آموزش روشن کردن پکیج دیواری


به این مطلب امتیاز بده

اگر شما از مصرف کنندگان پکیج دیواری در منزل خود هستید حتما زمانی که برای اولین بار قصد استفاده از سیستم را داشته اید به مشکل برخورده اید. این مطلب را با عنوان آموزش نحوه روشن کردن پکیج دیواری آغاز مینمایم.

نحوه روشن کردن پکیج دیواری

دستگاه پکیج شوفاژ گازی که شما در اختیار دارید به منظور تامین نیاز گرمایش و آب گرم مصرفی منزل شما طراحی گردیده که دمای هرکدام می تواند به دلخواه شما و مستقل از دیگری تنظیم گردد . استفاده صحیح و نگهداری مناسب از دستگاه پکیج گرمایشی علاوه بر اینکه زمینه استفاده بهینه با راندمان بالا و رضایت مندی بیشتر شما را فراهم می کند ، از تحمیل هزینه های اضافی جهت تعمیر نیز جلوگیری می نماید . البته توصیه موارد ذیل به هیچ وجه به منزله اقدام برای تعمیر نیست و در صورت بروز عیب حتما با نمایندگی مجاز کمپانی مربوطه تماس بگیرید تعمیرات پکیج منزل خود را با خیال آسوده به ما بسپارید.

اگر علاقمند به تعمیر پکیج هستید دسته مقالات آموزشی عیب یابی و رفع عیب پکیج شوفاژ دیواری را مطالعه نمایید.

 

چک لیست نحوه روشن کردن پکیج دیواری

  1. پکیج را به برق بزنید
  2. اطمينان پیدا کنید گاز وصل می‌باشد
  3. کلیه شیرهای زیر پکیج را در وضعیت وصل قرار دهید
  4. فشار بار پکیج را روی 1/5 بار تنظیم کنید (از طریق شیر پرکن زیر پکیج)
  5. اطمینان پیدا کنید شیرهای بالا و پایین رادیاتورها باز می‌باشند و یک به یک رادياتورها را هواگیری نمایید
  6. بعد از هواگیری حتما مجدد فشار بار را چک کنید
  7. همه ولوم های روی دستگاه را در وضعیت وصل قرار دهید و پکیج را روشن کنید
  8. بعد از 10 دقیقه از کارکرد پکیج همه رادياتور ها را از قسمت بالا و پایین لمس کنید در صورتی که احساس کردید قسمت پایین رادیاتور ها از بالا داغ تر می‌باشد به احتمال قوی شیلنگ های رفت و برگشت زیر پکیج اشتباه بسته شده است و باید جابجا کنید

اجزای تشکیل دهنده پکیج :

 الف ) پانل :

 

قسمت های قابل مشاهده بر روی پانل دستگاه معمولا شامل اجزاء زیر و از نوع دیجیتال ، آنالوگ و یا ترکیبی از هردو می باشد : تعمیرات پکیج منزل خود را با خیال آسوده به ما بسپارید

 

اجزاء پانل :

این اجزاء با نمادهای نشان داده شده در تصاویر بالا معمولا در همه دستگاها دیده می شود .

 

۱. نشان دهنده فشار مدار گرمایشی و دما ( ترمومانومتر ) .

 

۲. کلید انتخاب وضعیت ( سلکتور زمستانه / تابستانه / (Standby ) .

 

۳. تنظیم دمای آب مصرفی .

 

۴. تنظیم دمای آب گرمایشی .

 

ب ) اتصالات زیر دستگاه :

دستگاه از زیر توسط ۵ عدد شیلنگ به تاسیسات لوله کشی ساختمان متصل شده است که شامل یک شیلنگ گاز و دو شیلنگ ورود و خروج آب مصرفی ( با قطر یک دوم اینچ ) و دو عدد رفت و برگشت به رادیاتورها ( با قطر سه چهارم اینچ ) می باشد . که لازم است همگی دارای شیر مجزا باشند . تعمیرات پکیج منزل خود را با خیال آسوده به ما بسپارید

 

شیر آب سرد ورودی به دستگاه

شیر آب گرم مصرفی

شیر آب رفت به رادیاتورها

شیر آب برگشت از رادیاتورها

۵ . شیلنگ گاز

 

درصورتی که شیلنگ های آب دارای سه شیر باشند ، نصاب دستگاه برای آب گرم مصرفی شیر درنظر نگرفته است ( شیرشماره ۲ ) .

ج) شیر پرکن :

فشار مناسب برای مدار گرمایش بین ۱ تا ۲ بار (۲bar تا ۱) و فشار ایده آل ۱/۵ بار می باشد که این فشار از طریق مانومتر ( فشارسنج ) دیجیتالی یا عقربه ای نصب شده روی پانل دستگاه قابل مشاهده است و با استفاده از شیر پرکن ( دستگیره قرار گرفته در قسمت زیر پکیج ) می توانید فشار را به حد مذکور رسانده و مجددا شیر پرکن را ببندید . ( وجود فشار ۱/۵bar درهمه فصول سال الزامی است ) . تعمیرات پکیج منزل خود را با خیال آسوده به ما بسپارید

تعمیر پکیج 

توصیه ها :

قبل از استفاده از دستگاه راهنمای کاربر آن را مطالعه نموده و موارد توصیه شده را به دقت عمل نمائید . دفترچه راهنما را در محل مشخص نزد خود نگهدارید تا در مواقع لزوم در دسترس شما یا سرویس کار مربوطه قرار گیرد .

مدار گرمایش یک مدار بسته است و حجم اب ثابتی در آن وجود دارد ، از تخلیه و یا تعویض آب آن خودداری کنید .

درصورتی که مکررا مجبور به استفاده از شیر پرکن جهت اصلاح فشار هستید ، احتمالا سیستم دارای نشتی است و قبل از ایجاد آسیب های جدی تر برای برطرف کردن این عیب از متخصص کمک بگیرید .

پس از شارژ آب مدار گرمایش ، عمل هواگیری را از تک تک رادیاتورها انجام دهید . برای این منظور پیچ هواگیری بالای رادیاتور را باز نمایید تا هوای ان کاملا تخلیه شده و اب به صورت پیوسته خارج شود .

پس از هواگیری مجددا فشار مدار از روی فشارسنج دستگاه کنترل شود . تعمیرات پکیج منزل خود را با خیال آسوده به ما بسپارید

اگر قرار است چند مدتی پکیج شما بدون استفاده بماند ، می توانید شیرآب سرد ورودی ( روی دیوار در، قسمت زیر دستگاه ) را ببندید و توسط سلکتور انتخاب فصل دستگاه را به حالت آماده به کارStandby) ) ببرید ولی دوشاخه برق را از پریز نکشید تا در مواقع لزوم سیستم ضدقفل پمپ و ضد یخ زدگی بتواند وظیفه خود را انجام دهد .

تعمیر پکیج ایران رادیاتور

برای جلوگیری از آسیب های ناشی از نوسان برق که برد کنترل و سایر قسمت های الکتریکی را تهدید می کند ، بهتر آن است که از محافظ در ورودی برق اصلی دستگاه استفاده شود ولی حتما دقت نمایید که محافظ استاندارد و دارای سیستم ارت به کار ببرید . تعمیرات پکیج منزل خود را با خیال آسوده به ما بسپارید

هرازگاهی بدنه دستگاه را لمس کنید و درصورت داغ بودن غیرعادی به سرویس کار مجاز اطلاع دهید .

حداقل سالی دو مرتبه لوله دودکش دستگاه درحال کار را با احتیاط لمس کنید ، در صورتی که دودکش به اندازه کافی گرم نیست ، مسیر دودکشی ( تا روی بام ) را به دقت بازدید نمایید و از باز بودن و وجود کلاهک H مطمئن شوید . ( روش تست دقیق دودکش در پایان فصل اول همین کتاب شرح داده شده است ) .

تغییر رنگ سقف و دیوارهای اطراف پکیج شما نشانه نشت گازهای سمی به فضای داخل ساختمان است ( رنگ سقف و دیوارها به زردی گرایش پیدا می کند ) .

از قرار دادن هرگونه وسیله گرمازا ( سماور، اجاق گاز ، کتری برقی و… ) در زیر پکیج اجتناب کنید . دمای آب گرم مصرفی را به میزانی تنظیم کنید که نیاز به مخلوط کردن با آب سرد نداشته باشد . با این کار علاوه بر کاهش مصرف گاز ، در استهلاک دستگاه نیز به میزان قابل توجهی صرفه جویی می شود .

سروصدای اضافی و یا اشکالات رخ داده هرچند جزئی ، می تواند منجر به خسارت به قسمت های دیگردستگاه شود ، لذا هرچه سریع تر آنها را به اطلاع سرویس کار مربوطه برسانید .

ممکن است در برخی از ساعات شبانه روز دمای ساختمان شما زیاد باشد ، برای کم کردن دمای کلی ساختمان این کار را از طریق تنظیمات دمای دستگاه در روی پانل انجام دهید . کم کردن از طریق تمامی شیرهای رادیاتورها به پکیج آسیب میزند ، مگر این که منظور فقط کم کردن یک اتاق یا ناحیه خاصی از ساختمان باشد . ( همه شیرهای رادیاتورها را باهم کم نکنید ) . تعمیرات پکیج منزل خود را با خیال آسوده به ما بسپارید

درصورتی که در ساختمان شما از سیستم گرمایش از کف استفاده شده ، حداکثر دمای قابل تنظیم برای گرمایش ۴۲ درجه سانتی گراد است .

اگر در فصل زمستان نیاز به استفاده طولانی مدت از آب مصرفی دارید ( استحمام یا شستشو ) ، هر ۲۰-۱۵ دقیقه یک مرتبه به مدت ۴-۳ دقیقه آب مصرفی را ببندید با این کار به دستگاه اجازه می دهید آب گرم را به رادیاتورها ارسال نماید و از افت دمای ساختمان جلوگیری می شود .

درصورتی که پکیج شما در فضای آزاد ( تراسی ، حیاط ) نصب شده است وجود جعبه فلزی مخصوص ( کاور) بر روی آن الزامی است . تعمیرات پکیج منزل خود را با خیال آسوده به ما بسپارید

از فضای داخل کاور دستگاه برای نگهداری اشیا ، علی الخصوص مواد قابل اشتعال استفاده نکنید .

حتی المقدور سعی کنید دمای آب مصرفی و گرمایش را تا مقدار حداکثر بالا نبرید .

درصورتی که به طور ناگهانی ریزش آب از قسمت زیرین پکیج آغاز شود ، احتمالا علت آن افزایش غیرمعمولی فشار آب مدار گرمایش است که یکی از دلایل آن کامل بسته نشدن شیرپرکن است ، در این حال با حفظ خونسردی مراحل زیر را انجام دهید :

۱- دوشاخه دستگاه را از پریز بکشید و شیر آب سرد ورودی دستگاه ( شیر شماره ۱ ) را ببندید .

 

۲- پس از قراردادن ظرفی ( برای جمع آوری آب ) در زیر دستگاه منتظر بمانید تا ریزش آب خاتمه یابد .

 

۳- به عقربه فشارسنج دستگاه نگاه کنید درصورتی که فشار ۳bar را نشان می دهد ، نشانه آن است که شیر اطمینان عمل کرده است .

 

۴- شیر پرکن دستگاه را به درستی ببندید .

 

۵- از طریق باز کردن شیر هواگیری یکی از رادیاتورها ( معمولا حوله خشک کن حمام ) فشار را تا bar ۱/۵ کاهش دهید .

 

۶- برای راه اندازی مجدد دستگاه عجله نکنید ، ابتدا قسمت های خیس را به دقت خشک نموده و سپس دستگاه را مجددا راه اندازی نمایید .

 

۷-در صورت تکرار این اتفاق سرویس کار را در جریان قرار دهید .

 

راه اندازی در حالت زمستانه پکیج دیواری :

 

کلیه شیرهای متصل به شبکه لوله کشی ساختمان ( رفت و برگشت گرمایش و مصرفی ) در زیر دستگاه را در وضعیت باز قرار دهید .

شیرهای همه رادیاتورها را باز کنید .

با استفاده از شیرپرکن فشار را روی ۱/۵ یا کمی بیشتر تنظیم کنید .

از تک تک رادیاتورها ( به روشی که قبلا اشاره شد ) هواگیری کنید .

پس از هواگیری فشار مدار گرمایش را ( مجددا ) روی ۱/۵ بار تنظیم کنید .

کلید انتخاب وضعیت ( روی پانل ) را در حالت زمستانه قرار دهید .

دمای مورد نظر را توسط کلید مربوطه در روی پانل تنظیم کنید .

با بررسی رادیاتورها و شرایط ظاهری پکیج از عدم وجود نشتی آب مطمئن شوید .

پس از گذشت حدود ۱۵ دقیقه تمامی رادیاتورها را در جهت طول و ارتفاع لمس کنید تا از یکنواخت بودن دما در آنها اطمینان حاصل نمایید .

 

 راه اندازی در حالت تابستانه پکیج دیواری :

 

کلید انتخاب وضعیت را در حالت تابستانه قرار دهید .

شیر آب سرد ورودی به دستگاه را در وضعیت باز قرار دهید .

بهتر است شیرهای رفت و برگشت مدار گرمایش ( شیرهای شماره ۳ و ۴ ) را ببندید .

تعمیر پکیج بوتان

دوستان عزیز برای عضویت در شبکه های اجتماعی سایت پکیج کار روی آیکون هایی که در ستون سمت چپ 👈 قرار دارد و به رنگ قرمز هست کلیک کنید

و همچنین برای دانلود کلیه فایل های آموزشی و ویدئوهای منتشر شده به کانال تلگرام ما بپیوندید 👇

تلگرام

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *