علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج


امروز میخوام در مورد علت گرم نشدن آب پکیج و به طور کلی دلایل گرم نشدن آب مصرفی در انواع پکیج شوفاژ دیواری را با هم بررسی کنیم .

البته پیشنهاد میکنم اگر از مصرف کنندگان محصولات شرکت ایران رادیاتور هستید و به دنبال نمایندگی تعمیرات پکیج ایران رادیاتور هستید فقط از خدمات شرکت پکیجکار استفاده کنید ، چون علاوه بر اینکه زیرنظر شرکت فعالیت دارند قیمت هایی هم که ارائه میدن چیزی حدود نصف تعمیرکاران دیگه هست . البته این موضوع را با یک استعلام قیمت تلفنی متوجه خواهید شد .

 

 ویدئویی که در همین رابطه تهیه کردیم را مشاهده نمایید .

(بازم از دوستان کپی کار عاجزانه درخواست میکنم اگر از مطالب سایت ما استفاده می‌کنند حتما منبع را ذکر کنند. در غیر این صورت این کار هم شرعا و هم قانوناً ممنوع می باشد و مطمئن باشید اگر این دنیا نتونم حقم را بگیرم اون دنیا از حق خود نمیگذرم. این که شما بیاید و مطالب و مقالات ما را بردارید و در سایت خود کپی کنید و سپس شروع به ویرایش آن کنید شاید بتونید برخی رو گول بزنید ولی خدا را که نمیشه گول زد)
متاسفم به حال خودم که در مملکتی زندگی میکنم که به کمترین حقوق آدم هم احترام نمی‌گذارند.
بنده فقط به عشق اون معدود مخاطبین فهیم خودم ادامه می‌دهم و امیدوارم روزی در این کشور به جایگاهی برسیم که به دانش همدیگر احترام بگذاریم.

این مقاله با عنوان علت گرم نشدن آب پکیج میباشد ولی به طور کلی برای پیدا کردن دلایل گرم نشدن آب مصرفی انواع پکیج دیواری میتونید از این راهنما کمک بگیرید . جهت مشاهده سایر مقالات ما در زمینه آموزش تعمیر پکیج اینجا کلیک کنید .

به عنوان مثال جهت عیب یابی و پیدا کردن :

 • علت روشن نشدن آبگرم پکیج
 • علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور
 • گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتور
 • پکیج روشن می‌شود ولی آب گرم نمی‌شود

 

دلایل گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری

وقتی میخواهیم به بررسی علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری بپردازیم باید قبل از هر کاری به چند نکته دقت کنیم :

برای اینکه بهتر متوجه بشید من علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور را به چند بخش تقسیم کردم که هر بخش را جداگانه  شرح داده و طریقه رفع عیب را بیان میکنم .

آب مصرفی پکیج سرد است و هیچ اروری مشاهده نمی‌شود

۱_ آیا آب مصرفی به طور کامل سرد میباشد و هنگامی که شیر آبگرم را باز میکنیم هیچ عکس العملی از پکیج مشاهده نمیشود ؟

دوستان همونطور که قبلا گفتم در عیب یابی پکیج دیواری اولویت با بررسی کدخطا میباشد.

در پکیج ایران رادیاتور مدل آنالوگ کدهای خطا توسط چشمک زدن یک یا چند چراغ به طور همزمان و ثابت مشخص می‌شود.

بررسی کد خطا | علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور

در این پکیج های آنالوگ ایران رادیاتور زمانی که شیر آبگرم را باز میکنیم چراغ های روی پانل به صورت ممتد دو تا دو تا از ۳۰ تا ۸۰ چشمک می‌زنند.

نشانه باز بودن آب مصرفی در پکیج ایران رادیاتور

که در این صورت نشانه این است که سنسور تشخیص دهنده باز بودن آبگرم یعنی قطعه فلوسویچ به طور صحیح باز بودن آب مصرفی را تشخیص داده و عمل کرده است و در این حالت بعد از چند ثانیه چراغ نارنجی رنگ یا به عبارتی چراغ شعله روشن شده و در صورتی که تا زمان باز بودن آب مصرفی خاموش نشود معمولا آب مصرفی میبایست گرم شود .

خرابی فلوسوئیچ یا فلومتر اولین دلیل گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتور

البته استثنا هم دارد و ممکن است در این حالت آب مصرفی داغ نباشه و ولرم باشد آن هم زمانی است که سوپاپ شیر سه راهی به دلیل معیوب شدن به صورت صحیح عمل نکرده و نیمه باز بوده و آبگرم را به جایی که به سمت آب مصرفی برود به سمت شوفاژ می‌رود .

برای اینکه از این موضوع اطمینان حاصل کنید به این روش عمل کنید .
با توجه به این نکته که سیستم اکثر پکیج های دیواری طوری طراحی شده که به محض باز کردن آب مصرفی حتی اگر در فصل زمستان باشد مسیر شوفاژ به طور کامل بسته میشود پس زمانی که آب مصرفی باز باشد وقتی به لوله خروج آبگرم از پکیج دست بزنید حتما باید از لوله رفت شوفاژ داغ تر باشد فقط در صورتی که بایپاس نیمه باز باشد در صورتی که در سیستم پکیج دیواری اولویت مصرف با آبگرم هست پس زمانی که شیر آب گرم باز باشد باید مسیر شوفاژ کاملا بسته باشد.و در غیر این صورت با توجه به اینکه چراغ ها جفت جفت حرکت کرده و چراغ نارنجی روشن میباشد آب مصرفی ولرم بوده و داغ نمیباشد.

آب دزدی بایپاس علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج

خوب دوستان برگردیم سر سوالمون :

شیر آبگرم باز میباشد و روی پانل پکیج هیچ عکس العملی مشخص نمیباشد. جواب مشکل خرابی فلوسویچ و فلومتر میباشد.

آب مصرفی سرد است و چراغ ها دو تا دو تا چشمک می‌زنند

۲_ اگر آب مصرفی کاملا سرد باشد و چراغ های پکیج هم به طور نرمال حرکت می‌کنند یعنی فلوسویچ عمل کرده ولی ایرادی در یک قطعه باعث شده که برد فرمان وصل شعله را ندهد.

این مشکل می‌تواند از سنسور آب مصرفی باشد

سنسور ان تی سی جداری و مستقرق

آب مصرفی پکیج گرم نیست و ارور ۴۰ ۶۰ ۷۰ میدهد

مورد بعدی که باعث گرم نشدن آب مصرفی در پکیج ایران رادیاتور میشود از خرابی پرشر هوا  میباشد که البته در این حالت معمولا خطای ۴۰ ۶۰ ۷۰  می‌دهد.  در این صورت قبل از هر کاری اقدام به دو شیلنگ نمودن پرشر هوا نموده و همچنین دریچه های پلاستیکی اطراف دودکش را باز نمایید .

آب مصرفی پکیج سرد میباشد و خطای ۴۰ ۶۰ ۸۰ میدهد

خرابی برد الکترونیک یا به عبارتی نیمسوز شدن رله فن برد کنترل پکیج ایران رادیاتور نیز از دلایل گرم نشدن آب مصرفی در پکیج میباشد که در اینصورت هم چراغ های ۴۰ ۶۰ ۸۰ چشمک میزند . در صورت گرم نبودن آب مصرفی و مشاهده ارور ۴۰ ۶۰ ۸۰ ایران رادیاتور میبایست از تعمیرکار مجاز بخواهید برای تعمیر یا تعویض برد کنترل برسند خدمتتون .

جهت بررسی دقیق ارور ۴۰ ۶۰ ۸۰ در پکیج ایران رادیاتور مطلبی که قبلا در همین رابطه منتشر کردیم را مطالعه نمایید

ارور 40 60 80 و ارور 40 60 70 ایران رادیاتور دلیل گرم نشدن آب مصرفی پکیج

علت روشن نشدن آبگرم پکیج

علت روشن نشدن آبگرم پکیج دلایل زیادی دارد که یک به یک به آنها می‌پردازیم. برای اینکه مشکل گرم نشدن آب مصرفی پکیج را بررسی و عیب یابی کنیم ابتدا باید صورت مسئله برای خودمون روشن باشد. به این معنا که عملکرد پکیج را زیر نظر بگیریم و ببینیم پکیج تا کجا به درستی عمل می‌کند و کجا به مشکل برمی‌خورد. زمانی که شیر آب مصرفی (آبگرم) باز است روی پکیج باید تغییری صورت بگیرد که به معنای عملکرد صحیح سنسور فلوسویچ می‌باشد و زمانی که شعله روشن می‌شود نیز روی پانل پکیج مشخص می‌شود. به عنوان مثال در پکیج ایران رادیاتور زمانی که شیر آب باز است چراغ ها جفت جفت چشمک می‌زنند و زمانی که شعله روشن می‌شود چراغ نارنجی روشن می‌شود.

علت روشن نشدن آبگرم پکیج چراغ نارنجی (چراغ شعله) یکبار روشن شده و خاموش می‌شود

اگر آب مصرفی سرد باشد و شعله یکبار خاموش شده و قطع کرده و دیگه روشن نشده احتمال اول خرابی یون تشخیص شعله میباشد سپس پرشر هوا که قبل از هر کاری اقدام به دوشلنگه کردن پرشر و باز کردن دریچه های پلاستیکی بالای پکیج نمایید .

کمبود فشار گاز علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج

کمبود فشار گاز نیز باعث این مشکل می‌شود معمولا در هوای خیلی سرد افت فشار گاز مشاهده شده که باعث خاموشی و از کار افتادن پکیج می‌شود که در این صورت باید پیچ چهارسویی که روی شیر گاز قرار دارد را به اندازه ۲ میلیمتر در جهت عقربه های ساعت بچرخانید.

مطلبی را در گذشته تحت عنوان آموزش کامل روش تنظیم شعله کوتاه و بلند پکیج دیواری منتشر کردیم . مطالعه کنید . .

رفع ارور 70 80 ایران رادیاتور با زیاد کردن فشار گاز

مورد بعدی آب مصرفی پکیج سرد است و کد خطا میدهد ( یک یا چند چراغ چشمک میزند )

اگر آب مصرفی پکیج سرد بود و چراغ هایی از پکیج به معنای اعلام کد خطا چشمک می‌زند همانطور که گفتم به سراغ مطلبی که در گذشته تحت عنوان کدهای خطای پکیج ایران رادیاتور منتشر کردیم رفته و عیب یابی پکیج را با رفع خطای مشاهده شده ادامه دهید.

 

آب مصرفی پکیج دمای مناسبی ندارد

اگر آب خروجی از پکیج دمای مطلوبی نداشته در صورتی که ولوم دما را روی ماکزیمم قرار داده ایم و ظاهرا پکیج به صورت نرمال و بدون خطا کار می‌کند ولی در عمل آب مصرفی خارج شده از پکیج دمای دلخواه را ندارد و به صورت یکنواخت ولرم میباشد.

اولین کاری که می‌بایست برای عیب یابی این مشکل انجام بدید همونطور که قبل از این گفتم باید در زمانی که شیر آب گرم باز است دست روی لوله رفت شوفاژ یعنی از سمت چپ اولین شیلنگ بزارید و اگر احساس کردید دمای آن از دمای لوله خروجی آبگرم یعنی لوله کناری بیشتر است مطمئنا مشکل از آب دزدی از قسمت بایپاس می‌باشد. برای رفع این مشکل باید شیر موتوری را باز کنید و فنر سوپاپ بایپاس را بیرون بیارید و در صورت لزوم اورینگ ها را عوض کنید منتها قبلش فنر را رسوب زدایی کرده و روغن کاری کنید و سر جاش ببندید.
ولی در صورتی که متوجه شدید بایپاس به درستی کار میکند یعنی گرمای لوله رفت شوفاژ زیاد نبود ولی آب مصرفی همچنان ولرم بود دلایل دیگری دارد .

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری

در صورتی که بعد از باز کردن آب مصرفی فلوسوئیچ و یا فلومتر عمل کرده و پکیج روشن شود ولی همچنان آب دمای مناسبی ندارد به موارد زیر مربوط میشود :

 • کم بودن فشار گاز و کوتاه بودن شعله باشد
 • هم خرابی و کاهش دقت NTC مصرفی که سبب می‌شود دمای حقیقی را به برد کنترل اعلام نکند و در نتیجه آب مصرفی به خوبی گرم نمیشود
 • همچنین گاهی وجود رسوب در مبدل ثانویه هست که باعث میشه دمای سیستم به سرعت بالا رفته و دستگاه شعله را قطع میکند و تا زمانی که مجدد شعله روشن شود آب مصرفی سرد خواهد شد .
 • خرابی برد کنترل و خطای ۴۰ ۶۰ ۸۰
 • خرابی پرشر هوا و خطای ۴۰ ۶۰ ۷۰
 • عدم تشخیص شعله و خطای ۷۰ ۸۰ که ممکنه یون خراب باشه

مورد بعدی به این صورت است که آب مصرفی سرد است ولی رادیاتورها داغ میباشد .

علت گرم نشدن آب پکیج در صورتی که رادیاتورها داغ میباشند

اگر آب مصرفی سرد بود ولی شوفاژها گرم بودند به این معنی میباشد که پکیج در حالت زمستانی بدون مشکل کار می‌کند فقط یا زمانی که شیر آب را باز میکنیم قطعاتی که مسئول تشخیص باز شدن آب میباشد درست عمل نمی‌کنند و برد متوجه باز بودن آب نمیشود و یا برد متوجه می‌شود و پکیج نیز شروع به کار می کند ولی باز آب خروجی سرد میباشد

در مواردی که برد اصلا متوجه نمی‌شود یعنی چراغ های سبز جفت جفت حرکت نمی‌کند و در مدل دیجیتال عکس آب مصرفی ظاهر نمی‌شود که باید مستقیم برید سراغ سنسوری که وظیفه تشخیص باز بودن آب مصرفی به برد الکترونیک را دارد یعنی فلوسویچ و یا فلومتر رفته و با تعمیر و یا تعویض این قطعه مشکل را برطرف نمایید .

ولی در صورتی که دستگاه متوجه باز بودن آب مصرفی شده و چراغ ها جفت جفت حرکت می‌کنند و یا علامت دوش آب روی نمایشگر ظاهر میشود باید موارد زیر را بررسی کنید :

دلایل دیگر گرم نشدن آب مصرفی پکیج

 • کم بودن فشار گاز
 • دبی بیش از حد آب ورودی
 • فاصله زیاد پکیج تا حمام
 • باز کردن دو شیر همزمان
 • NTC مصرفی
 • بای پاس
 • شیر موتوری
 • دیافراگم و محدود کننده (در مدل های قدیمی )
 • رسوب داشتن مبدل ثانویه

البته در صورتی که مبدل ثانویه رسوب داشته باشد مهمترین مشکل شما نوسان دمای آب مصرفی خواهد بود .

پکیج روشن می‌شود ولی آب گرم نمی‌شود

در صورتی که پکیج روشن شده و رادیاتورها گرم باشند ولی آب مصرفی سرد باشد مشکل از خرابی فلوسویچ و یا فلومتر پکیج می‌باشد.

زمانی که شما شیر آبگرم را باز می‌کنید در پکیج دیواری قطعه ای وجود دارد که باز بودن آب را تشخیص می‌دهد و سپس برد کنترل به شیر موتوری فرمان تغییر حالت می‌دهد و اگر در فصل تابستان باشید همزمان به شیر کنترل گاز نیز فرمان باز شدن می‌دهد تا با جرقه ای که ایجاد می‌شود شعله برقرار شده و آب مصرفی گرم شود. همانطور که توضیح دادم تمام این مراحل ابتدا از تشخیص سنسوری که وظیفه دارد باز بودن آب مصرفی را به برد اعلام کند شروع می‌شود. پس اگر این سنسور معیوب باشد برد کنترل توانایی این را ندارد که باز بودن آب را شناسایی کند و همچنان آب مصرفی سرد خواهد بود. حتی اگر در فصل زمستان باشید و سیستم گرمایش به درستی کار کند در صورتی که شیر موتوری تغییر حالت ندهد هیچ آبی سمت مبدل ثانویه نمی‌رود و آب خروجی سرد خواهد بود.

این سنسور در برخی پکیج ها فلوسویچ هست و در برخی از پکیج ها فلومتر

البته قبل از اینکه اقدام به تعویض این قطعه نمایید بهتره به روشی که در ادامه مقاله بهتون آموزش میدم عمل کنید که اگر مشکل گیر کردن سنگ ریزه داخل فلوسویچ و فلومتر باشد برطرف شود.

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایساتیس

علت گرم نشدن آب پکیج ایساتیس هم مثل پکیج ایران رارادیاتور و سایر پکیج های دیواری میباشد که تا الان بهش پرداختیم و در کل شما باید ابتدا بررسی کنید که آیا فلوسوئیچ و یا فلومتر عمل می‌کند یا خیر

همانطور که عرض کردم فلوسوئیچ و فلومتر وظیفه اعلام باز بودن آب مصرفی به برد کنترل را دارد و در صورت سالم بودن این سنسور با باز شدن آبگرم تغییری روی پنل مشاهده میشود و در پکیج ایساتیس معمولا این تغییر با روشن شدن عکس دوش آب روی مانیتور مشخص میشود .

خرابی فلوسوئیچ و یا فلومتر پکیج ایساتیس اولین دلیل گرم نشدن آب مصرفی

پس  یا این تفاسیر در صورتی که از پکیج ایساتیس استفاده میکنید و آب مصرفی سرد میباشد و رادیاتورها برعکس گرم هست قبل از هر اقدامی دقت کنید با باز شدن آب گرم آیا علامت دوش ظاهر میشود یا خیر ؟

در صورتی که مشاهده کردید علامتی ظاهر نمیشود سریعا به سراغ  فلوسوئیچ و فلومتر بروید .

روش تست فلوسوئیچ پکیج دیواری

برای چک کردن سالم بودن فلوسوئیچ، میتوانید سیم های آن را اتصال کوتاه کنید. در صورت روشن شدن پکیج، فلوسوئیچ خراب است

آموزش تعمیر فلوسوئیچ و فلومتر پکیج دیواری

قبل از اینکه روش تعمیر فلوسوئیچ و فلومتر یا فلورگلاتور را بهتون آموزش بدم باید بدونید این روش فقط در مواقعی کاربرد دارد که قطعه مورد نظر {فلوسوئیچ و فلومتر} از نظر فیزیکی دچار مشکل نشده باشد و فقط کار نکردن این قطعه به خاطر رسوب گرفتن و یا آشغال و سنگریزه گرفتن توربین و آهنربای این قطعه باشد . برای انجام این کار بعد از اطمینان از معیوب بودن فلومتر و یا فلوسوئیچ و قبل از اینکه به طور کامل اقدام به تعویض این قطعه نمائید به روش زیر عمل کنید :

 • شیر ورودی آب سرد را ببندید
 • شیلنگ های آب سرد و گرم را از زیر پکیج باز کنید
 • جای شیلنگ های سرد و گرم را عوض کنید
 • شیلنگ ورودی آب سرد را در قسمت خروجی آبگرم بسته ئ شیلنگ آبگرم را نیز به همین صورت روی قسمت ورودی آب سرد
 • سپس اقدام به باز کردن شیر ورودی آب سرد نمائید
 • یکی دو تا از شیر های ساختمان را باز کنید و چندین بار آب را بازو بست کنید
 • سپس شیلنگ ها را سر جایشان ببندید

با این کار اگر آشغال و یا سنگریزه و یا حتی گاها کریستال های پلی فسفات خراب شده که باعث گیر کردن توربین شده اند از لوله خارج شده و توربین آزاد خواهد شد

خرابی سنسور ان تی سی دلیل گرم نشدن آب پکیج ایساتیس

خرابی سنسور نیز دلیل دیگر گرم نشدن آب پکیج ایساتیس میباشد

تعمیرکاران برای اطمینان از این موضوع ابتدا پکیج را خاموش کرده و بعد دو سر اهم متر را به دو سر آن وصل می کنند و به این شکل مقاومت اندازه گیری می شود. بعد از این مرحله با استفاده از یک شعله غیر مستقیم دمای ntc را بالا می برند. هدف از این کار اندازه گیری مقاومت و مقایسه آن با استانداردهای تعیین شده است.

دما بر حسب سانتیگرادمقاومت بر حسب اهم
 ۰۲۷
۱۰۱۷
۲۰۱۲
۳۰۸
۴۰۵
۵۰۴
۶۰۳
۷۰۲
۸۰۱٫۵
خرابی موتور شیر سه راهی پکیج ایساتیس مدل نیو استار

یکی از دلایل گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایساتیس مدل نیو استار که دو مبدل میباشد مربوط به هدایت شدن گرمای پکیج به سمت شوفاژ و کار نکردن موتور شیر سه طرفه  یا به عبارتی شیر موتوری پکیج میباشد.

تست شیر موتوری پکیج دیواری دو مبدل

جهت تست شیر موتوری پکیج های دو مبدل باید خار شیر موتوری را بیرون کشیده سپس در همان وضعیتی که شیر موتوری را در دست گرفته اید از فرد دیگری بخواهید آب را باز و بسته کند . اگر با بازو بست کردن آب مصرفی { البته ما ممئن شدیم که فلوسوئیچ و فلومتر به درستی عمل میکند} میله داخلی شیر موتوری بالا و پایین نرفت به این معنی است که شیر موتوری سوخته است .

البته گاهی هم اتفاق میافتد که مشکل از فنر سوپاپ و یا در رفتن خار فنر سوپاپ بایپاس باشد . برای تست این موضوع هم میتونید زمانی که شیر آب باز یا بسته است با یک پیچ گوشتی میله فنر سوپاپ را محکم به داخل فشار داده تا مطمئن شوید مشکل از گرفتگی و یا معیوب بودن فنر بایپاس نیست.

گاهی هم خراب شدن اورینگ های بایپاس باعث میشه مقداری از آب گرم که باید به سمت مبدل ثانویه رفته تا آب مصرفی را گرم کند به داخل مسیر شوفاژ شده و به همین دلیل آبمصرفی ولرم میباشد . برای تست این مشکل نیز باید درجه آبگرم را روی آخرین دما گذاشته و سپس شیر آبگرم را باز کنید سپس دست خود را روی لوله رفت شوفاز گذاشته اگر احساس کردید بعد از چند دقیقه از باز بودن آب مصرفی هنوز لوله رفت شوفاژ از لوله خروجی آبگرم داغتر میباشد به این معنی است که اورینگ های بایپاس خراب شده و اصطلاحا بایپاس آب دزدی میکند . که حتما میبایست اقدام به تعویض کامل بایپاس و یا اورینگ های آن شوید .

سرد شدن آب مصرفی پکیج ایساتیس بعد از باز کردن همزمان با آب سرد

اگر زمانی که شیر آبگرم را باز میکنید آب کاملا داغ میشود ولی به محض اینکه قصد دارید کمی آب سرد مخلوط کنید تا دمای آب کمی پایین تر بیاد و قابل استفاده شود متاسفانه مشاهده میشود که آب مصرفی به طور کامل سرد میباشد . این مشکل به طور قطع مربوط به معیوب بودن فلومتر پکیج ایساتیس میباشد که میبایست تعویض گردد .

کد خطای E1 پکیج ایساتیس و گرم نشدن آب مصرفی

یکی دیگر از دلایل شایع گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایساتیس بروز کد خطای E1 میباشد که به معنای کمبود فشار بار کمتر از یک بار هست ..

رفع خطای e1 در پکیج ایساتیس:

 • ابتدا مطمئن شوید که هیچ گونه نشتی در پکیج، رادیاتورها و سیستم های لوله کشی پکیج و رادیاتور وجود نداشته باشد.
 • شیر پرکن پکیج را باز کنید تا فشار دستگاه بین ۱٫۵ تا ۲ بار قرار بگیرد، سپس دستگاه آماده راه اندازی دوباره است.
 • در صورتی که باز هم دستگاه این خطا را صادر کرد، به احتمال زیاد پرشر سوییچ آب دستگاه خراب است.

البته لازم به ذکر است قبلا مقاله کاملی در رابطه با علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایساتیس منتشر کردیم که میتونید مشاهده کنید .

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان اپتیما

دلایل گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان اپتیما نیز همانطور که در بالا مطالعه کردید مثل سایر پکیج های دو مبدل میباشد .

به عبارتی اگر رادیاتورها گرم میباشند و فقط آب مصرفی پکیج بوتان اپتیما سرد میباشد همانطور که گفتم ابتدا باید دقت کنید با باز کردن آب مصرفی تغییری روی چشمک زدن چراغ سبز روی پنل مشاهده میشود یا خیر

اگر با باز کردن آب مصرفی چشمک زدن چراغ های سبز رنگ هیچ تغییری نکرد به احتمال قوی چون در پکیج بوتان اپتیما فلوسوئیچ سنسور مسئول اطلاع دادن به برد کنترل جهت باز بودن آب مصرفی است احتمالا پروانه داخل فلوسوئیچ گیر کرده {برای رفع گیر کردن پروانه فلوسوئیچ به روشی که آموزشداده شد عمل کنید} و در نهایت باید اقدام به تعویض فلوسوئیچ نمایید . ولی جهت اطمینان یافتن از

دلیل دیگر گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان اپتیما میباشد همانطور که در چندین قسمت از بالا عرض کردیم خرابی سنسور آب مصرفی میباشد

خرابی پمپ و گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان اپتیما

همانطور که میدانید در پکیج های دو مبدل پمپ شوفاژ نقش اساسی را دارد و در صورت معیوب شدن پکیج دیواری هم در آبگرم مشکل خواهد داشت و هم در رادیاتورها

معیوب شدن پمپ معمولا به چند دلیل است :

 • سوختن سیم پیچ پمپ پکیج بوتان اپتیما {کمتر اتفاق میافتد}
 • سوختن کیت برق پمپ گراندفوس پکیج اپتیما { بیشتر اتفاق میافتد}
 • گیرپاژ شدن پمپ {در صورت مشاهده کار نکردن پمپ پکیج اپتیما ابتدا پیچ دو سوی بزرگ مقابل پمپ را باز کرده و محور داخلی را از طریق یک فازمتر سعیکنید بچرخانید اگر دیدید سخت حرکت میکرد و یا اصلا جام بود . ابتدا با همان فازمتر سعی در روان سازی محور نموده و در صورت روان نشدن آب پکیج را تخلیه و پمپ را از طریق باز کردن چهار پیچ آلن باز کنید سپس پروانه را با دست روان کرده و پس از روغنکاری سرجایش ببندید}

 

خرابی شیرموتوری دلیل گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان اپتیما

همانطور که عرض کردم شیر موتوری در پکیج های دو مبدل وظیفه هدایت آب گرم به داخل مبدل ثانویه را دارد و در صورت سوختن شیر موتوری آب مصرفی به جای اینکه به سمت مبدل ثانویه برود به سمت رادیاتورها میرود . در این حالت با اینکه آب مصرفی باز است و نشانه سالم بودن فلوسوئیچ نیز با تغییر در چشمک زدن چراغ سبز مشخص است ولی وقتی در هنگام باز بودن آب مصرفی وقتی دست خود را روی شیلنگ رفت شوفاژ بگذارید داغ میباشد در صورتیکه شیلنگ آبگرم ولرم میباشد . در این حالت همانطور که گفتم خار شیر موتوری را بیرون کشیده و بالا و پایین رفتن میله شیرموتوری را با باز و بست کردن آب مشاهده کنید .

تعمیر شیر موتوری برقی پکیج دیواری

البته سوتفاهم نشه منظور از تعمیر شیر موتوری برقیدر مواقعی است که مشاهده میشود شیر موتوری خیس شده و در آستانه از کار افتادن میباشد . قبل از سوختن کامل شیر موتوری پکیج خار آن را باز کرده و فیش آن را هم دربیارید . سپس در همان حالتی که هست و بدون اینکه شیر موتوری را برعکس کنید آن را روی رادیاتور و یا بخاری و یا جای گرمی بگذارید تا آب آن کامل خشک شود . لازمه یه شب تا صبح روی شوفاژ و یا جای گرم باشه تا اطمینان حاصل بشه که کاملا خشک شده است . {البته لازم به ذکر است که این مشکل اکثرا در پکیج هایی که شیر موتوری به صورت افقی نصب شده است مثل پکیج اپتیما و OTMA ایران رادیاتور }

روشن شدن چراغ قرمز پکیج بوتان اپتیما و گرم نشدن آب مصرفی

دلایل روشن شدن چراغ قرمز پکیج بوتان اپتیما که باعث سرد بودن آب مصرفی شده است :

 • کمبود فشار بار پکیج کمتر از نیم بار {فشار بار مناسب ۱/۵ بار است}
 • معیوب بودن پمپ
 • خرابی سنسور مدار گرمایش
 • خرابی پرشر هوا
 • خرابی برد کنترل
 • معیوب بودن یون تشخیص شعله
 • بسته بودن گاز  ورودی اصلی
 • بسته بودن شیرهای رفت و برگشت زیر پکیج و یا شیرهای رادیاتورها
 • کثیف شدن توری صافی برگشت
 • گیر بودن و یا سوختن فن تخلیه دود

البته مقاله ای قبلا در رابطه با علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتان اپتیما منتشر کردیم که در آن به صورت مفصل به این مسائل پرداخته ایم .

علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج گلدیران

گرم نشدن آب پکیج گلدیران نیز همانند سایر پکیج های دیواری که تا الان درباره اشما صحبت کردیم عیب یابی مشابهی دارد . بدین ترتیب در صورت مراجعه با مشکل سرد بودن آب مصرفی روبرو هستید قبل از هر اقدامی دقت کنیدٍ آیا روی مانیتور علامت دوش آب ظاهر میشود یا خیر

در صورتی که علامت دوش ظاهر نمیشود مشکل از خرابی فلوسوئیچ و فلومتر میباشد ،برای اینکه اطمینان پیدا کنید که فلوسوئیچ معیوب میباشد سیم های آن را اتصال کوتاه کنید و اگر مشاهده کردید پس از اتصال کوتاه علامت دوش ظاهر شد قطعا فلوسوئیچ خراب میباشد .

خطای E4 دلیل گرم نشدن آب پکیج گلدیران

در پکیج دیواری گلدیران ارور E4 به معنای کمبود فشار بار پکیج میباشد که میبایست فشار بار پکیج را روی ۱/۵ بار تنظیم کنید .

شیر پرکن در همه پکیج های دیواری در زیر پکیج قرار گرفته و در پکیج گلدیران نیز معمولا در سمت راست زیر پکیج قرار گرفته است که برای تنظیم فشار بار پکیج روی ۱/۵ بار باید شیر پرکن را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا عقربه به ۱/۵ بار برسد

نکته:

اگر به این طریق فشار بار بالا نرفت ممکن است :

فشار آب ورودی ساختمان کم باشد و میبایست مدت زمان بیشتری منتظر باشید تا عقربه بالا برود ولی هیچ وقت قبل از بستن کامل شیر پرکن محل را ترک نکنید ،البته میتونید شیر پرکن را ببندید و در زمان دیگری اقدام به بالا بردن فشار بار پکیج نمایید .

البته روش دیگری هم برای بالا بردن سرعت تزریق آب به سیستم وجود داره که ممکنه کمی در انجام تنظیم فشار بار پکیج سرعت ببخشد و آن این است که هنگام انجام تنظیم فشار بار دستگاه را بزارید روی حالت زمستانه با این کار باعث میشوید پمپ پکیج روشن شود و چرخش پمپ پکیج باعث بالا بردن سرعت تزریق آب به پکیج میشود .

البته اگر با انجام روش های فوق بازم موفق به تنظیم فشار بار پکیج نشدید باید از یک تعمیرکار درخواست کنید برای بازدید از پکیج

در این مطلب علت روشن نشدن پکیج گلدیران را بررسی کردیم .

علت گرم نشدن آب پکیج تاچی

پکیج تاچی در ایران دارای سه نوع مدل میباشد که هر مدل نیز دارای چند تیپ بوده که به صورت دیجیتال و آنالوگ میباشند .

مدل های پکیج دیواری تاچی :
اسمارت Smart
استار Star
اکو Eco
پکیج دیواری تاچی در دو نوع تک مبدل و دو مبدل موجود میباشد .
در پکیج های دیواری تاچی نیز همچون سایر پکیج ها که آموزش دادیم گرم نشدن آب مصرفی در صورتی که با سرد بودن رادیاتورها نیز روبرو باشیم باید مشکل را در موارد زیر بررسی کنید :
کمبود فشار بار پکیج کمتر از یک بار
بسته بودن شیر گاز ورودی
عدم اتصال دوشاخه برق به پریز
سوختن پمپ در نوع دو مبدل
معیوب بودن فن و پرشر هوا و یا رله فن روی برد کنترل

کد خطای پکیج تاچی

مخاطب محترم لازم به ذکر است که اگر پکیج دیواری هم در حالت تابستان و هم زمستانه کار نکند مطمئنا وقتی پکیج را ریست کنید پس از متوقف شدن عملکرد پکیج به هر دلیلی روی نمایشگر پکیج کد خطا ظاهر میشود و یا در مدل آنالوگ با چشمک زدن چراغ های روی پانل اعلام کد خطا میکند .

پس از مشاهده ارور پکیج به مطلب بانک ارور پکیج مراجعه کنید و با ارورهای درج شده در این مطلب دلیل بروز کد خطا را متوجه خواهید شد و نسبت به رفع عیب اقدام میکنید .

اولین دلیل گرم نشدن آب پکیج تاچی

همانطور که عرض کردم اولین دلیل گرم نشدن آب مصرفی پکیج دیواری تاچی کمبود فشار بار میباشد که در پکیج تاچی این ایراد معمولا با کد خطاهای زیر اعلام میشود :

E4
E9
EP
در صورت مشاهده هر کدام از این کدهای خطا در پکیج دیواری تاچی باید اقدام به تزریق آب به مدار پکیج نمایید .

روش تنظیم فشار بار پکیج تاچی

برای تنظیم فشار بار پکیج تاچی در مواقعی که عقربه فشار بار کمتر از یک بار میباشد ابتدا باید قطعه ای به نام شیر پرکن را صورت میگیرد ، برای مشاهده این قطعه حتما باید خم شده و زیر پکیج را مشاهده کنید ، این شیر دارای ولوم گِردِ و به رنگ مشکی میباشد و جهت بالا بردن فشار بار پکیج میبایست این شیر را در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید و منتظر باشید به محض اینکه عقربه روی ۱/۵ بار رسید شیر پرکن را باید کامل ببندید .
حتما دقت کنید قبل از بستن شیر پرکن محل را ترک نکنید و در صورت کم بودن فشار آب ساختمان در زمان دیگری اقدام کنید .

گرم نشدن آب پکیج تاچی در حالی که رادیاتورها گرم میباشد

در صورت گرم نشدن آب مصرفی پکیج تاچی با وجود گرم بودن رادیاتورها ابتدا باید دقت کنید آیا بعد از باز کردن شیر آبگرم علامت دوش روی نمایشگر ظاهر میشود یا خیر
در صورتی که روی نمایشگر پکیج تاچی هیچ تغییری با باز کردن آب گرم ظاهر نشود به طور قطع سنسوری که وظیفه دارد باز بودن آب به برد کنترل را اعلام کند خراب میباشد .
این سنسور در برخی مدل ها فلوسوئیچ میباشد و در برخی مدل ها فلومتر
جهت تست سالم بودن فلوسوئیچ سیم های آن را اتصال کوتاه داده و در صورت روشن شدن پکیج و یا ظاهر شدن علامت دوش روی نمایشگر به طور قطع فلوسوئیچ خراب میباشد

در انتهای این مقاله با توجه به اینکه یکی از مهمترین دلایل گرم نشدن آب مصرفی پکیج رسوب داشتن پکیج میباشد مطلب مفیدی را در همین رابطه بهتون معرفی میکنم تحت عنوان آموزش رسوب زدایی پکیج

جهت تعمیر پکیج ایران رادیاتور در تهران اینجا کلیک کنید

در مورد آموزش اسید شویی مطلبی را تحت عنوان آموزش رسوب زدایی مبدل ثانویه پکیج ایران رادیاتور منتشر کردیم

دانلود مقاله کامل علت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایران رادیاتور

دانلود فایل پی دی اف آموزشی

Water heating

آموزش

آموزش تعمیر پکیج ایران رادیاتورعلت گرم نشدن آب پکیج ایران رادیاتورعلت گرم نشدن آب پکیج فرولیعلت گرم نشدن آب مصرفی پکیجعلت گرم نشدن آب مصرفی پکیج ایساتیسعلت گرم نشدن آب مصرفی پکیج بوتانعلت گرم نشدن پکیج تاچیعیب یابی پکیج ایران رادیاتور

۸ دیدگاه ها

 • ببخشید پکیج ما مرکوری مگاترم۲۸ علامت دوش یا شیر اب روی صفحه دیجیتالی ظاهر میشه ولی چرا بازم اب گرم نمیشه چکارکنم

  • سلام
   این مشکل باید توسط تعمیرکار بررسی شود
   باید ببینید آیا در زمان باز بودن آب مصرفی شعله روشن است یا خیر ؟
   در ضمن اگر شعله روشن میشود آیا آب مصرفی به طور کامل سرد میباشد و یا ولرم میباشد ؟
   {احتمال خرابی برد کنترل و یا سنسور حرارتی میباشد }

 • باسلام
  پکیج من ایران رادیاتور هستش اگه رادیاتور روشن باشه آب هم گرم میشه ولی اگر رادیاتور رو خاموش کنم اونوقت آب گرم نمیشه یا بعبارتی شعله روشن نمیشه
  ممنون از راهنمای تون

  • با سلام
   احتمالا فلوسوئیچ و یا فلومتر گیر کرده و شایدم مشکل پیدا کرده . اول جای شیلنگ های سرد و گرم زیر پکیج را برعکس کنید اگر گیر داشته باشه برطرف میشه . نشد عوض کنید

 • درود و تشکر به خاطر مطالب خوبتون
  من یه پیکیج ایران رادیاتور M24cf دارم که اب رو به اندازه کافی گرم نمیکنه تمام مطالب بالا رو هم چک کردم و ایراد از اونها نبود و اما فهمیدم که پکیج دو تا شعله داره یه شعله کم و یه شعله زیاد تو پیکج من شعله زیاد هیچ وقت رخ نمیده و همیشه شعله روی کم هست هر چی هم تعمیرکار اومده نتونسته بفهمه کجا ایراد داره ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

  • سلام
   دوست عزیز این حرف شما مشکل یک تعمیرکار نیست و ایراد شخص شماست. اصلا هیچ معنایی ندارد این حرف شما که شعله بلند ندارد و هر چی تعمیرکار اومده نفهمیده
   پیشنهاد میکنم در این گونه موارد حتما از یک تعمیرکار بخواهید موضوع را بررسی کند، گاهی پرداخت مبلغ ناچیزی بابت تعمیر پکیج بسیار باصرفه تر از اینکه خودتون بخواهید انجام بدید در میاد.
   اگرم اسرار دارید خودتون انجام دهید لطفا ایراد دستگاه را واضح تشریح بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *