علت بالا و پایین رفتن فشار بار پکیج ایران رادیاتور و بوتان و سایر پکیج ها

3.2/5 - (4 امتیاز)

در یکی دیگر از مقالات سایت محبوب پکیج کار میخوام به بررسی علت بالا و پایین رفتن فشار بار پکیج ایران رادیاتور و همچنین دلیل بالا و پایین رفتن فشار بار پکیج بوتان و به طور کلی به بررسی دقیق مشکل نوسان فشار بار در انواع پکیج دیواری بپردازیم.

در مقاله ای که قبلا منتشر کردیم در رابطه با علت بالا رفتن فشار بار پکیج مفصل صحبت کردیم ولی در این مطلب به بررسی دلایل نوسان فشار بار پکیج می‌پردازیم

 

نوسان فشار بار پکیج به چه معناست؟

گاهی اوقات مصرف کنندگان انواع پکیج دیواری با توجه به دقتی که روی عقربه گیج فشار بار پکیج دارند متوجه می‌شوند عقربه فشار بار بیش از حد بالا رفته و حتی شاید اونقدر بالا برود که از شیر اطمینان مقداری آب نیز تخلیه شود. و برعکس در مواقعی در همان پکیج ملاحظه می‌کنند فشار بار به سرعت افت پیدا می‌کند و گاها باعث خاموش شدن دستگاه می‌شود که مجبور به تزریق آب به سیستم هستند تا عملکرد پکیج عادی شود.

این مشکل بالا و پایین رفتن فشار بار پکیج که در پکیج های ایران رادیاتور و بوتان و همین طور انواع پکیج دیواری اتفاق می افتد را مشکل نوسان فشار بار می‌نامند.

علت بالا و پایین رفتن فشار بار پکیج ایران رادیاتور و بوتان
علت بالا و پایین رفتن فشار بار پکیج ایران رادیاتور و بوتان

علت بالا و پایین رفتن فشار بار پکیج ایران رادیاتور

همانطور که عرض کردم مشکل بالا و پایین رفتن فشار پکیج صرفنظر از برند تولید کننده در انواع پکیج دیواری ممکن است اتفاق بیافتد و در پکیج های دیواری ایران رادیاتور نیز این مشکل مستثنی نیست و گاهاً مصرف کنندگان پکیج ایران رادیاتور با این مشکل مواجه می‌شوند.

چرا فشار پکیج بالا می‌رود؟

کلیه سیستم های گرمایشی مدار بسته مثل پکیج شوفاژ دیواری به دلیل وجود آب در مدار آن و با توجه به خاصیت ترمودینامیکی آب که با افزایش حرارت حجم آن بیشتر می‌شود، هر چه گرمای بیشتری در سیستم تولید شود به همون اندازه حجم آب افزایش پیدا می‌کند و چون مدار سیستم بسته است این حجم از فشار باعث ترکیدگی در لوله ها و اتصالات سیستم می‌شود.

برای جلوگیری از این افزایش حجم در سیستم های بسته گرمایشی قطعه ای را طراحی کرده اند که این افزایش حجم را در خود جای داده و همزمان با فشار به مدار سیستم باعث جلوگیری از کم و زیاد شدن حجم آب در مدار گرمایش شود.

علت بالا و پایین رفتن فشار بار پکیج بوتان

پس در واقع منبع انبساط به این صورت عمل می‌کند که یک منبع فلزی هست که با توجه به اینکه در یک سمت آن باد با فشار 1 بار و در سمت دیگر که به مدار سیستم متصل است آب وجود دارد در صورت کم و زیاد شدن فشار ناشی از افزایش و کاهش حجم آب که همون طور که عرض کردم جزو خواص فیزیکی آب می‌باشد که پس از افزایش و کاهش دما صورت می‌گیرد باعث می‌شود فشار بار همواره ثابت باشد.

دلیل اصلی بالا و پایین رفتن فشار پکیج

خرابی منبع انبساط و یا باد نداشتن منبع می‌باشد.

در وحله اول باد منبع انبساط را با فشار دادن سوزن والف منبع چک کنید و در صورت عدم وجود هوا با فشار مناسب با تلمبه مقداری باد به منبع تزریق کنید.

در صورتی که مشاهده کردید منبع انبساط به خوبی باد دارد ولی همچنان با مشکل بالا و پایین رفتن فشار پکیج مواجه هستید به احتمال قوی لوله رابط منبع انبساط رسوب گرفته و کاملا بسته شده است و نمی‌گذارد که سیستم از منبع انبساط استفاده کند که در این صورت باید لوله رابط منبع انبساط باز شود و پس از تمیز کردن ببندید.

خطرات بالا رفتن فشار بار پکیج

در واقع اگر فشار بار پکیج بیش از حد بالا برود و شیر اطمینان سالم باشد وقتی فشار بار به حد 2/5 بار برسد شیر اطمینان شروع به تخلیه مقداری از آب سیستم می‌نماید.

در مقاله دیگری که قبلا تحت عنوان خطرات بالا رفتن فشار بار پکیج منتشر کردیم مفصلا به این موضوع پرداخته ایم

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *