بای‌پس پکیج دیواری و سوپاپ شیر موتوری


3.4/5 - (5 امتیاز)

امروز در یکی دیگر از مقالات سایت پکیجکار قصد داریم به بررسی دو تا از قطعات اصلی پکیج دیواری دو مبدل یعنی بای‌پس پکیج و همچنین فنر و سوپاپ شیر موتوری پکيج بپردازیم و در پایان روش تعویض و یا تعمیر این قطعات را برای علاقه مندان شرح بدیم.

بای‌پس پکیج دیواری
بای‌پس پکیج دیواری

بای‌پس پکیج دیواری چیست؟

بایپاس یا کنار گذر خودکار نام قطعه ای است که مثل یک شیر یک طرفه عمل می‌کند و کاربرد آن در پکیج دیواری به این صورت است که مدار رفت را به برگشت متصل می‌کند و با توجه به خاصیت یک طرفه بودن آن مانع از برگشت آب می‌شود.

بایپاس پکيج ایران رادیاتور
بایپاس پکيج ایران رادیاتور

بای‌پس پکیج دیواری چه کاربردی دارد؟

در مواقعی که پکیج دو مبدله در حالت زمستان مشغول به کار است و ناگهان شما شیرهای تمام رادیاتورها را ببندید و یا اینکه به هر دلیلی در مدار سیستم گرفتگي پیش آید و مسیر گردش آب در مدار گرمایش بسته شود وجود قطعه بای‌پس باعث می‌شود یک مسیر جدید در داخل سیستم برای گردش آب بوجود آید و مانع از آسیب رسیدن به پمپ و قطعات پکیج می‌شود.

خرابی بایپاس پکيج دیواری

بایپاس پکيج دیواری معمولا قطعه پلاستیکی می‌باشد که دارای یک فنر بوده و در بلوک چپ پکیج قرار می‌گیرد و خرابی این قطعه یا به خاطر دفرمه شدن پلاستیک آن میباشد و یا به خاطر رسوب گرفتن فنر آن که مانع از حرکت آن می‌شود و یا مسیر را کامل باز می‌گذارد و باعث گرم نشدن آب مصرفی پکیج می‌شود،

تعویض بایپاس پکيج دیواری

پیشنهاد می‌شود در هر بار سرویس پکیج دیواری قطعه بایپاس نیز چک شود و از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید و در صورت هر گونه مشکل در ظاهر بای‌پس و یا فنریت آن اقدام به تعویض آن نمایید

فنر سوپاپ شیر موتوری
فنر سوپاپ شیر موتوری پکيج

فنر سوپاپ شیر موتوری چیست؟

فنر سوپاپ شیر موتوری نیز یکی از قطعات اصلی پکیج دیواری دو مبدل می‌باشد، این قطعه با کمک شیر موتوری کار هدایت آب سیستم یا به سمت مبدل ثانویه برای گرم کردن آب مصرفی و یا به سمت رادیاتورها برای گرمایش را دارد.

عملکرد شیر موتوری در دو حالت می‌باشد و اهرم آن یا به سمت داخل رفته و یا به سمت خارج حرکت می‌کند،، شیر موتوری چون بوسیله خار روی بلوک سوار شده است با هر حرکت خود سوپاپ را جابجا می‌کند.

کاربرد فنر سوپاپ شیر موتوری چیست؟

در واقع اصلی ترین قطعه پکیج های دو مبدل همین قطعه می‌باشد، کاربرد آن به این صورت است : مثلا پکیج در حالت زمستان مشغول گرم کردن رادیاتورها می‌باشد، به محض اینکه شما آبگرم را باز کنید برد الکترونیک از طریق فلوسویچ و یا فلومتر متوجه باز شدن آب می‌شود و به شیر موتوری دستور تغییر وضعیت می‌دهد و شیر موتوری وضعیت خود را تغییر داده و با فشار دادن فنر سوپاپ که در داخل بلوک قرار گرفته است مسیر گردش آب سیستم را تغییر داده و به سمت مبدل ثانویه می‌برد و از همین طریق باعث گرم شدن آب مصرفی خواهد شد.

علائم خرابی فنر سوپاپ شیر موتوری پکيج

فنر سوپاپ شیر موتوری پکيج بوسیله اجزایی که دارد باعث بسته شدن کامل یک مسیر و باز شدن کامل مسیر جدید می‌شود، این اجزا شامل میله و فنر و کله قندی و اورینگ ها میباشد. خرابی سوپاپ معمولا شامل دفرمه شدن اورینگ ها میباشد که باعث میشه مسیر را کامل نبندد و مقداری از آبی که باید به سمت مبدل ثانویه رفته و آب مصرفی را گرم کند به سمت رادیاتورها می‌رود و چون پمپ در قسمت رادیاتور فعال نیست طولی نمی‌کشه حرارت بالا رفته و نهایتا شعله برای چند لحظه خاموش می‌شود و همین خاموش شدن باعث میشه برای لحظاتی آب سرد شود.

نحوه تعویض و یا تعمیر سوپاپ بایپاس پکيج

در صورتی که با مشکل گرم نشدن آب مصرفی پکیج روبرو هستید و یا اینکه شعله برای چند لحظه قطع شده و آب مصرفی سرد و گرم می‌شود ابتدا هنگامی که آبگرم باز است دست خود را روی لوله رفت بزارید و اگر احساس کردید دمای آن بیشتر از دمای لوله خروجی آبگرم هست باید اقدام به تعویض و یا تعمیر سوپاپ نمایید.

تعمیر سوپاپ به این صورت است که ابتدا آن را از روی بلوک باز کرده و اگر رسوب دارد داخل اسید بگذارید و پس از جرم زدایی اقدام به تعویض اورینگ های آن نمایید و نهایتا روغن کاری نموده و سر جایش ببندید.

برای اینکه مطمئن شوید درست عمل می‌کند مجدد آبگرم را باز کنید و دست خود را روی لوله رفت قرار داده و ببینید بازم دما بالا می‌رود یا خیر

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *