چرا و چگونه باید درب پکیج را باز کرد


باز کردن کاور پکیج دیواری و یا به عبارتی باز کردن درب پکیج دیواری یکی از چالش‌های مصرف کنندگان در مواقعی که قصد دارند برخی مشکلات ساده بوجود آمده را رفع کنند می‌باشد. پیشنهاد میکنم بعد از مطالعه این مطلب برای یادگیری در رابطه با سرویس و آموزش صفر تا صد تعمیر پکیج دیواری به این لینک مراجعه کنید.

چه موقع باید درب پکیج را باز کنید

به طور کلی برای بررسی اکثر عیوب پکیج دیواری و همچنین برطرف نمودن این معایب شما می‌بایست درب پکیج و در مواردی درب محفظه احتراق پکیج دیواری را باز کنید.

قبل از باز کردن درب پکیج موارد زیر را با دقت بررسی کنید :

مجموعه نکاتی که در صورت خاموش شدن پکیج چه کنیم؟

 1. فشار بار پکیج روی 1.5 بار میباشد (روش هواگیری پکیج و یا تنظیم و بالا بردن فشار بار پکیج دیواری یا تنظیم فشار بار)
 2. برق ورودی را با فازمتر چک کنید و محافظ برق را حذف کنید و دو شاخه را مستقیم به پریز وصل کنید
 3. دوشاخه برق را به صورت برعکس بزنید تا جای فاز و نول عوض شود
 4. گاز ورودی را چک کنید که بسته نباشه و فشار مناسب داشته باشد (در موارد نادری فشار گاز ساختمان به خاطر خرابی کنتور گاز خیلی کم میشه و پکیج نمیتونه روشن بشه، البته چون این افت فشار روی اجاق گاز زیاد تأثیر نمیزاره شما گمراه میشوید)
 5. قاپک ها و یا به عبارتی دریچه های پلاستیکی اطراف دودکش را باز کنید و کنار بگذارید (برای تامین اکسیژن مورد نیاز جهت احتراق)
 6.  فلنچ فن را با یک پیچ گوشتی جدا کرده اید
 7. ولوم های روی پانل همه در حالت وصل می‌باشند (البته با توجه به فصل تنظیم ولوم آبگرم و رادیاتور را انجام دهید)
 8. شیرهای زیر پکیج همه در حالت باز هستند (دسته تمام شیرهای زیر پکیج موازی با شیر هستند و نه عمود بر شیر)
 9. شیرهای رادیاتورها نیز باز هستند
 10. چند مرتبه پکیج را ریست کرده اید (آموزش ریست کردن انواع پکیج دیواری )

ما در این مطلب سعی می‌کنیم روش باز کردن کاور انواع پکیج دیواری را با جزئیات شرح دهیم.

معمولا برای اینکه به محفظه احتراق دسترسی پیدا کنید باید درب پکیج باز شود. در صورت مواجه شدن با برخی از ایرادات پکیج دیواری ما باید درب محفظه احتراق را باز کنیم.

برخی از ایراداتی که نیازمند باز کردن درب پکیج می‌باشد

 • پکیج روشن نمی‌شود و ارور میده (بعد از بررسی ارور در بانک ارور پکیج نیاز به باز کردن درب پکیج می‌باشد)
 • پکیج تا مرحله جرقه عمل می‌کند سپس چراغ قرمز می‌شود
 • فن پکیج روشن نمیشه (احتمال گیر بودن پروانه فن)
 • فن روشن می‌شود ولی سپس چراغ قرمز میشه (احتمال آشغال گرفتن شیپوری و کثیف بودن شیلنگ پرشر و یا نیاز به دوشیلنگه کردن پرشر) آموزش سرویس فن پکیج
 • شعله مکرر خاموش و روشن می‌شود و نهایتا چراغ قرمز میشه (تنظیم نبودن یون و یا کثیف شدن آن و تنظیم نبودن شعله و کثیف بودن برنر و تنظیم نبودن فاصله یون و…)
 • پکیج انفجاری روشن می‌شود (تنظیم نبودن فاصله جرقه زن تا برنر و تنظیم نبودن شعله)
 • شعله روشن می‌شود و پس از چند ثانیه با ارور خاموش می‌شود
 • آب مصرفی به خوبی گرم نمی‌شود و یا در حمام آب سرد و گرم می‌شود (جرم داشتن مبدل ثانویه یا بایپاس و یا بلند بودن شعله کوتاه)
 • پکیج هنگام کار کردن صدا می‌دهد (کثیف بودن پروانه فن و یا خرابی روتور پمپ)

باز کردن درب پکیج در انواع برندها کمی متفاوت می‌باشد ولی ما سعی می‌کنیم تقریبا اصول کلی را به شما یاد بدیم و روش باز کردن درب پکیج های پرفروش بازار را به صورت تصویری آموزش بدیم.

باز کردن درب پکیج ایران رادیاتور

اگر پکیج دیواری شما از برند ایران رادیاتور مدل آنالوگ (E-M-ECO-B-BM) پکیج آنالوگ دارای چراغ های سبز رنگی روی پانل پکيج می‌باشد. برای باز کردن کاور این پکیج چهار پیچ خودکار در زیر پکیج قرار گرفته که کاور را به بدنه متصل می‌کند.

باز کردن درب پکیج ایران رادیاتور

پس از باز کردن این چهار پیچ (البته ممکنه تعمیرکار قبلی یکی دو تای آنها را نبسته باشد) باید کاور را کمی به سمت خود بکشید و سپس به سمت بالا ببرید که ابتدا دو عدد خار بالای درب آزاد شود و سپس براحتی درب پکیج را بیرون بکشید.

باز کردن کاور پکیج ایران رادیاتور مدل دیجیتال

در پکیج دیجیتال ایران رادیاتور یعنی پکیجی که دارای نمایشگر می‌باشد ابتدا می‌بایست دو پیچ چهارسوی روی پانل را باز کنید (وقتی جلوی پکیج ایستاده اید دقیقا روبروی شما سمت راست و چپ) سپس بوسیله یک چهارپایه بالا رفته و دو عدد خاری مه بالای درب پکیج هست را آزاد کنید و سپس پایین بیاید و براحتی قسمت بالایی درب را باز کرده و کنار بگذارید و قسمت پایینی هم خودبخود میخوابد و شما به داخل پکیج دسترسی پیدا می‌کنید. (در موارد نادری نیز نیاز است دو درب کناری را باز کنید که آن هم به راحتی با باز کردن چهار پیچ متصل شده به بدنه و دو پیچ بالا متصل شده به محفظه احتراق آنها را نیز باز کنید)

باز کردن درب پکیج بوتان

برای باز کردن درب پکیج بوتان مدل کالدا ونزیا می‌بایست سه عدد پیچی که به صورت یک مثلث در زیر پکیج به بدنه متصل است این کارو انجام دهید. برای باز کردن درب پکیج اپتیما بوتان علاوه بر این سه پیچ چهار عدد پیچ هم دقیقا روی دایره پلاستیکی پانل و در برخی مدل ها اون دایره پلاستیکی را باید جدا کنید سپس چهار پیچ نمایان می‌شود.

لازم به ذکر است که پس از باز کردن کاور پکیج بوتان برای پایین آوردن قاب برد یا در سمت راست روبرو یک پیج متصل است و یا این قاب بوسیله دو خار فشاری که در اطراف آن هست پایین می‌آید.

باز کردن کاور سایر مدل های بوتان نیز تقریبا به همین صورت می‌باشد

ویدئو زیر هم نحوه باز کردن درب پکیج ایران رادیاتور مدل دیجیتال و بوتان کالدا ونزیا را آموزش داده است

 

باز کردن درب پکیج ایساتیس و گلدیران و مرکوری

برای باز کردن درب این پکیج ها ابتدا باید دو عدد پیچی که در زیر پکیج راست و چپ قرار دارد را باز کنید تا قاب برد و یا به عبارتی درب پایین پکیج باز شود و نهایتا برای باز کردن کامل کاور پکیج باید چهار عدد پیچ را در زیر پکیج که کاور را به بدنه متصل می‌کند و در برخی مدل ها در قسمت بالا نیز چند پیچ قرار دارد

ایراداتی که نیازمند باز کردن درب پکیج می‌باشد

4 دیدگاه ها

 • با سلام ،
  استاد فرمودید مبدل را باز نمیکنید و روی کار با ۳۰℅ دیسكلر. و ۷۰℅ آب اسید شویی میکنید ،
  من میتونم از خود پمپ پکیج برای گردش این محلول استفاده کنم ؟ و چه مدت این چرخش طول بکشد تا آسیبی به حوضینگ و پمپ نرسد ؟
  خداوند به شما خیر و برکت بدهد ، انشاءالله .

  • برادر گرامی شما که هنوز نمیدونی کار پمپ پکيج چیه. خواهشا خودتو به خاطر پرداخت نکردن یه هزینه اسید شویی تو دردسر ننداز و صد برابرش رو متحمل نشو

   • سلام . آیا دو تا درپوش اطراف دود کش باید باز شود .پکیجم دوساله مشکل نداشته ولی الان چراغ قرمز روشن میشه و علامت زنگوله میاد . درب محافظ جلوی فن که یاز میکنم پرچر عمل میکنه و پکیج روشن میشه ولی درب محافظ که میبندم دوباره ارور میده الان یکی از درپوشهارو نیمه باز کردم . میخواستم ببینم اشکالی نداره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *