علت روشن و خاموش شدن مداوم پکیج

علت روشن و خاموش شدن مداوم پکیج

علت روشن و خاموش شدن مداوم پکیج ایران رادیاتور یکی از سوالاتی است که معمولا مصرف کنندگان محصولات این شرکت بعد از مدتی به دنبال آن میباشند . ما در این مقاله به طور مفصل دلایل خاموش و روشن شدن مکرر پکیج و یا به عبارتی علت روشن خاموش شدن شعله پکیج را بررسی میکنیم .

( آپدیت مطلب 1399/07/25 )

ویدئو این مقاله را برای اونهایی که وقت خواندن کامل مطلب را ندارند آماده کردیم .

در پکیج های دیواری ایران رادیاتور در صورت بروز عیب معمولا یک و یا چند چراغ روی پانل چشمک میزنند که به این چراغ ها کد خطا میگویند با مشاهده عدد چراغ هایی که چشمک میزند و همینطور مطالعه مطلب کد خطای پکیج ایران رادیاتور میتوانید اقدام به شناسایی عیب نمایید .

علت روشن و خاموش شدن مداوم پکیج ایران رادیاتور :

 • خرابی و یا تنظیم نبودن یون تشخیص شعله
 • معیوب شدن پرشر سوئیچ هوا
 • گرفتگی مسیر دودکش
 • خرابی NTC
 • عدم اتصال ارت قوی به پکیج باشد .

 

شما در مواجه با این مشکل به دلیل عدم تخصص سعی کنید از راحت ترین راه شروع کنید

یعنی قبل از هر کاری دودکش را از پکیج جدا کنید در صورت برقرار بودن مشکل یک سیم تک رشته از لوله گاز به بدنه پکیج اتصال دهید .

علت روشن و خاموش شدن مداوم پکیج ایران رادیاتور

در صورت عدم حل مشکل کاور پکیج را باز کرده و درب جلویی محفظه احتراق را که توسط ۴ پیچ خودکار متصل است باز کنید

با مشاهده یون دقت کنید فاصله کم و یا زیاد نباشد ، فاصله استاندارد 3 تا 5 میلیمتر است ، و یا یون کثیف نشده باشد و همچنین دقت کنید سوراخ های برنر شعله که زیر یون میباشد گرفته نباشد ، البته بهترین کار تمیز کردن اون قسمت با مسواک است .

کثیف بودن یون عامل روشن و خاموش شدن مداوم پکیج ایران رادیاتور

علت روشن خاموش شدن شعله پکیج

جهت پیدا کردن علت روشن و خاموش شدن شعله پکیج در صورت عدم رفع مشکل سراغ پرشر هوا بروید و اطمینان حاصل کنید مجرای شیلنگ پرشر و یا ونتوری که به فن متصل است کاملا تمیز باشد و آشغال نگرفته باشد .

در صورتیکه پرشر هوا با یک شیلنگ به فن وصل بود پرشر هوا را دو شیلنگه نمایید به اینصورت که شیلنگ پرشر را از وسط بریده و سوراخ دیگر پرشر سوئیچ هوا را به سوراخ دیگری که دقیقا بالای جایی که شیلنگ اول متصل می‌شود وصل کنید دو شیلنگ کردن پرشر هوا

. در صورتیکه با دو شیلنگ کردن پرشر نیز مشکل حل نشد پرشر سوئیچ هوا را با یک پرشر نو تعویض کنید

در صورت انجام تمام مراحل فوق و عدم رفع مشکل فیش NTC های روی پکیج را باز کرده و با NTC جدید امتحان کنید اگر ایراد برطرف شد اقدام به تعویض آن نمایید

علت روشن و خاموش شدن مداوم پکیج :

 

 1. در صورتی که علت روشن و خاموش شدن مداوم پکیج رسوب آب باشد مطمئنا شاهده سرد و گرم شدن آب مصرفی در حمام خواهید بود که در این صورت باید اقدام به رسوب زدایی مبدل ثانویه پکیج نمایید.
 2. گاهی اوقات به دلیل عدم تامین اکسیژن مورد نیاز جهت احتراق شعله پکیج مکرر روشن و خاموش میشود که در این صورت ابتدا دریچه های پلاستیکی بالای پکیج را که در اطراف دودکش واقع شده است را باز کرده و سپس بعد از خارج کردن دودکش از جایش فلنچ دودکش را بیرون آورده و دودکش را سر جاش قرار دهید.
 3. گاهی اوقات نیز علت روشن و خاموش شدن مداوم پکیج وجود مشکل در قسمت پرشر سوئیچ هوا میباشد که در این صورت ابتدا باید اقدام به دو شیلنگه کردن پرشر سوئیچ نموده سپس در صورت عدم رفع ایراد پرشر هوا را تعویض نمایید.
 4. در بعضی مواقع هم علت خاموش و روشن شدن پکیج به خاطر مشکل حس نکردن شعله توسط یون میباشد که در برخورد با این مشکل پس از باز کردن درب محفظه احتراق فاصله بین یون تا برنر را بررسی نموده که استاندارد باشد و همچنین یون دقیقا روی شعله قرار گرفته باشد .
 5. البته اگر فشار گاز اصلی نیز کم باشد این مشکل بوجود می آید و با نیم دور چرخاندن مهره برنجی شیر ماژوله گاز در جهت عقربه های ساعت شعله اصلی را کمی بیشتر کنید .
 6. در بعضی مواقع نیز علت نوسان فشار آب ورودی ساختمان میباشد که باید پمپ فشار آب ساختمان تنظیم شود .
 7. در بعضی مواقع نیز که ممکن است علت به خاطر معیوب شدن ntc مصرفی و یا گرمایشی باشد.
 8. گاهی اوقات نیز علت این مشکل به خاطر فشار زیاد گاز میباشد که باید تنظیمات لازم روی برد الکترونیک و همینطور شیر ماژوله گاز صورت گیرد.
 9. قبل از هر کاری از اتصال درست سیم ارت به پکیج اطمینان حاصل کنید .

ما در این مقاله تقریبا تمام احتمالاتی که باعث روشن و خاموش شدن مداوم پکیج بود را بررسی کردیم .

علت خاموش و روشن شدن پکیج بوتان

جهت پیدا کردن علت خاموش و روشن شدن پکیج بوتان نیز تمام موارد فوق را یک به یک بررسی کنید . ولی به طور کلی جهت عیب یابی مشکل روشن و خاموش شدن مداوم در پکیج بوتان به روش زیر عمل کنید :

ابتدا باید مشخص کنید آیا خاموش و روشن شدن مکرر پکیج بوتان باعث عدم عملکرد پکیج در حالت آبگرم و شوفاژ میشود یا خیر

اگر پکیج مرتب خاموش و روشن شده و بالاخره بعد از چندین بار روشن و خاموش شدن عملکرد پکیج متوقف می‌شود مطمئنا پس از توقف عملکرد پکیج کد خطای خاصی را مشاهده خواهید کرد و میتونید با بررسی کدهای خطای پکیج بوتان این ارور را مقایسه و رفع عیب نمایید .

در صورتیکه خاموش و روشن شدن متوالی پکیج بوتان با هیچ خطایی ظاهر نشود مطمئنا این موضوع فقط حساسیت شما را تحریک کرده و شما به جهت پیشگیری از بوجود آمدن مشکلات در آینده به دنبال پیدا کردن دلیل این موضوع میباشید.

قبل از هر اقدامی اگر پکیج بوتان شما مرتب خاموش و روشن شده و در ضمن هیچ خطایی جهت شناسایی مشکل ظاهر نمیشود به ترتیب موارد زیر را بررسی کنید :

 • دریچه پلاستیکی اطراف دودکش را باز کنید
 • یک بار دودکش را از پکیج جدا کرده و ریست کنید
 • یون تشخیص شعله را بررسی کنید و دقت نمایید که فاصله استاندارد تا برنر داشته باشه
 • فشار گاز ورودی به شیر کنترل گاز و همین‌طور خروجی از شیر کنترل گاز را با دستگاه فشارسنج میلی بار چک کنید .
 • سنسور حرارتی پکیج بوتان را با سنسور جدید تعویض کرده و مجددا پکیج را تست کنید .
 • پرشر سوئیچ هوا و مجموعه فن را بررسی نمایید .

باید دقت نمایید اگر روشن و خاموش شدن پکیج بوتان فقط در حالت آب مصرفی به مشکل خورده است ولی در عوض شوفاژ ها کاملا گرم میباشند و در حالت زمستان مشعل خاموش و روشن نمی‌شود به احتمال قوی مبدل حرارتی رسوب گرفته است و میبایست توسط تعمیرکار جرمگیری از مبدل ثانویه و گاها مبدل حرارتی اصلی انجام شود     .

اگر آب مصرفی گرم میباشد ولی زمانی که پکیج روی حالت زمستانه قرار میدهیم شوفاژ ها به درستی گرم نمیشوند به احتمال قوی مشکل از بسته بودن مسیر گردش آب سیستم میباشد که به موارد زیر مربوط میشود :

 • بسته بودن شیرهای رفت و برگشت زیر پکیج
 • بسته بودن شیرهای بالا و پایین رادیاتورها
 • گرفتگی توری صافی برنجی برگشت
 • هوا گرفتن سیستم و رادیاتورها

مهمترین دلیل خاموش و روشن شدن مداوم پکیج دیواری

در واقع برای اینکه دلیل اصلی خاموش و روشن شدن پکیج را پیدا کنیم باید چند نکته را با دقت بررسی کنید :

اول اینکه آیا مسئله خاموش و روشن شدن باعث وجود مشکل در عملکرد پکیج شده است یا خیر ؟ به عنوان مثال در صورتی که آب مصرفی را باز کنید و پکیج مکرر خاموش و روشن شود مطمئنا این موضوع باعث سرد و گرم شدن آب مصرفی خواهد شد و یا حتی اگر فاصله بین روشن شدن و خاموش شدن شعله پکیج خیلی کوتاه شود قطعا باعث گرم نشدن آب مصرفی می‌شود .

پس ما نتیجه میگیریم در صورتی که فاصله زمانی روشن شدن و خاموش شدن شعله پکیج کوتاه باشد باعث عدم عملکرد صحیح پکیج خواهد شد و معمولا دلیل اصلی این مشکل به تنظیم نبودن شعله پکیج و همچنین عدم تامین اکسیژن جهت احتراق برمیگردد و جهت رفع مشکل میبایست ابتدا کمی (به اندازه یک میلیمتر) پیچ پلاستیکی روی شیر کنترل گاز را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و سپس دریچه های پلاستیکی اطراف دودکش را باز کرده و کنار بگذارید و در مواقعی نیز لازم است فلنچ دور دودکش را باز کرده و کنار بگذارید .

اگر مشکل کنونی پکیج دیواری شما به این صورت است که ابتدا آب مصرفی گرم شده ولی پس از دقایقی متوجه می‌شوید که آب سرد میشود و این روند همچنان ادامه پیدا میکند .

و هنگامی که برای چک کردن عملکرد دستگاه آب مصرفی را باز کرده و خودتان روبروی پکیج ایستاده اید متوجه میشوید در زمان باز بودن آبگرم شعله دستگاه به صورت متناوب خاموش و روشن می‌شود (در واقع برای فهمیدن خاموش و روشن شدن شعله هم میتونید با دقت گوش کنید و صدای جرقه و روشن شدن شعله را خواهید شنید و راه بعدی اینکه با روشن شدن شعله روی پانل پکیج معمولا علامتی مشخص می‌شود که به ما نشان می‌دهد که الان شعله روشن است، این علامت در پکیج دیواری ایران رادیاتور مدل آنالوگ با روشن شدن چراغ نارنجی یا زرد رنگ می‌باشد و در پکیج های دیجیتال ایران رادیاتور با مشخص شدن آیکون شعله روی نمایشگر مشخص می‌شود) در این صورت و در اکثر مواقع اگر خوب دقت کنید ممکنه در حین کارکرد دستگاه برای لحظاتی چراغ 70 چشمک بزند (البته چون آبگرم باز است چشمک زدن کوتاه می‌باشد و باید دقت شود) این مشکل احتمالا دلیل روشن و خاموش شدن پکیج رسوب گرفتن مبدل ثانویه و یا آب دزدی از قسمت بایپاس و فنر سوپاپ می‌باشد.

رسوب داشتن مبدل ثانویه چگونه باعث روشن و خاموش شدن پکیج می‌شود؟

همانطور که میدانید آب مصرفی در پکیج به صورت غیر مستقیم گرم می‌شود، این یعنی چی؟

در داخل دستگاه شوفاژ دیواری آبی وجود دارد، این همان آبی هست که روی عقربه فشار بار اندازه گیری مقدار آن نشان داده می شود، و زمانی که فشار این آب که باید همیشه حدود 1/5 بار باشد کم شود شما میبایست از طریق شیر پرکن اقدام به تنظیم فشار آب داخل پکیج نمایید، در واقع در دستگاه شوفاژ دیواری آبی که داخل مبدل حرارتی اصلی و به صورت مستقیم گرم می‌شود همین آب داخل سیستم می‌باشد.

این آب پس از گرم شدن و بوسیله پمپ سیرکولاسیون به گردش در آمده و به مبدل ثانویه می‌رود، همانطور که از نامش پیداست مبدل یعنی تبدیل کننده و همانطور که در مبدل اصلی مبدل این قطعه وظیفه تبدیل حرارت شعله به آب را دارد در واقع به این نوع هیت اکسچنجر مبدل گاز به آب نیز می‌گویند و همچنین در مبدل ثانویه که وظیفه آن تبدیل حرارت آب گرم شده در مبدل اصلی به آب مصرفی می‌باشد مبدل ثانویه را نیز مبدل آب به آب می‌نامند، چون وظیفه آن تبدیل حرارت آب داخل سیستم که گرم شده به آب مصرفی می‌باشد .

حالا به نظر شما اگر داخل مبدل ثانویه رسوب گرفته باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ 

همانطور که گفتم مبدل ثانویه دو قسمت دارد یکی سمت آب سیستم گرم شده و یکی سمت آب مصرفی سرد میباشد، لایه مابین این دو قسمت برای اینکه بازدهی خوبی داشته باشد از ورق نازکی تشکیل شده است، در واقع اگر در قسمت آب مصرفی رسوب جمع شود باعث کم شدن فشار آب گرم خواهد شد.

ولی اگر در قسمت آب سیستم رسوب جمع شود باعث میشه مسیر گردش آب کمی بسته بشه و پمپ سیرکولاسیون نتواند آب را به صورت صحیح به گردش در آورد و به همین خاطر وقتی شعله روشن است و آب به درستی داخل مبدل حرارتی نچرخد باعث بالا رفتن دمای مبدل می‌شود و اینجاست که ترموستات و یا سنسور حرارتی برای اینکه به مبدل آسیب نرسد برای لحظاتی شعله را قطع می‌کنند و پس از پایین آمدن دما که معمولا به سرعت انجام می‌شود شعله را وصل می‌کند،

این خاموش شدن به خاطر بالا رفتن دما و روشن شدن شعله معمولا در هنگام باز بودن آب مصرفی مکرراً اتفاق می افتد و برای رفع مشکل باید مبدل ثانویه باز شود و رسوب زدایی شود

در این حالت تفسیر روشن و خاموش شدن پکیج بدین صورت است : در واقع با باز کردن آب مصرفی و روشن شدن شعله عملکرد دستگاه به صورت نرمال میباشد ولی به خاطر رسوب داشتن مبدل ثانویه درجه حرارت به خاطر مشکل در عدم گردش صحیح آب در مدار سیستم بالا رفته و سنسور حرارتی فرمان قطع شعله را به خاطر آسیب نرسیدن به مبدل حرارتی میدهد و پس از چند ثانیه مجدد شعله روشن شده و این موضوع مدام تکرار میشود و آب مصرفی نیز همچنان سرد و گرم میشود .

برای رفع این مشکل باید مبدل ثانویه را باز کنید و جرمگیری نمایید .

(لطفا ابتدا این مقاله را تا پایان مطالعه کنید و بعد از این اگر تمایل داشتید رسوب زدایی مبدل ثانویه پکیج را یاد بگیرید به این لینک مراجعه کنید) 

دلیل اصلی خاموش و روشن شدن شعله پکیج در فصل زمستان

در فصل سرد زمستان با توجه به اینکه سرما باعث یخ زدن خطوط لوله های انتقال گاز از پالایشگاه تا شهر میشود ،به همین دلیل است که در فصل زمستان تا اندازه ای افت فشار گاز را شاهد هستیم . این افت فشار گاز باعث میشه وقتی شعله پکیج روشن میشود درست روی یون قرار نگرفته و یون تشخیص شعله متوجه وجود شعله نشده و به همین خاطر برد فرمان قطع شعله را میدهد و سپس بعد از چند لحظه دوباره این اتفاق میافتد و تا سه و یا چهار مرتبه این خاموش و روشن شدن اگر ادامه پیدا کند برد کنترل فرمان قطع عملکرد را میدهد و چراغ قرمز ثابت خواهد شد .

