علت سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج دیواریارسال شده توسط در آوریل 29, 2019

Plumbing Service Concept with installation boiler and Plumber Tools Flat Icons. Isolated vector illustration.


علت سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج سوالی است که اکثر مصرف کنندگان پکیج دیواری بعد یه مدت از استفاده شوفاژ دیواری به دنبال پیدا کردن جواب آن هستند .

ما در این مقاله به طور مفصل به دلایل نوسان دمای آب مصرفی پکیج دیواری میپردازیم و راهکارهایی را جهت برطرف کردن این مشکل ارائه میدهیم .

برای مشاهده مقالات متعدد در زمینه آموزش نصب و تعمیرات پکیج به این لینک مراجعه کنید .

اگر حوصله خواندن مطلب را ندارید پیشنهاد میکنم ویدئو زیر را مشاهده کنید ، در این ویدئو به طور کامل به موضوع علت سرد و گرم شدن آب پکیج پرداخته ایم :

 

اولین نکته ای که باید بهش دقت کنید اینه در پکیج دیواری زمانی که شیر آبگرم را باز میکنید به هیچ عنوان نباید شعله دستگاه خاموش شود حتی برای چند ثانیه زیرا خاموش شدن شعله حتی اگر چند ثانیه باشه باعث نوسان دمای آب مصرفی خواهد شد

دلایل سرد و گرم شدن آب مصرفی :

برای اونهایی که مبتدی هستند شاید تشخیص خاموش شدن شعله سخت باشه ولی به این نکته دقت کنید که زمانی که شعله روشن است در اکثر دستگاهها علامتی را به نشانه روشن بودن شعله روی پانل مشخص میشود .

مثلا در پکیج آنالوگ ایران رادیاتور وقتی چراغ نارنجی روشن است به معنی شعله میباشد . پس اگر در زمان باز بودن شیر آبگرم چند ثانیه چراغ نارنجی خاموش شد یعنی آب سرد و گرم خواهد شد .

دلایل خاموش شدن شعله :

 • رسوب داشتن مبدل ثانویه که باعث بالا رفتن دما میشود و شعله قطع میشود

 

رسوب داشتن مبدل ثانویه پکیج دیواری

جرم داشتن مبدل ثانویه دلیل اصلی سرد و گرم شدن آب

در پکیج های دو مبدل بعد از مدتی از استفاده از پکیج معمولا مبدل ثانویه رسوب میگیردو باید اقدام به رسوب زدایی نمایید

در ویدئوی زیر روش رسوب زدایی پکیج دیواری را قرار دادیم

اینم یه ویدئوی عملی از نحوه شستشوی مبدل ثانویه پکیج دیواری

 

اگر فشار آب ورودی نوسان داشته باشد آب مصرفی سرد و گرم میشود

زمانی که مشاهده کردید آب مصرفی نوسان فشار دارد همین دلیل اصلی سرد و گرم شدن آب مصرفی خواهد شد.

این مشکل به دو دلیل رخ میدهد . اول تنظیم نبودن پمپ و دوم باد نداشتن منبع انبساط پمپ تحت فشار ساختمان

 

برای افزایش طول عمر تیوپ منبع انبساط از باد نیتروژن استفاده کنید و فشار باد منبع انبساط را روی ۳/۲ بار تنظیم نمایید تا شاهده نوسان فشار آب ورودی ساختمان و نوسان دمای آب نباشید

علت سرد و گرم شدن آب پکیج ایران رادیاتور

کاهش دقت NTC مصرفی دلیل دیگر سرد شدن آب مصرفی میباشد

سنسور آب مصرفی وظیفه اعلام درجه گرمای آب به برد را دارد و در صورت معیوب شدن و کاهش دقت آن باعث میشود که دمای حقیقی به برد اعلام نشود و به همین خاطر برد نیز شعله را به اشتباه تنظیم دکرده و دما بالا میرود و برای چند لحظه آب سرد میشود

خرابی فلومتر یا فلوسوئیچ دلیل دیگر نوسان دمای آب مصرفی :

در صورتی که با باز کردن آب مصرفی آب به خوبی داغ شده ولی زمانی که قصد مخلوط کردن آب سرد را دارید آب مصرفی به طور کامل سرد میشود به خاطر خرابی فلوسوئیچ میباشد که به دلیل ضعیف شدن و معیوب شدن باعث بروز این مشکل میشود

خرابی پرشر سوئیچ هوا دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج :

در مواقعی هم وجود اشکال در پرشر هوا باعث قطع شدن چند ثانیه ای شعله می‌شود که بالطبع به سرد و گرم شدن آب مصرفی می‌انجامد

پیشنهاد میکنم این ویدئو را نیز جهت آموزش روش جلوگیری از تشکیل رسوب در پکیج دیواری مشاهده کنید

 

مهمترین دلیل سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج

 

اولین احتمالی که برای سرد و گرم شدن آب مصرفی در شوفاژ دیواری دو مبدله وجود رسوب در مبدل ثانویه این پکیج ها میباشد

روش رفع این مشکل :برای رفع این مشکل مبدل ثانویه باید باز شود و پس از شستشوی کامل (در صورت امکان با پمپ) و تعویض اورینگ های مبدل سر جاش ببندید. دقت کنید جهت شیار روی مبدل ثانویه که هنگام بستن مقابل شما قرار گرفته باید به سمت چپ باشد.

علت سرد و گرم شدن آب پکیج

اگر آب مصرفی سرد و گرم شد چکار کنیم ؟

 1. پیچ چهار سوی پلاستیکی شیر کنترل گاز را با یک پیچ گوشتی چهارسو نگاه داشته و با یک آچار تخت نمره ۱۰ پیچ برنجی زیر آنرا نیم دور یا کمی بیشتر به خلاف جهت عقربه های ساعت میچرخانیم و شعله را کم کنید.
 2. اگر مبدل ثانویه پکیج شما رسوب بگیرد و یا مبدل اصلی در پکیج های تک مبدل رسوب بگیرد به علت عدم چرخش صحیح آب سیستم دستگاه سریعا به حرارت بالا رسیده و ترموستات حد شعله را قطع میکند دو تا وصل مجدد شعله مقداری آب سرد خواهد شد . در این حالت با مشاهده ویدیوی بالا مبدل ثانویه پکیج را رسوب زدایی نمایید.
 3. ممکنه دلیل این باشه که چند شیر آبگرم را با هم باز کردید.
 4. اگر فنر بای پاس رسوب بگیرد و یا خراب شود که  باعث میشه مسیر شوفاژ را به طور کامل نمی بندد.
 5. بسته بودن یا گرفتگی شیر هواگیری پمپ سیرکولاتور
 6. اگر وقتی آب را باز کردید آبگرم بود ولی وقتی خواستید آب سرد باهاش مخلوط کنید برای رسیدن به دمای آب مناسب دوش آب به  طور کلی سرد میشود این به خاطر خرابی فلوسوییچ و یا فلومتر میباشد.
 7. اگر از پمپ برای افزایش فشار آب در ساختمان استفاده می کنید و به علت عدم تنظیم صحیح پمپ و یا باد نداشتن منبع انبساط آن فشار آب سرد ورودی نوسان پیدا می‌کند و همین امر سبب سرد و گرم شدن آب پکیج میشود.
 8. معیوب شدن ان تی سی آب گرم مصرفی.
 9. گاهی نیاز میباشد که شعله بلند دستگاه از روی برد تنظیم شود.
 10. در مواقعی ممکنه پرشر فن ایراد پیداکرده که ابتدا با دو شیلنگ کردن پرشر و در صورت عدم رفع ایراد با تعویض پرشر مشکل برطرف می‌شود.
 11. اگر فشار آبی که به دستگاه وارد می‌شود کم بوده باشد آب مصرفی به سرعت گرم شده و دستگاه قطع میکند و همین امر باعث نوسان دمای آب میشود.
 12. اگر پکیج دو مبدله باشد و همه موارد را چک کردید ممکنه پمپ ضعیف باشد و باعث سرد و گرمی آب میشه
 13. و یا مبدل اصلی دستگاه دو مبدله رسوب گرفته باشد

خلاصه :

۱۱ دلیل سرد و گرم شدن آب پکیج

 1. فشار ورودی آب سرد را بررسی کنید اگر نوسان داشت مشکل از پمپ تحت فشار ساختمان و تنظیم نبودن آن و یا باد نداشتن منبع آن میباشد
 2. راهکار بعدی مخصوص پکیج های دو مبدل میباشد که می‌بایست مبدل ثانویه را با دیسکلر شستشو دهید
 3. بایپاس و سوپاپ آن را چک کنید و جرم زدایی و روغن کاری نمایید که آب قاطی نکند
 4. پرشر سوئیچ هوا را چک کنید و دوشیلنگه کنید و دریچه‌ی پلاستیکی بالای دستگاه را باز کنید
 5. سنسور آبگرم را چک کنید و در صورت نیاز تعویض نمایید
 6. تنظیم شعله کوتاه و بلند پکیج ( کم کردن شعله بلند } پیچ پلاستیکی شیر گاز را به اندازه یک میلیمتر کم کنید
 7. در مواردی رسوب گرفتن مبدل حرارتی اصلی نیز بخصوص در پکیج های تک مبدل باعث بروز این مشکل خواهد شد
 8. کم بودن بیش از حد فشار آب ورودی باعث کند شدن حرکت آب و گرم شدن بیش از حد آب و قطع کردن ترموستات می‌شود
 9. گاهی دیده می شود مشتری در منزل به طور همزمان از چند شیر آب استفاده می‌کنند و از سرد و گرم شدن آب نیز گِلِگی می‌کند
 10. اگر آب به خوبی داغ شده و به محض اینکه قصد مخلوط کردن آب سرد را دارید آب کاملا سرد شد مشکل قطعاً از فلوسویچ می‌باشد
 11. در موارد نادری هم ضعیف بودن پمپ پکیج باعث سرد و گرم شدن آب پکیج در شوفاژ دیواری دو مبدل می‌شود.
مطالب آموزشی
مطالب آموزش تعمیرات پکیج ایران رادیاتور

نحوه رسوب زدایی مبدل ثانویه پکیج

در صورتی که با ارور ۷۰ در پکیج ایران رادیاتور روبرو شده اید و یا متوجه رسوب گرفتن مبدل ثانویه پکیج شده اید باید اقدام به رسوب زدایی مبدل نمایید. در مقاله ای که قبلا منتشر کردیم ما دو روش را برای رسوب زدایی مبدل ثانویه بیان کردیم و همچنین ویدئو آموزشی این مطلب را نیز ارائه دادیم اول روش دستی رسوب زدایی مبدل و دوم شستشوی مبدل با پمپ کولر ، ( علائم جرم گرفتن مبدل حرارتی : سرد و گرم شدن آب مصرفی و یا گرم نشدن آب مصرفی میباشد )  پیشنهاد میکنم با مطالعه مقاله ای که قبلا تحت عنوان آموزشرسوب زدایی پکیج ایران رادیاتور در سایت منتشر کردیم اقدام به رسوبگیری مبدل صفحه ای پکیج نمایید .

 

علت گرم نشدن رادیاتور شوفاژ

رادیاتور شوفاژ سرد میباشد چه دلیلی دارد و یا به عبارتی علت  گرم نشدن رادیاتور پکیج دلایل زیادی دارد که پیشنهاد میکنم مقاله کاملی که قبلا در همین رابطه منتشر کردیم  را که با عنوان علت گرم نشدن رادیاتور پکیج ایران رادیاتور میباشد را مطالعه نمایید .

 

نحوه رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ

یکی از مشکلات شایع مصرف کنندگان پکیج های گرمایشی در فصل زمستان مشکل گرم نشدن رادیاتور شوفاژ و یا درست گرم نشدن رادیاتور پکیج می‌باشد که در صورت تشخیص کارشناس مبنی بر کثیف بودن مدار شوفاژ و رادیاتور ها می‌بایست اقدام به شستشوی مدار شوفاژ نمایید.

ولی معمولا در صورتی که احساس کردید رادیاتور های شوفاژ به خوبی گرم نمی‌شوند و یا مثلا یکی یا دو تا از رادیاتور ها همیشه سرد میباشد سیستم رادیاتورها نیاز به شستشو دارد و البته قبلا مقاله ای با عنوان نحوه رسوب زدایی رادیاتور شوفاژ منتشر کردیم .

 

علت سرد و گرم شدن آب پکیج دیواری

در صورتی که در حمام با مشکل نوسان دمای آب مصرفی و یا به عبارتی سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج روبرو هستید. بدانید که این مشکل دلایل زیادی دارد و همینطور راه های زیادی جهت برطرف نمودن مشکل وجود دارد.

برای مشاهده این دلایل و همچنین راهکاری رفع این مشکل پیشنهاد میکنم مقاله ای را که قبلا تحت عنوان علت سرد و گرم شدن آب مصرفی و راهکارهای رفع نوسان دمای آب پکیجمنتشر کردیم مطالعه کنید.

 

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج

در صورتی که از پکیج دیواری در منزل و یا محل کار خود استفاده می‌کنید و در حال حاضر متوجه شدید که آب مصرفی گرم نمیباشد، این مشکل دلایل زیادی دارد، برای بررسی دقیق این مشکل جهت تشخیص عیب بوجود آمده پیشنهاد میکنم مقاله ای که در همین رابطه تحت عنوان علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج منتشر کردیم را با دقت مطالعه نمایید.

 

روش پایین آوردن فشار پکیج

برایپپایین آوردن فشار پکیج مقاله ای قبلا در مورد برای این منظور پیشنهاد میکنم مقاله همه چیز در مورد شیر پرکن  و تنظیم فشار پکیج را مطالعه کنید .

همه چیز در مورد پکیج دیواری

اگر تمایل دارید در مورد پکیج شوفاژ دیواری اطلاعات کاملی کسب کنید پیشنهاد میکنم مقاله ای را که در گذشته در همین رابطه منتشر کردیم که در آن به طور مفصل همه چیز در مورد پکیج دیواری و انواع شوفاژ دیواری و نحوه عملکرد آنها و اجزای تشکیل دهنده آن را توضیح داده ایم .

روش هواگیری شوفاژ و تنظیم فشار پکیج

با آغاز سرما و روشن کردن پکیج مشاهده می‌کنیم که رادیاتورها یکنواخت گرم نمیشوند قسمت پایین رادیاتور گرم شده و اما قسمت بالای آن هنوز سرد می‌باشد.علت این مشکل وجود هوا در مسیر آب گرم رادیاتور می باشد که مانع از به جریان افتادن مناسب آب به داخل رادیاتور می‌شود. در این حالت میبایست اقدام آموزش هواگیری پکیج افزایش فشار بار پکیج دیواری  نمایید که در این مطلب به صورت تصویری براتون تشریح دادیم .

علت روشن نشدن پکیج ایران رادیاتور

اولین و شایع ترین علت روشن نشدن پکیج ایران رادیاتور کم شدن فشار بار پکیج میباشد که توسط گیج {مانومتر} روی پانل دستگاه نشان داده میشود . در مطلب علت روشن نشدن پکیج ایران رادیاتور ما به طور کامل علت های این مشکل را بررسی کردیم .

علت خاموش شدن پکیج ایران رادیاتور

قبل از هر چیزی بهتره بدونید که اساساً خاموش شدن و از کار افتادن در اکثر پکیچ ها به دو صورت اتفاق می افتد :

 1.  از کار افتادن پکیج همزمان با اعلام کدهای خطای پکیج
 2. از کار افتادن پکیج بدون اعلام کد خطا

مقاله علت خاموش شدن پکیج ایران رادیاتور را منتشر کردیم تا شما هر چه بیشتر با مشکلات این پکیج و روش رفع آنها آشنا شوید .

علت خاموش و روشن شدن پکیج

در این مقاله به بررسی علت روشن و خاموش شدن مداوم پکیج میپردازیم و همچنین درباره علت روشن و خاموش شدن پکیج ایران رادیاتورتوضیحاتی را میدیم .

عیب یابی پکیج

تعمیرکار در مواجهه با عیب یابی پکیج دیواری به دو دسته عیب کلی برخورد می‌کند : ما در این مقاله به طور کامل ساده ترین روش عیب یابی پکیج ایران رادیاتور را تشریح دادیم که برای همه افراد مفید خواهد بود .

جلوگیری از یخ زدگی پکیج دیواری

معمولا در دمای زیر صفر پکیج هایی که در بالکن و فضای بیرون هستند نباید به هیچ عنوان خاموش باشند . برای جلوگیری از یخ زدگی پکیج دیواری و آموزش نکات مهم بعد از یخ زدن پکیج در بالکن پیشنهاد میکنم این مطلب را مطالعه کنید .

باد زدن منبع انبساط پکیج

در صورتیکه با فشار دادن سوزن والف منبع انبساط که والفی شبیه به والف ماشین دارد متوجه شدیم هیچ بادی خارج نمیشود بدین معنی میباشد که باد داخل منبع خالی میباشد و جهت کارکرد صحیح پکیج باید اقدام به باد زدن منبع انبساط پکیج نمایید که در این مطلب آموزش باد زدن منبع انبساط پکیج ایران رادیاتورداده شده است .

آب گرم

 

آموزشآموزش تعمیر پکیج ایران رادیاتورعیب یابی پکیجعیب یابی پکیج ایران رادیاتور

رسوب زدایی مبدل پکیجرسوب زدایی مبدل ثانویه

۳ دیدگاه ها

 • با سلام
  پگیج خانه من فقط زمانی که به حمام میرم و از دوش استفاده میکنم آب رو سرد میکنه ولی اگر از طریق شیر زیر دوش استفاده کنم آب سرد نمیشه .ایراد کجاست؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید (لطفا پاسخ رو به ایمیل ارسال کنید)

  • سلام
   علت سرد و گرم شدن آب مصرفی پکیج همانطور که در مطلب خواندید دلایل زیادی میتونه داشته باشه ولی اگر از سرویس پکیج شما بیشتر از دو سال میگذرد احتمالا مبدل رسوب گرفته باشد و یا اینکه بایپاس رسوب گرفته . در هر صورت پیشنهاد میکنم این طور عیب یابی را زیاد جدی نگیرید و از یک متخصص بخواهید تا مشکل را بررسی کنه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *