. آیا با توجه به اینکه فشار پایین بیاید، سیستم قطع می شود استفاده از پکیج دیواری را توصیه می کنید؟

  • در صورتی که مدت طولانی هیچ کس منزل نیست به هیچ عنوان نه موتورخانه و نه پکیج را نباید روشن بگذارید

 • سلام فشار پکیجم همش کم میشه میاد رو ۱ و کمتر
  و بعضی وقتا سر د صداش زیاده و فشار عقربه بللایی رو ۵۰ و ۶۰ هست راهنمایی کنید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *