علت روشن نشدن مشعل پکیج چیست ؟ [روش های برطرف نمودن مشکل]


علت روشن نشدن مشعل پکیج موضوعی است که در این مطلب از سایت پکیجکار قصد دارم بهش بپردازیم و به صورت مفصل کلیه دلایلی که باعث روشن نشدن مشعل پکیج میشود را یک به یک بررسی کنیم .

💢💥👈 پیشنهاد میکنم حتما بعد از مطالعه این مقاله برای یادگیری قدم به قدم عیب یابی پکيج دیواری به این لینک مراجعه کنید 👉💥💢

قبل از هر چیزی پیشنهاد میکنم اگر شما از مصرف کنندگان محصولات ایران رادیاتور هستید و علاقمند به یادگیری و آموزش تعمیرات پکیج ایران رادیاتور میباشید حتما به این مطلب هم سری بزنید .

البته قبلا مطلبی با عنوان علت خاموش شدن انواع پکیج منتشر کردیم که موضوع مشابه ای دارد و میشه گفت که دلایل خاموش شدن پکیج همان دلایل روشن نشدن پکیج میباشد .

علت روشن نشدن مشعل پکیج

دلایل روشن نشدن مشعل پکیج دیواری تقریبا در انواع برندها مشابه میباشند ، به عنوان مثال دلایل روشن نشدن پکیج ایران رادیاتور عیب یابی مشابهی با دلایل روشن نشدن پکیج بوتان دارد . پس شما از هر برند پکیج دیواری استفاده میکنید و در حال حاضر با مشکل روشن نشدن مشعل پکیج روبرو هستید میتوانید با مطالعه این مطلب تا اندازه ای نسبت به برطرف نمودن عیوب ساده اقدام کنید .

به طور کلی روشن نشدن مشعل پکیج دیواری دلایل زیادی ممکنه داشته باشه که ما مرحله به مرحله به آنها خواهیم پرداخت ولی قبل از هر چیزی بهتره اولین دلیل خاموش شدن پکیج را بدانید که چی هست و اگر این نبود از ابتدای مطلب شروع به مطالعه کنید .

قبل از هر اقدامی باید صورت مسئله را برای خود روشن کنید ،  به این معنا که روشن نشدن پکیج در چه حالتی صورت میگیرد زمستان یا تابستان

علت گرم نشدن آب پکیج در صورتی که رادیاتورها داغ میباشند

علت روشن نشدن پکیج در حالت تابستانه

اگر پکیج دیواری فقط در حالت تابستان روشن نمی‌شود ولی وقتی کلید تغییر فصل را روی زمستان می‌گذارید پکیج روشن میشود و رادیاتورها نیز گرم میشوند به این صورت عیب یابی میکنیم .

در این حالت روشن نشدن مشعل پکیج بدان معناست که آب مصرفی در پکیج گرم نمیشود و باید به دنبال علت سرد بودن آب پکیج باشید .

در پکیج های دیواری وقتی شیر آب مصرفی باز میشود قطعه ای که در مسیر ورودی آب سرد قرار دارد وظیفه اعلام باز بودن آب مصرفی به برد کنترل را دارد تا برد بلافاصله دستور روشن شدن شعله را به شیر کنترل گاز و قطعات مربوطه میدهد .

در صورت خرابی این قطعه وقتی شیر آبگرم را باز کنید برد کنترل متوجه باز بودن آب نخواهد شد ، این قطعه در برخی از پکیج ها فلومتر میباشد و در برخی پکیج ها فلوسوئیچ نام دارد .

خرابی فلوسوئیچ یا فلومتر اولین دلیل گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتور

علت روشن نشدن مشعل پکیج با اعلام کد خطا

همانطور که می‌دانید در عیب یابی پکیج اولویت با بررسی کد خطا میباشد ، یعنی وقتی مشاهده کردید پکیج روشن نمی‌شود قبل از هر اقدامی دقت کنید آیا روشن نشدن مشعل پکیج به همراه کد خطای خاصی مشخص می‌شود یا خیر .

اگر متوجه اعلام کد خطا شدید با مشاهده فایل زیر که در آن کدهای خطای انواع پکیج دیواری را ذکر کردیم به عیب یابی و رفع عیب مورد نظر بپردازید .

 کدهای خطای انواع پکیج دیواری

اولین دلیل روشن نشدن مشعل در انواع پکیج دیواری

اولین دلیل روشن نشدن مشعل در انواع پکیج دیواری کمبود فشار بار پکیج میباشد .

اولین علت روشن نشدن پکیج که معمولا با ارور کمبود فشار بار همراه است کم شدن فشار آب سیستم میباشد که در این حالت ابتدا باید قطعه ای با نام شیر پرکن را در زیر پکیج پیدا کنید . برای مشاهده این قطعه حتما باید خم شوید زیر پکیج را مشاهده کنید . این قطعه معمولا با یک ولوم گرد پلاستیکی در امتداد مسیر ورودی آب سرد قرار دارد . برای رفع ارور کمبود فشار بار پکیج باید شیر پرکن را باز کنید تا عقربه فشار بار روی 1/5 برسه سپس کامل ببندید .

خرابی پرشر هوا دلیل دیگر روشن نشدن مشعل پکیج

همانطور که می‌دانید در پکیج دیواری یکی از مهمترین قطعات فن میباشد که وظیفه تخلیه گازهای حاصله از احتراق را به عهده دارد و در صورت سوختن و یا کار نکردن فن پکیج اگر برد کنترل متوجه خراب شدن فن نشود و شعله دستگاه همچنان کار کند خطرات زیادی هم برای سایر لوازم پکیج بوجود آورده و هم امنیت خانواده را تهدید می‌کند .

پرشر سوئیچ هوا پکیج دیواریپرشر سوئیچ هوا سنسوری است که وظیفه دارد سلامت عملکرد فن پکیج را به برد الکترونیک اعلام کند و سپس برد شعله را وصل خواهد کرد .

خرابی سنسور حرارتی دلیل دیگر روشن نشدن پکیج

یکی دیگر از قطعاتی که در صورت معیوب بودن باعث روشن نشدن مشعل پکیج خواهد شد سنسور حرارتی میباشد . این مشکل معمولا با اعلام کد خطا مشخص میشود .

در ادامه برخی از عباراتی که در همین رابطه بیشتر در اینترنت جستجو میشود را نام میبریم :
 • دلیل روشن نشدن مشعل پکیج ایران رادیاتور
 • علت روشن نشدن مشعل پکیج بوتان
 • علت روشن نشدن شمعک پکیج
 • علت روشن نشدن پکیج ایساتیس
 • علت خاموش و روشن شدن مشعل پکیج ایران رادیاتور
 • علت روشن نشدن پکیج بوتان اپتیما
 • علت جرقه نزدن پکیج ایران رادیاتور
 • علت روشن نشدن پکیج گلدیران
پیشنهاد میکنم اگر از پکیج های آنالوگ ایران رادیاتور استفاده میکنید این مطلب را تحت عنوان عیب یابی پکیج ایران رادیاتور مدل m24ff را مطالعه کنید و مطمئنا براتون مفید خواهد بود .
ما در این مطلب به ارائه دلایل روشن نشدن پکیج پرداختیم و در این بین شما اگر از هر برند پکیج دیواری استفاده میکنید میتونید با مطالعه این مطلب راهنمایی لازم جهت برطرف نمودن مشکل روشن نشدن پکیج خود را پیدا کنید .

دلایل روشن نشدن پکیج ایران رادیاتور

دلایل روشن نشدن پکیج ایران رادیاتور نیز همانند سایر پکیج های میباشد و جهت برطرف نمودن این مشکل اول فشار بار پکیج را چک کنید که روی 1/5 بار باشد و در صورت کم بودن از طریق شیر پرکن اقدام به تنظیم فشار بار پکیج نمایید و در مرحله بعدی باید به عیب یابی از طریق کدهای خطای پکیج اقدام کنید ، به همین منظور مطلبی را که قبلا تحت عنوان  ارور های انواع پکیج ایران رادیاتور منتشر کردیم را مطالعه نمایید تا از هر مدل پکیج ایران رادیاتور دارید براحتی بتونید عیب یابی نمایید .

[/vc_column_text]

علت جرقه نزدن پکیج ایران رادیاتور

علت جرقه نزدن پکیج ایران رادیاتور در واقع همان علت روشن نشدن مشعل پکیج ایران رادیاتور میباشد که تا الان مفصلا بهش پرداختیم . ولی به صورت خلاصه عرض کنم که قبل از هر کاری ابتدا از تنظیم بودن فشار بار پکیج روی 1/5 بار اطمینان حاصل کنید (روش تنظیم را در ابتدای مطلب عرض کردم ) و در صورت تداوم مشکل دقت کنید روی پانل پکیج چه کد خطایی ظاهر شده است و با مراجعه به بانک ارور پکیج ایران رادیاتور و شرح عیب یابی خطا اقدام به برطرف نمودن کد خطا نمایید . لازم به ذکر است که کدهای خطا در پکیج های آنالوگ ایران رادیاتور توسط چراغ های سبز رنگی که روی پانل پکیج قرار گرفته اند و در زیر هر چراغ اعدادی از 30 تا 80 درج شده است مشخص میشود ( اغلب مصرف کنندگان تصور می‌کنند که این چراغ ها فقط نشان دهنده دمای پکیج میباشد ) به عنوان مثال چشمک زدن چراغ های 40 و 70 به معنای کمبود فشار بار پکیج میباشد . در پکیج های دیجیتال ایران رادیاتور شناسایی کد خطای اعلام شده کمی آسان تر گشته است و این خطاها توسط اعدادی که کنار حرف E که مخفف کلمه Error میباشد مشخص میشوند .به عنوان مثال کد خطای E1 به معنای کمبود فشار بار پکیج میباشد .

علت روشن نشدن مشعل پکیج بوتان

علت روشن نشدن مشعل پکیج بوتان نیز همانند سایر پکیج ها میباشد و جهت شناسایی عیب همانطور که در چندین مرتبه ذکر کردیم میبایست ابتدا به تنظیم بودن فشار بار پکیج دقت کنید و سپس باید به عیب یابی پکیج از طریق کد خطا نسبت به شناسایی عیب اقدام نمایید .

ولی با تجربه ای که بنده دارم اگر از پکیج اپتیما و کالدا ونزیا استفاده میکنید و چراغ قرمز ثابت شده و پکیج هیچ عملکردی ندارد ابتدا نسبت به تعویض سنسور حرارتی اقدام نمایید ، در اکثر مواقع خرابی این قطعه در این پکیج ها باعث از کار افتادن کامل پکیج میشود .

در نهایت در هر پکیج دیواری باید دقت کنید پس ریست پکیج عملکرد پکیج تا کجا صورت میگیرد و متوقف می‌شود ، در حالت عادی پس از ریست پکیج فن شروع به کار میکند و اگر پرشر سوئیچ هوا سالم باشد جرقه زن عمل میکند و اگر شیر کنترل گاز سالم باشد و مقدار خروجی گاز تنظیم باشه شعله تشکیل میشود و در نهایت پس از تشکیل شعله اگر یون سالم باشد شعله ثابت خواهد ماند .

البته همانطور که در ابتدا ذکر کردم اگر دستگاه در حالت تابستانه عمل نکرده و زمستانی عمل کرد مشکل را در فلوسوئیچ جستجو کنید .

[/vc_column][/vc_row]

علت روشن نشدن شمعک پکیج

لازم به ذکر است که در پکیج های سری جدید یعنی پکیج های استانداردی که در دهه گذشته تولید شده اند شمعک حذف شده است و شعله اصلی پکیج به این صورت تشکیل می‌شود : گاز از طریق شیر کنترل گاز و به صورت لحظه ای پس از فرمان برد کنترل به سمت برنر میرود و البته قبل از ورود گاز به برنر جرقه زن به صورت اتوماتیک عمل میکند و به محض ورود گاز شعله تشکیل می‌شود ، شاید از خود بپرسید پس اینجا ترموکوپل چی شده و امنیت را چگونه کنترل میکند ، قطعه ای به نام یون تشخیص شعله این وظیفه را به عهده دارد . یون تشخیص شعله از یک میله فلزی و چینی تشکیل شده است البته لازم به ذکر است که فلزی که برای ساخت یون به کار رفته جنس خاصی میباشد که با برخورد با حرارت جریان الکتریکی خیلی ضعیفی تولید می‌کند و این جریان را به برد الکترونیک انتقال میدهد . و به همین صورت در صورتی که این جریان الکتریکی از یون به برد کنترل نرسد برای برد کنترل به این معنا تلقی می‌شود که شعله تشکیل نشده و باید جریان گاز را قطع کند .

 

آموزش تعمیر برد پکیج ایران رادیاتور

با توجه به افزایش قیمت قطعات پکیج دیواری که بخش عمده آن به دلیل تحریم های ایران میباشد در حال حاضر در صورت خرابی قطه ای از پکیج میبایست تا جای ممکن سعی کرد که قطعه مورد نظر را تعمیر کرد تا در هزینه نهایی صرفه جویی شود . برد الکترونیک نیز یکی از قطعات اصلی پکیج میباشد که با توجه به وارداتی بودن آن در حال حاضر تعویض آن در صورت معوب شدن هزینه بالایی دارد . اگر برد کنترل پکیج ایران رادیاتور شما به مشکل خورده و شما فقط کمی استعداد و علاقه دارید با مطالعه مقاله  تعمیر برد پکيج براحتی قادر خواهید بود مشکل را برطرف نمایید .

یکی دیگر از مشکلات پکیج ایران رادیاتور مدل آنالوگ که باعث روشن نشدن آن می‌شود کد خطای 40 60 80 ایران رادیاتور می‌باشد که در این مقاله در مورد آن صحبت کرده ایم.

آموزش ریست پکیج دیواری

معمولا اگر از افرادی باشید که تازه با پکیج دیواری آشنا شده اید و در حال حاضر پکیج به مشکل خورده است و قصد دارید پکیج را ریست کنید ولی هر چه نگاه میکنید کلیدی را روی پانل پکیج برای ریست کردن پیدا نمیکنید پیشنهاد یکنم مقاله طریقه ریست انواع پکیج دیواری را مطالعه کنید تا با ریست انواع پکیج آشنایی پیدا کنید .

32 دیدگاه ها

 • سلام
  ممنون از مطالب خوبتون.
  پکیج ما گاهی اوقات جرقه میزنه اما مشعل روشن نمیشه و بعد چراغ قرمز ثابت میشه. علت چیه؟

  • احتمالا فشار گاز از روی شیر کنترل گاز کم میباشد و باید کمی زیاد بشه . البته چون شیر کنترل گاز بسیار حساس میباشد پیشنهاد میکنم از یه تعمیرکار بخواهید این کارو انجام بده براتون

   • سلام .درآبگرمکن دیواری بوتان مدل اوپتیما پرشرسوئیج هوا خراب باشه ..ربطی به جرق نزدن آبگرمکن دارد ..چراق سبز وقتی روی زمستانی یا تابستانی میزارم قرمز میشه ….ممنون راهنمای کنید…

    • سلام
     بله مربوط میشه
     ولی مشکل شما حدس می‌زنم سوختن برد کنترل باشه. پرشر سویچ زمانی احتمال خرابی میدیم که فن کار کند ولی دستگاه روشن نشود

  • پکیج بوتان تک مبدل در دو حالت تابستان و زمستان به جرقه میرسد ولی روشن نمیشود

   • صدها دلیل ممکنه داشته باشد و چیزی نیست که با یک جمله من شما بتونید مشکل را برطرف کنید

    • سلام من یک آب گرم کن دیواری طرح فن دار خریدم نصاب اومده نصب کرده بعد وقتی آب گرم و باز می کنیم نه جرقه میزنه نه فنش روشن میشه گازو آبش هم درسته

     • ممکنه دیافراگم عمل نکنه و یا پرشر آن مشکل داشته باشد. ببینید آب را باز می‌کنید فن روشن میشه یا نه

  • سلام
   اگر مطمئن هستید که پکیج روی حالت زمستانی می‌باشد و عمل نمی‌کند. اولا باید مدل پکیج را ذکر می‌کردید و ثانیا دقت کنید چه خطایی روی پکیج مشاهده می‌شود و اعلام کنید تا بهتر کمکتون کنم

   • سلام پکیج بوتان مدل اپتیما آذر سال گذشته پکیج در حالت زمستانه خاموش می شد با خطای قرمز شدن چراغ به نمایندگی مراجعه که برد و۲قطعه دیگر را عوض کردند و هزینه آن یک میلیون وپانصد هزار تومان شد ولی امسال متاسفانه وقتی پکیج را روی زمستانه گذاشتم بعد از مدتی خاموش و چراغ قرمز می شود البته فن کار می کند ولی مشعل روشن نمی شود خواهشمند است راهنمایی فرمائید ممنون ناهیدی از بافت کرمان

    • دوست عزیز قرمز شدن چراغ پکیج بوتان اپتیما دلایل زیادی میتونه داشته باشد. اگر فشار بار پکیج روی 1/5 بار است و فن روشن می‌شود احتمال داره سنسور شوفاژ معیوب شده باشد

   • سلام پکیج من ایران رادیاتوراست زمان اب گرم مصرفی مشعل روشن میشه ولی برای گرمایش پمپ کار میکند ولی مشعل روشن نمیشود چراغ ها هم جفت جفت حرکت میکنند مثل زمان اب مصرفی در ضمن کلید ریست هم کار نمی کند

 • سلام ممنون از سایت خوبتون.خیلی استفاده کردیم.ممکنه از نصب دودکش و انتخاب فلنج هم مطلب یا ویدیو بزارید؟

 • سلام
  پکیج مدل اوپتیما بوتان
  شیر اب را باز میکنیم فن کار میکند دود کش را بر میدارم بوی گاز میاد جرقه برا روشن شدن نمیزند و چراغ قرمز میشه پکیج روشن نمیشه
  راهنمایی فرمایید باتشکر

  • درب کاور دستگاه را باز کنید و پنل برد پکیج را نیز پایین بکشید. فیش جرقه دقیقا پشت پنل برد قرار دارد، احتمالا فیش در اومده

 • با سلام وصبح بخیر :
  – پکیج ما بوتان اوپتیما هست ، وقتی روی زمستان می گذاریم ، مشعل روشن نمیشه و فقط صدای جریان آب میاد ، چشمک زن سریع و سبز می باشد .
  – وقتی آب گرم مصرفی باز می کنیم مشعل روشن شده و آب گرم میاد و درجه حرارات یکدفعه میره روی درجه 80 وتکون نمیخوره ، وقتی خاموش میکنیم آهسته آهسته درجه میاد پایین .
  – وقتی روی تابستانه میزاریم دوباره همون حالت جریان صدای آب میاد در حالیکه ما آب مصرف نمکنیم و باید صدای جریان آب نیاد . انگاری پکیج قاطی کرده ، ممنون میشم بگید ایراد از چیست ؟

 • سلام. پکیج ما بوتان و قدیمی و مدل BS20 هست. این مدل ساده هست و برد پیشرفته ندارد.
  مشکلش این هست که از پارسال بعد از جرقه و وقتی دکمه روی پیلوت باشد شعله پیلوت روشن می شود ولی با وجود صبر زیاد وقتی دست را بر می داریم شعله خاموش می شود. پارسال تعمیرکار اومد و پشت محدوده پیلوت که مربوط به ترموستات هست را باز کرد و یک نگاهی کرد و بست و درست شد. البته دقیقا یادم نیست چه تغییری داد. منتها گفت نیازی به تعویض ترموستات نیست. یک سنسور هم بالای پکیج وجود دارد که همین تعمیرکار سالهای قبل تر آن سنسور را حذف و با سیم دو سر ترمینالی که به سنسورها مربوط میشده را اتصال کوتاه کرده تا دیگر همیشه وصل باشد. البته شاید اصولی نباشد ولی از همین حا مسلم می شود مشکل به سنسور مربوط نمی شود.
  در حال حاضر به دلیل کرونا می خواستم خودم آن را تعمیر کنم. ممکن است راهنمایی کنید در قسمت ورودی گاز و همچنین ترموستات چه مواردی را بررسی و چک نمایم؟
  تشکر فراوان

  • متاسفانه خودتون قادر به برطرف کردن این مشکل نیستید، چون احتمالا یه قطعه از شیر کنترل گاز ایراد پیدا کرده، بوبین ترموکوپل

 • سلام و وقت بخیر
  منظورم
  اب مدار پکیج را برای باد زدن منبع انبساط تخلیه کردم.
  بر حسب اتفاق قبل از رسیدن به نیم بار (سه خط کمتر) انرا روشن کردم و روشن شد.در صورتی که در چنین حالتی نباید روشن نشود.
  علت چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فقط جهت اعزام تعمیرکار