برای رفع این مشکل همانطور که در توضیحات گفتم باید پیچ پلاستیکی شیر کنترل گاز را به اندازه یک تا دو میلیمتر در جهت عقربه ساعت بچرخانید و یا اینکه با باز کردن درب محفظه احتراق جای میله یون تشخیص شعله را کمی تغییر دهید .

مدت زمان روشن و خاموش شدن پکیج

در واقع همونطور که عرض کردم مدت زمان روشن و خاموش شدن پکیج بستگی به تنظیم ولومی که روی برد کنترل به همین منظور تعبیه شده است دارد و شما میتوانید زمان آن را کم یا زیاد کنید . برای پیدا کردن این قسمت معمولا روی درب برد کنترل دریچه ای دارد که با درپوش لاستیکی بسته میباشد ، این دریچه را شرکت های تولید کننده برای اینکه لازم نباشد جهت تنظیم این قسمت حتما قاب برد باز شود قرار داده اند . با باز کردن این درپوش لاستیکی شما قسمتی از برد کنترل را می‌بينيد که روی آن دو عدد پیچ چهارسوی کوچک پلاستیکی مشاهده میکنید که برای چرخاندن آن حتما میبایست از پیچ گوشتی چهارسوی ریز استفاده کنید . این دو پیچ یکی مدت زمان بین خاموش تا روشن شدن را تنظیم میکند و دیگری برای تنظیم حداکثر شعله و حداقل شعله میباشد که برای پیدا کردن بهترین حالت پیشنهاد ما آزمون خطاست . در هر صورت با کم و زیاد کردن یکی از این پیچ ها فاصله زمانی خاموش بودن تا روشن شدن پکیج در زمستان کم و زیاد خواهد شد .

علت روشن و خاموش شدن پکیج ایساتیس و همچنین علت روشن و خاموش شدن پکیج لورچ و یا علت خاموش و روشن شدن انواع پکیج دیواری به همین صورته که عرض کردم .

دوستان عزیز برای عضویت در شبکه های اجتماعی سایت پکیج کار روی آیکون هایی که در ستون سمت چپ 👈 قرار دارد و به رنگ قرمز هست کلیک کنید

و همچنین برای دانلود کلیه فایل های آموزشی و ویدئوهای منتشر شده به کانال تلگرام ما بپیوندید 👇

تلگرام

در مقاله ای جداگانه به صورت مفصل به علت سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج پرداخته ایم (لازم به ذکر است که سرد و گرم شدن آب مصرفی چندین دلیل دارد که یکی از آنها رسوب داشتن مبدل ثانویه می‌باشد، برای بررسی کلیه دلایل سرد و گرم شدن آب پکیج به لینک فوق مراجعه کنید)

 

همانطور که در ابتدای این مقاله عرض کردم اولین دلیل روشن و خاموش شدن مداوم پکیج دیواری تنظیم نبودن فشار گاز پکیج میباشد، برای اینکه به صورت کامل روش تنظیم شعله کوتاه و بلند پکیج دیواری را یاد بگیرید به لینک فوق مراجعه کنید

در نهایت اگر ساکن غرب تهران هستید و برای برطرف کردن مشکل روشن و خاموش شدن مکرر پکیج به کمک نیاز دارید برای استفاده از خدمات شرکت پکیج کار و تعمیر پکیج در غرب تهران روی این لینک کلیک کنید


 مقاله به زبان انگلیسی در مورد علت خاموش شدن بویلر
تهیه شده توسط شرکت پکیج کار

آموزش

آموزش تعمیر پکیج ایران رادیاتورآموزش تعمیر پکیج بوتانعلت خاموش شدن پکیج ایران رادیاتورعلت خاموش و روشن شدن پکیج بوتانعلت روشن و خاموش شدن پکیجعیب یابی پکیجعیب یابی پکیج ایران رادیاتور

11 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *